Vrať se do dětských let, ale nyní s trochu jiným úmyslem – navrhnout co nejzajímavější model pro trh, se kterým můžeš prorazit až na pulty světových obchodů.
Vzpomínáte na tu radost, když jste z obdélníkové krabice pod vánočním stromečkem vybalili vytouženou stavebnici Lego? A to, jak jste ji ještě v ten večer při sledování filmu Sám doma postavili? Vraťte se do dětských let i jako dospělý – tentokrát ne jako stavitel, ale jako návrhář.
Ano, čtete správně. Společnost Lego v rámci projektu Lego Ideas umožňuje, aby se návrhy fanoušků dostaly na pulty prodejen. Nejprve musíte vytvořit projekt. Postavit z kostek vlastní stavebnici, tu nafotit ze všech úhlů a stran a doplnit chytlavým doprovodným textem. Poté se zaregistrujte na ideas.lego.com, kde svůj projekt budete prezentovat.
Aby projekt postoupil do užšího výběru a Lego ho vůbec vzalo v potaz, musí do 2 let od zveřejnění návrhu získat podporu alespoň 10 000 fanoušků. To je docela dost, na druhou stranu stavebnice Lego je známá po celém světě – a pokud její fanoušky oslovíte těmi správnými kanály, můžete oněch 10 000 hlasů získat.
Následně zasedne komise složená z designerů a marketingových specialistů a vyhodnotí, zda je projekt komerčně zajímavý. Pokud ano, designéři vyladí jeho finální podobu a stavebnice jde do sériové výroby. A pak už se peníze na vaše konto jen pohrnou – mimo to, že budete uvedeni v přiložených materiálech jako autor, máte nárok na 1 % z celkových tržeb.
Od roku 2011 v rámci projektu Lego Ideas spatřilo světlo světa 13 stavebnic, další dvě už jsou nyní schválené a budou následovat. První z nich, model výzkumné ponorky Shinkai 6500, byl k dostání pouze na japonském trhu. Další stavebnice si už mohli zakoupit zákazníci po celém světě.
Tvůrci často čerpají inspiraci z oblasti filmového průmyslu – postavit si proto můžete telefonní budku pro cestování časem ze seriálu Pán času (Doctor Who), automobil Ecto 1 s čtyřčlennou posádkou z dnes již klasických Krotitelů duchů, anebo obývací pokoj Sheldona Coopera a Leonarda Hofstadtera z populárního sitcomu Teorie velkého třesku (Big Bang Theory).
Jednoduše dnes platí, že hrát s legem si mohou i dospěláci. A navíc se na této „dětinskosti“ dá i něco vydělat.