Ambiciózní plán, který však vypadá realisticky.
Život v Česku ti někdy může připadat jako utrpení, ale ve srovnání s mnoha místy na Zemi si můžeme gratulovat. Jedno švédské městečko ležící více než 150 kilometrů za severním polárním kruhem sice netrápí nebezpečné epidemie ani nebezpečné přírodní katastrofy, ale i přesto se život v něm bude muset radikálně změnit. V městečku Kiruna žije asi 18 tisíc obyvatel a na mapě bys ho mohl hledat zejména tehdy, kdyby tě zajímalo, kde se v Evropské unii těží nejvíce železa.
Železo na jedné straně způsobilo, že se městečku daří docela slušně po ekonomické stránce, ale doly pod jeho povrchem vytvářejí vrásky na tvářích obyvatel a kompetentních lidí. Jelikož desítky let hornické činnosti zanechaly pod povrchem stopy a Švédové se chystají kopat ještě hlouběji, padlo rozhodnutí ochránit městečko radikální změnou, a tedy přemístěním celého centra města o více než 2 kilometry na jeho druhou stranu, daleko od dolů. Při hlubším kopání by se totiž mohlo stát, že se křehký povrch začne postupem času propadávat a to kompetentní riskovat nechtěli.
Plán tedy zní jasně. V následujících pěti letech se na východ přesune centrum města, avšak centrum budou v dalších letech následovat další a další čtvrti, protože pod nimi bude probíhat další rozšiřování těžby. O financování celého přesunu se postará firma LKAB, která má pod palcem těžbu železné rudy pod městem, a centrum si pár nejdůležitějších budov zachová, ostatní však budou zdemolovány a postaveny nanovo. Celé stěhování města tedy bude zatěžkávací zkouškou pro všechny zúčastněné, ale když se přibližně v roce 2100 nadobro ukončí, bude z Kiruny jedno z nejatraktivnějších míst nejen za severním polárním kruhem, ale i v celém Švédsku.