Kdo má rychlejší internetové připojení podle údajů ze serveru Akamai? Česko, nebo Slovensko? Následující série grafů ti to prozradí.
Americká společnost Akamai Technologies sídlící ve státě Massachusetts je v současnosti jedním z největších světových poskytovatelů sítí distribuovaného obsahu (anglicky zkráceně CDN - content delivery network), díky čemuž je schopná sbírat a publikovat informace vztahující se k rychlosti a kvalitě internetového připojení z nejrůznějších zemí po celé planetě, takže například i z České republiky a sousedního Slovenska. Pravidelně tak firma na svých oficiálních webových stránkách zveřejňuje grafy, ukazatele nebo tabulky vytvořené právě ze získaných údajů po celém světě, z nichž je možné vypozorovat, jak se v tomto směru od roku 2007 vyvíjely a jak si aktuálně vedou právě i naše dvě malé středoevropské země. Údaje v grafech, na které se podíváme, tedy primárně vycházejí z přenosových rychlostí stahování ze serverů Akamai.
Z prvního grafu zobrazujícího průměrnou rychlost připojení je patrné, že přibližně do roku 2011 si byly Česko a Slovensko s hodnotami okolo 5-6 Mb/s víceméně vyrovnanými „soupeři“, v následujících letech se však Češi začali postupně odchylovat směrem vzhůru a dnešní rozdíl tak v neprospěch Slováků činí necelé čtyři megabity za sekundu.
Česko: 17,7 Mb/s, Slovensko: 13,8 Mb/s
Následující graf se pro změnu zaměřuje na procentuální podíl uživatelů internetu, kteří při surfování dosahují rychlosti alespoň čtyř megabitů za sekundu. Zde můžeme pozorovat relativně dlouhodobě trvající náskok Čechů, nicméně poznatky asi ze tří posledních měřených kvartálů ukazují srovnatelné výsledky, které se u obou zemí pohybují mírně nad devadesáti procenty.
Česko: 90,7 %, Slovensko: 90,5 %
Zaměření třetího grafu je velmi podobné tomu předchozímu, ovšem s tím rozdílem, že porovnává procenta uživatelů internetu s rychlostí surfování alespoň patnáct megabitů za sekundu, zde však můžeme vidět spíše opačný vývoj než u grafu druhého. Zatímco totiž byly výsledky zhruba po první polovinu zkoumaného období prakticky totožné, v roce 2012 se Česká republika začala oddělovat a v posledním období tak rozdíl ve prospěch Česka činí necelých třináct procent.
Česko: 35,2 %, Slovensko: 22,3 %
Nechybí ani porovnání počtu unikátních IPv4 adres. Zde má Česká republika před Slovenskem asi bez většího překvapení téměř dvojnásobný náskok, který je samozřejmě zapříčiněný dvojnásobným množstvím celkové populace země.
Česko: 1,7 milionů, Slovensko: 0,9 milionů
Předposlední graf zobrazuje vývoj nejvyšší/špičkové průměrné rychlosti připojení v České a Slovenské republice a jak server Živě.cz vhodně připomíná, je třeba nezapomínat, že se jedná o komunikaci jen se servery společnosti Akamai, jež mají svá omezení. Ze samotného grafu je pak možné vypozorovat, že obě země dosahují po celou měřenou dobu velmi podobných hodnot a až spíše k záměru se objevuje mírný náskok Česka.
Česko: 63,8 Mb/s, Slovensko: 55,8 Mb/s
Sečteno podtrženo, Česká republika má podle údajů společnosti Akamai v porovnání se Slovenskem ve většině případů o něco málo rychlejší internet, celkově se však nejedná o příliš výrazný rozdíl. V závěrečném grafu se nakonec můžeme podívat na porovnání průměrné internetové rychlosti Česka a Slovenska i s dalšími zeměmi, mezi nimiž je zařazeno Německo, Čína, Spojené státy americké a Jižní Korea. Zde poměrně s přehledem kraluje právě Korejská republika, kdežto na opačné konci za předposledním Slovenskem markantně zaostává Čína.