Umíte si představit internát plovoucí na vodě? V Dánsku je to už realita a uvnitř to navíc vypadá velmi vkusně.
Všichni dobře víme, v jakém zoufalém stavu jsou některé české a slovenské koleje. Čest výjimkám. Realita je často taková, že jde o zničené a fádní budovy, z nichž co nejrychleji spěcháme pryč. Naštěstí na světě existuje několik příkladů toho, že se to dá dělat úplně jinak. Důkazem je internát z dánské Kodaně, ze kterého se studentům naskytne nádherný výhled na panorama města a okolní moře. Toto bydlení je navíc šetrné k naší vzácné přírodě. Pojďme se na něj podívat blíže. Kdoví, možná se v podobném jednou ocitnete i vy.
Jde o projekt známého dánského architektonického studia Bjarke Ingels (BIG) ve spolupráci s Urban Riggers, startupu zaměřeného na udržitelné bydlení. Cílem je vytvořit komunitu kolejí vznášejících se na vodě. V budoucnu bude v Evropě situace s ubytováním pro studenty stále více neúnosná a toto by mohlo být řešení. První buňka byla pro veřejnost otevřena 21. září.
Koleje jsou vybudovány z námořních kontejnerů a uvnitř to vypadá více než úžasně. V interiéru najdeme ložnici, koupelnu a kuchyň. Každá jednotka má i společné prostory, kde se mohou studenti scházet a dosyta bavit. K společným prostorám patří nádvoří, místo pro barbecue či střešní terasa.
K nově otevřenému internátu se studenti dostanou přes most. Na střeše jednoho z kontejnerů se nacházejí solární panely poskytující energii. Na chlazení v létě nebo vytápění v zimě se zase využívá okolní mořská voda. Každá internátní jednotka se skládá ze šesti kontejnerů a uprostřed se nachází již zmíněné nádvoří. Z terasy se každému studentovi naskytne nádherný pohled na panorama města. No kdo by tu nechtěl žít? Díky velkým oknům je v interiéru i dostatek přirozeného světla. Výhled na oceán je už jen třešničkou na dortu.
Asi vás bude zajímat cena. Měsíc bydlení v takovém neobvyklém koleji by vás vyšel na 600 dolarů. Pro studenty žijící v centru Kodaně je to však docela výhodná cena vzhledem k tomu, v jakých závratných výškách se zde pohybují měsíční nájmy.
Tak co, brali byste podobné neobvyklé bydlení? Nebo dáte raději přednost klasickým kolejím? Podělte se s námi o názor v komentářích.