Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
27. října 2016 10:40
Čas čtení 0:00
Matúš Moravčík

Kombinace tvrdého alkoholu a energetických nápojů má stejný účinek jako užívání kokainu, tvrdí vědci

ZAJÍMAVOSTI
Uložit Uložené
Citlivý obsah
Článek může obsahovat:
  • produkty a služby určené pro osoby starší 18 let
  • sex, nahotu a jiný nevhodný obsah
  • násilí, krev nebo obsah nevhodný pro citlivé povahy
mám nad 18 let (zobrazit obsah)
zpět na hlavní stránkuZpět

Red Bull a vodka nemusí být pouze Red Bull a vodka.

Míchání silnějších energetických nápojů s pořádným alkoholem má podle čerstvé vědecké studie stejný účinek jako užívání stále populárnějšího kokainu. Odborníci na to přišli díky sledování změn v mozkové aktivitě pokusných dospívajících myší. Účinky totiž byly v obou případech identické - jednu z nich vystavili účinkům kombinace alkoholu a vysoké dávky kofeinu, druhou zase zmíněné droze. Profesor Richard van Rijn z americké Purdue University a jeho výzkum navíc tvrdí, že ten, kdo preferuje míchat nápoje ve stylu Red Bull a vodka má i větší pravděpodobnost, že přijde v blízké budoucnosti do přímého kontaktu s kokainem.
 
Podle dostupných informací to vše souvisí s dlouhodobějšími změnami v našem mozku a člověk si prý pitím takové kombinace buduje vyšší snášenlivost. „Myš vystavená kofeinu a alkoholu během dospívání projevovala menší citlivost k příjemným účinkům kokainu.“ 

Konzumace energetického nápoje s tvrdým alkoholem podle slov chemiků vytváří stimulující účinky, takže dotyčný vypije mnohem více než za běžných okolností, a proto si často ani neuvědomuje úroveň intoxikace, což může mít při větším množství poměrně nebezpečné následky. Z etických důvodů není možné, aby se podobné vědecké pokusy dělaly přímo na někom z nás. Kvůli důvěryhodnosti mít obavy ale určitě nemusíme. „Tyto studie o alkoholu nemohou být zrealizovány na dospívajících lidech, avšak změny pozorované v mozku myši po aplikaci drogy souvisí se změnami v lidech, o kterých hovoří několik studií týkajících se drog.“ 

Domů
Sdílet
Diskuse