Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
Vyzkoušej předplatné Refresher+ již od 25 Kč 🤩
7. listopadu 2016 v 11:46
Čas čtení 0:00
Samuel Majdek

Čtvrtina dětí žije v krizi, bez vzdělání nemají budoucnost. Podívej se na příběh dětí z Nepálu (Video)

ZAJÍMAVOSTI
Uložit Uložené

Bez vzdělání přicházejí děti o budoucnost

Asi čtvrtina dětí ve školním věku žije celosvětově v oblastech zasažených krizí. Bez školy a vzdělávání nemají děti v krizových oblastech šanci na budoucnost. „V Nepálu přišlo na následky zemětřesení 25. dubna 2015 o život více než 8 800 lidí, včetně mnoha dětí, a další přišly o školy, které nevydržely otřesy. Díky UNICEF a Evropské komisi však trvalo jen 27 dní, než znovu otevřeli provizorní učebny,“ vysvětluje projektová manažerka UNICEF Slovensko Erika Szabóová. I proto mohou děti v Nepálu plnit své sny a studovat své oblíbené předměty. Například i Milan, který chce být sociálním pracovníkem a pomáhat ostatním, kteří se ocitli v krizi, nebo budoucí zdravotní sestra Susma. Jejich příběh si můžeš prohlédnout v následujícím videu.

Kampaň #EmergencyLessons je spoločným projektom UNICEFu a Európskej únie, ktorý má za cieľ poukázať na význam vzdelávania pre deti žijúce v krízových oblastiach. „Keď som bol malý, bol som „extrémista“, chcel som byť buď smetiar, alebo kozmonaut,“ priznáva ambasádor projektu Jaro Bekr. Ako však dodáva, uvedomuje si, že bez školy by nebol tam, kde je. Jeho rozprávanie o tom, čím chcel byť, nájdeš tu.

Jaro Bekr v rámci kampane spolu s Refresherom navštívil aj školy priamo v Doneckej oblasti na Ukrajine. Tieto neposkytujú deťom len základné vzdelanie, ale aj psychologickú pomoc po prežitých traumách, vzdelávanie o zaobchádzaní s mínami alebo dokonca priamo úkryt pred ostreľovaním. Poskytujú deťom zdanie normálneho života. O tom, čo na Ukrajine videl a zažil, hovorí Jaro Bekr v krátkom filme, ktorý sme ti predstavili tu.

Domů
Sdílet
Diskuse