Většina filmu byla natočena pomocí IMAX technologie.
Filmová sezóna se blíží a s ní hned několik velkých projektů, na které se všichni těšíme už několik měsíců. Jedním z vysoce očekávaných snímků je i další počin režiséra Christophera Nolana, který ponese název Dunkirk. O něm jste si u nás mohli přečíst už několik článků, a tak jistě víte, že půjde o film odehrávající se v průběhu druhé světové války. Točit se bude kolem spojeneckých vojáků Belgie, Británie, Kanady a Francie, kteří jsou obklíčeni německou armádu. Ale jak se Nolan nechal slyšet v nedávném rozhovoru, Dunkirk je spíše filmem o přežití než válečným snímkem. V interview po magazín Fandango se rozpovídal nejen o důvodech, proč si vybral zrovna tento příběh, ale i o použití IMAX kamer a dalších zajímavostech:
„Je to jeden z největších příběhů lidstva a jedna z nejnapínavějších situací, o kterých jsem kdy slyšel. V té době bylo 400 tisíc mužů - celá armáda Velké Británie - uvězněno na pláži u Dunkirku. Jsou zády k moři a jejich domov je 41 kilometrů daleko a není možné se k němu dostat. Nepřítel se blíží a existuje pouze volba mezi smrtí a kapitulací. Myslím, že se jedná o více než mimořádně napínavou situaci.“
Už dříve bylo řečeno, že podstatná část Dunkirku bude natočena pomocí IMAX kamer. Christopher Nolan se však na toto téma rozpovídal obšírněji:
„Myslím, že Dunkirk představuje vrchol všech zkušeností, které za ta léta máme s IMAX technologií. Ve filmu je daleko více scén natočených IMAX kamerami, než jsme natočili kdy dříve. Celý snímek je velkoformátový, a na takovém projektu jsem ještě nikdy dříve nepracoval. Málokdo něco takového před námi natočil a nikdo nenatočil tolik záběrů s IMAX kamerami jako my. Tvoří většinu filmu. S každým novým filmem jsme přicházeli na nové a nové způsoby využití této technologie a našli jsme způsoby, jak dostat kamery takových rozměrů do dříve nemyslitelných míst. Kvalita obrazu mluví za sebe. Myslím, že půjde o opravdu vzrušující podívanou, a to zejména v IMAX kinech.“
Jednou z věcí, na kterou bychom se měli pravděpodobně těšit nejvíce, jsou záběry z leteckých bitev:
„Myslím, že každé dítě - minimálně britské děti - by si rádo zaletělo ve Spitfiru. Pro mě to byl naprosto mimořádný zážitek. A abychom mohli divákům zprostředkovat ten samý zážitek, museli jsme najít způsob, jak dostat obří IMAX kamery do těch malých a dnes už historických letadel a natočit co nejrealističtější bitvu nad Dunkirkem - to bylo skvělé. Byl to zážitek, který si budu pamatovat do konce života.“
Dalším zajímavým aspektem Dunkirku bude nepochybně Nolanovo rozhodnutí upřednostnit vizuální vyprávění před dialogy:
„Jo, víte, jde o druh filmu, kde je vizuální stránka dominantou hned od samotného začátku. Ve filmu jsou dialogy, ale ve skutečnosti jsme se snažili příběh vyprávět především z hlediska vizuálu, akce a napětí. Snažili jsme se vizuálně vytvořit napětí - osobní pocit toho, jaké by to bylo, být konfrontován touto strašlivě paradoxní situací. Myslím, že vizuální charakter vyprávění je něco, co mě opravdu baví. To je něco, čeho si cením na filmech a filmové historii; mám opravdu rád němé filmy. Jde o výzvu natočit film vyprávěný v přítomnosti - to znamená, že se zas tolik nedozvídáme o lidech, s nimiž děj prožíváme. Jde o to žít v jejich přítomnosti a zažít jejich realitu jejich očima.“
Pro magazín The Playlist popsal okolnosti toho, proč bude mít Dunkirk rating PG-13:
„Všechny moje blockbustery dostaly rating PG-13. Je to rating, se kterým mi vůbec nevadí pracovat. Dunkirk není válečným filmem. Je to příběh o přežití a v první řadě film plný napětí. Takže sice jsme svědky vysoké úrovně napětí, ale to se nemusí nutně potýkat s krvavými aspekty boje, které byly tak dobře zobrazeny v tolika jiných filmech. Opravdu jsme se snažili zaujmout odlišný přístup a dosáhnout napětí jiným způsobem.“
Z Nolanových odpovědí jsme tedy o něco moudřejší, a pokud vás vizuální aspekt Dunkirku nezaujal už z prvních trailerů, po jeho odpovědích, zejména co se týče využití IMAX kamer, můžeme čekat opravdovou pastvu pro oči. Těšíte se, podobně jako my na premiéru, která proběhne 20. července (júl)?