Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
28. června 2017 v 13:06
Čas čtení 0:00
Antonín Havlík

Na Praze 8 docházejí studenti za seniory a zpříjemňují jim stáří. Patronem Hodinových vnuků je i Ben Cristovao

ZAJÍMAVOSTI
Uložit Uložené

Na Praze 8 dělají studenti pro seniory velmi dobrou věc. Navštěvují je v pečovatelských domech a tráví s nimi čas.

Na čtyřiadvacet studentů středních škol začalo na Praze 8 dělat velmi záslužnou činnost. Dvakrát týdně přichází za seniory do pečovatelských domů, kde jim zpříjemňují jejich dny povídáním, zpíváním a různými společenskými hrami. Chodí také na společné procházky.

Originálního projektu, který se jmenuje Hodinový vnuk, se zúčastnili studenti tří středních škol – Střední odborná škola sociální, Střední odborné učiliště kadeřnické a Karlínská obchodní akademie a vyšší odborná školy ekonomická. V rámci konceptu tohoto projektu se stávají na jednu hodinu vnukem nebo vnučkou člověka, kterého do té doby nikdy neznali. Seniora navštěvují vždy ve dvojici.

Na Praze 8 docházejí studenti za seniory a zpříjemňují jim stáří. Patronem Hodinových vnuků je i Ben Cristovao
Zdroj: MČ Praha 8

Zatím mám z každé návštěvy radost a moc dobrý pocit,“ říká Dominika Soukupová, studentka kadeřnického učiliště. „Povídáme si tam se seniorkami o tom, co děláme, co nás baví. Spoustu nových informací se zase dozvíme od nich. Jedna paní tam třeba šije naprosto úžasné kostýmy na panenky, přesně podle různých období. Určitě je se o čem bavit.

Děvčata za námi chodí vždy v pondělí, těším se na ně,“ usmívá se paní Daniela, která už oslavila devadesátiny. „Víte, to je takový osvěžující závan mládí, když přijdou. Teď mě moc potěšily. Přinesly s sebou obrázky mého rodného města a kraje, o tom si povídám opravdu moc ráda.

Na Praze 8 docházejí studenti za seniory a zpříjemňují jim stáří. Patronem Hodinových vnuků je i Ben Cristovao
Zdroj: MČ Praha 8

Podle starosty Prahy 8, Romana Petruse, nabízí projekt skvělé a přirozené mezigenerační propojení, při kterém si obě generace ze společného setkání něco odnesou.

Projekt Hodinový vnuk má dva patrony. Jedním je česká olympionička Bára Závadová a druhým patronem je zpěvák Ben Cristovao. „Jakmile jsem se o projektu dozvěděl, bez rozmýšlení jsem věděl, že chci tuhle aktivitu podpořit. Starší lidé jsou vděční za čas strávený s mladými a mladí mají zase ohromnou příležitost dozvědět se z vyprávění seniorů mnoho zajímavého,“ řekl Ben.

Je tak potřeba všechny zúčastněné „hodinové vnuky“ pochválit a doufat, že se další školy budou chtít podobného projektu zapojit také.

Domů
Sdílet
Diskuse