Následující spisovatelé měli bohaté zkušenosti s návykovými látkami.
U umělců jsou různé manýry či zlozvyky docela běžné, avšak někteří se nestranili ani nebezpečných drog. Paradoxně, právě ty jim dopomohly při psaní jejich známých děl. Stephen King, Charles Dickens či Lewis Carroll. I těmto pánům nestačilo obyčejné nakopnutí múzou. K inspiraci a tvorbě si pomáhali i narkotiky Toto je deset autorů, kteří si při tvorbě pomáhali drogami.
1. Stephen King
Autor aktuálního kinohitu It, resp. To, se netají tím, že mnohé ze svých děl napsal pod vlivem kokainu. Pro magazín Rolling Stone se přiznal, že si dokonce ani nepamatuje, že je psal. Drogy bral od roku 1978 do roku 1986, přičemž mezitím napsal 10 knih, mezi nimi slavné To, Temnou věž či Řbitov zviřátek.
2. Ken Kesey
Své poznatky z práce na psychiatrii zužitkoval Ken Kesey při psaní knihy Vyhoďme ho z kola ven. Tam se zúčastnil několika pokusů v rámci výzkumu účinku LSD na lidské tělo. V 60. letech minulého století udělal psychedelickou revoluci, když vytvořil komunitu Merry Prankster, která popularizovala drogu LSD.
3. Jean-Paul Sartre
Podle Anny Cohen-Solalové, která napsala o tomto velkém existencionalistovi biografii, měl Sartre velmi pozoruhodnou „dietu“, jejíž součástí byly cigarety, tabák, alkohol, aspirin, ale i amfetamin. Denně měl „naordinováno“ 200 miligramů amfetaminu a vykouřil dvě krabičky cigaret.
4. Vladimir Majakovskij
Ruský prozaik také nebyl „čistý“. Ke kokainu se dokonce dokázal dostat snáze než k lahvi vodky, údajně se droga prodávala v klasických trafikách. Kokain byl prý jeho velkou láskou a měl s ním prožít nejdelší romanci svého života.
5. Charles Dickens
Ve viktoriánském období, ve kterém Dickens žil, bylo užívání kokainu velmi populární. Ve skutečnosti byl však na kokainu závislý a pod vlivem této drogy měla vzniknout i slavná Vánoční koleda.
6. Lewis Carroll
Další do party z viktoriánské éry byl i Lewis Carroll, pro kterého bylo opium s alkoholem jistou formou léčby. Mnohé až zamrazí při představě, že jeho dílo Alenka v říši divů mělo vzniknout také pod vlivem drog, dokonce se spekuluje, že ve skutečnosti je jen popisem „výletu“ v drogovém opojení.
7. Sigmund Freud
Zakladatele psychoanalýzy mnozí považují za kontroverzní postavu, která se dokonce zajímala o kokain z hlediska možnosti použít jej jako analgetikum. Za drogovou propagandu Freuda odsuzovali, ale on si svou závislost uvědomoval, litoval ji a pokoušel se jí zbavit.
8. Charles Baudelaire
Nebyl mu cizí bohémský život, zkoušel hašiš i opium, na kterém byl jistou chvíli také závislý, nakonec, sehnat drogy nebylo tehdy nejen pro něj nic těžkého. Baudealaire navíc patřil do klubu uživatelů hašiše. Vliv drog na lidské tělo popsal v knize Umělé ráje.
9. Tým z BBC
Kreativní tým BBC, který měl na starosti tvorbu pro děti, prý také nepohrdl kokainem, údajně mu pomáhal přicházet s novými a kreativními nápady. Mimochodem, z produkce BBC vyšel i seriál Teletubbies...
10. Michail Bulgakov
Tento ruský spisovatel nepohrdl morfiem, přičemž vzpomínky na toto období jsou popsány v knize Morfium. Navíc, když se mluví o tom, jak silné jsou jeho romány, mnozí si to spojí právě se zmíněným morfiem. Jako lékař k němu neměl těžký přístup, používal ho k tlumení silných bolestí, které vyvolával záškrt.