Pondělí 21. 5. 2018 svátek má Monika

hledej na refresheru

Doporučujeme zapnout browser notifikace, pokud budeš přihlášený na Refresheru na tomto zařízení.
zdroj: pixabay.com

Čeká nás nejdelší zatmění Měsíce tohoto století

Už 27. července se můžeme těšit na neobvyklé vesmírné divadlo.

16. květen 2018, 19:43

Už 27. července se můžeme těšit na neobvyklé vesmírné divadlo.

Teprve nedávno jsme na obloze mohli sledovat sérii superměsíců či krvavých měsíců. Nastává tehdy, když se Měsíc přiblíží k Zemi natolik, že působí neobvykle obrovským dojmem. Ročně můžeme tento úkaz pozorovat 3krát až 4krát. Minulý rok byl k nám Měsíc nejblíže od roku 1948, a tak jsme mohli pozorovat několik skutečně výjimečných superměsíců za sebou.

 

Čeká nás nejdelší zatmění Měsíce tohoto století

 

Toto vesmírné divadlo však ani zdaleka nekončí. Čeká nás totiž nejdelší zatmění měsíce v našem století. Bude trvat hodinu a 43 minut.

 

Zatmění měsíce nastává, když jsou na obloze v jedné přímce za sebou přesně seřazeni Slunce, Země a Měsíc a stín naší planety zakryje náš přirozený satelit.

 

Tento jev bude možno pozorovat od 22:22 SEČ, ale nebudeme ho moci vidět na celé planetě. Nejlépe bude pozorovatelný ve východní Evropě, střední Asii, Africe, jižní Evropě, v Indii a v Austrálii.

 

Tentokrát Měsíc projde přímo přes centrum zemského stínu, který se nazývá umbra. Země se bude také nacházet v nejvzdálenějším bodě od Slunce, a tak bude její přirozený stín větší. Všechny tyto faktory přispěly k neobvyklé délce zatmění.

 

Podobná situace se udála v roce 2000, a to 16. července. Zatmění trvalo jednu hodinu a 46,4 minuty. Nejdelší možná doba zatmění Měsíce je přitom jedna hodina a 47 minut.

Vyjádři svůj názor na článek
0
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Odpad Méně takových článků
Super! Více takových článků
Řekni nám, proč se ti článek nelíbí:
Děkujeme za tvůj názor!
Pomáhá nám i autorům při zkvalitňování obsahu na stránce.
Líbil se ti článek? Sdílej ho přátelům
NAHORU
Diskuse1 komentář
Diskuse je jen pro přihlášené
1 komentář
Seřadit komentáře podle oblíbenosti času přidání
avatar
ciciak16. květen 2018, 21:02

Pomaly každý týždeň najväčší, najmenší, najčervenejší, najbelejší, najviditeľnejší, neviditeľný mesiac storočia, tisícročia...

2 Odpovědět · Nahlásit
Nejčtenější