Naše planeta není v žádném případě plochá a tento chlapík se to rozhodl dokázat výpočty.
Při pozorování horizontu by i nejzkušenější vědec mohl zapochybovat, zda náhodou Země skutečně není plochá. Zrak nás občas dokáže zradit a nedávno to zažil i Greg z amerického města Manitowoc. Hudebník sice oslavil již 47. narozeniny, ale uvědomoval si, že všechny procesy probíhající v našem okolí můžeme zdůvodnit vědecky, a tak u Michiganského jezera vyzkoušel menší experiment.
Na místní horizont se chodíval dívat už jako malý chlapec a nikdy se hlouběji nezamyslel nad tím, proč vůbec není zahnutý, když Země není plochá. Naštěstí o pár desetiletí později všechny pochybnosti objasnil pomocí vědy a výpočtů. Prostřednictvím svých panoramatických záběrů se pokoušel horizont nad jezerem přibližovat, ale opticky mu teorie o ploché Zemi dávala stále větší smysl.
Nakonec si zapnul Google Earth a pomocí nástrojů změřil, kde konkrétně stál a jak daleko se nacházely body, kam se přibližně díval. Pomocí výpočtů zohlednil obvod naší Země, vzdálenost mezi zmíněnými body a zjistil, že sledovaný horizont by měl představovat zaoblení přibližně 0,12 stupně.
Už jednostupňové zaoblení lidské oko těžko postřehne, ale i zaoblení 0,12 stupně je stále zaoblení, a tak Greg pomocí matematiky dokázal, že Země opravdu není plochá. Na internetu se lidé baví tím, kolik námahy hudebník vynaložil na to, aby objevil pravdivou odpověď. Tisíce z nich mu zároveň poděkovali za to, že konspirátorům ukázal, jak jednoduše se dají výplody jejich fantazie vyvrátit.
Calculating the curve of Lake Michigan (revised, with prettier and more pertinent pictures!)