Přepnout do nočního režimu
Přepnout do denního režimu
Pátek 25. 9. 2020 svátek má Zlata, Zlatuše

hledej na refresheru

Chceš dostávat notifikace i na tomto zařízení?
Zajímavosti
3
František Kulhánek
30. červen 2018, 15:21
Uložený článek najdeš v nabídce uživatele.

Historie Země se začala psát zhruba před 4,5 miliardami let. Jak zrození modré planety probíhalo?

Ještě miliony let po svém vzniku byla bombardována meteority, ultrafialovým zářením a spalována extrémní teplotou.

František Kulhánek
30. červen 2018, 15:21
Historie Země se začala psát zhruba před 4,5 miliardami let. Jak zrození modré planety probíhalo?
Zdroj: goodfreephotos.com
Musíš být přihlášený/á, abys mohl/a uložit článek.
Nepodarilo sa uložiť zmeny. Skús sa nanovo prihlásiť a zopakovat akciu.

V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
3
Uložit na později.
Uložený článek najdeš v nabídce uživatele.

Poslední desítky let v moderní historii lidstva vědci podrobně zkoumají horniny Země i pozůstatky zvířat a rostlin, které zde v minulosti existovaly, aby z nich poskládali mozaiku historie naší planety. Existence Země začala asi před 4,5 miliardami let v podobě rozpálené horninové hmoty ve sluneční soustavě.

 

První primitivní organismy se objevily v oceánech asi před 4 miliardami let, a pak se život šířil a nabýval rozmanitých forem, i když jeho evoluční cesta nebyla zdaleka jednoduchá. Prostředí na Zemi se neustále měnilo. Sopečná činnost, dopady meteoritů a klimatické změny znamenaly pro život ohrožení a někdy měly katastrofální účinky.

 

Historie Země se začala psát zhruba před 4,5 miliardami let. Jak zrození modré planety probíhalo?

 

Vývoj naší planety byl, jak se zdá, plný událostí a soudě z historie, bude takovým i v budoucnosti. Čas v chápání vesmíru a v chápání lidstva se však značně liší, a tak se zřejmě nemusíme ani my ani naše děti obávat katastrofických scénářů, které se stanou skutečností až za miliony let.

 

Pokud chceme pochopit vznik Země, musíme se vrátit do doby, kdy vznikl samotný vesmír. Bylo to přibližně před 14 miliardami let. Tato událost je dnes již všeobecně známá jako „big bang“, tedy Velký třesk. Velký třesk znamenal vznik hmoty, času, energie a prostoru. Vesmír byl zpočátku malý, horký a hustý, pak se začal rozpínat a chladnout.

 

Historie Země se začala psát zhruba před 4,5 miliardami let. Jak zrození modré planety probíhalo?

 

Zrod...

V první nanosekundě (miliardtině sekundy) byl horký a rozpínající se vesmír směsí několika druhů chemických prvků, jejichž vlastnosti byly velmi různorodé. Už po takto nepředstavitelně krátkém čase od svého vzniku měl průměr stovky milionů kilometrů a teplotu desítek bilionů stupňů Celsia. Vesmír byl v této fázi jen vařící hmotou sestávající z částic, které byly spolu s obrovským množstvím fotonů produktem energie.

 

Nejpočetnějšími částicemi v prvních okamžicích vesmíru byly elektrony a kvarky (kvarky – elementární částice, ze kterých se skládají protony a neutrony). Přítomné byly i jiné druhy částic, které dnes již neexistují. V první mikrosekundě (miliardtině sekundy) se již ochladil natolik, že kombinací dvou typů kvarků začalo vznikat obrovské množství protonů a neutronů.

 

Od první sekundy po velkém třesku se začaly srážkami mezi protony a neutrony tvořit jádra dalších lehkých prvků (hélia a berylia). Tento proces, který se nazývá jaderná syntéza (někdy také fúze) Velkého třesku, trval asi 3 minuty, přičemž vznikla jádra 98 % atomů hélia, které v současnosti existují ve vesmíru.

 

Historie Země se začala psát zhruba před 4,5 miliardami let. Jak zrození modré planety probíhalo? 

Rozpínání a ochlazování vesmíru

Vesmír se během dalších pár set tisíc let nadále rozpínal a ochlazoval, ale ještě pořád měl dostatek energie k tomu, aby se vytvářely atomy. Nakonec po asi 300 000 letech, kdy teplota klesla na zhruba 3 000 stupňů Celsia, se mlha sestávající z částic a energie rozptýlila a vesmír se stal průhledným. V té době se začaly díky gravitaci shlukovat atomy plynů.

 

Během následujících stovek milionů let se vytvořila vířící oblaka vodíku a helia, která se začala rozšiřovat do dlouhých tenkých pásů. 500 milionů let od velkého třesku se tyto pásy začaly spojovat, což znamenalo vznik prvních galaxií. Další koncentrace hmoty v rámci galaxií vedla ke vzniku prvních hvězd. Tvorba tepelné a světelné energie ve hvězdách nastala, když se jádra vodíku v jejich středech začala slučovat a vytvářet helium.

 

Od Země až po tzv. pozorovatelný vesmír

Historie Země se začala psát zhruba před 4,5 miliardami let. Jak zrození modré planety probíhalo?

 

Je třeba říci, že při vzniku prvních galaxií a hvězd existovaly ve vesmíru jen 4 chemické prvky: vodík, helium, lithium a berylium. Vznik prvních hvězd byl tedy velmi významný, protože znamenal zrození nových prvků. Právě v jejich nitru se totiž začaly z lehčích prvků fúzí vytvářet těžší. Tímto způsobem vznikly mnohé z dnes běžných chemických prvků, které na Zemi známe. Například kyslík, křemík a železo.

 

Avšak ne všechny prvky mohly vzniknout uprostřed hvězd. Nejtěžší prvky, jako je olovo, se vytvářejí jen ze supernov – mohutných hvězdných explozí. Tyto výbuchy rozmetaly nové prvky po galaxiích, kde se staly součástí nových hvězd a planet.

 

Historie Země se začala psát zhruba před 4,5 miliardami let. Jak zrození modré planety probíhalo?

 

Přesný věk naší galaxie, Mléčné dráhy, není znám, ale předpokládá se, že vznikla před 10 až 11 miliardami let. Sluneční soustava se přitom začala formovat asi před 4,5 miliardami let, kdy v ní začal houstnout shluk plynů a prachu, čímž vznikl její zárodek. Hmota v mlhovině vytvořila hustší středovou oblast (Protoslunce) a řidší vnější oblasti.

 

Nakonec se mlhovina zhustila do otáčejícího se kotoučovitého tělesa – protoplanetárního disku. Prach a led v disku se srážely do stále větších částic. V důsledku gravitace byla hmota vtahována do středu disku a teplota stoupala natolik, že fúzí vzniklo z vodíku helium, a to znamenalo zrod naší hvězdy – Slunce.

 

V částech nejbližších ke Slunci tvořily hlavní složku horniny, ve vzdálenějších oblastech, kde panoval nepředstavitelný chlad, byly početnější částice ledu. Vlivem gravitace se částice chaoticky srážely, díky čemuž narůstaly. Výsledkem tohoto narůstání byly tzv. „planetesimály“ – zárodky planet sestávající z hornin nebo z hornin a ledu. Ne všechny planetesimály se spojily do planet. Ve sluneční soustavě přetrvávají jejich přebytky ve formě dvou druhů těles dodnes (asteroidy a komety).

 

Mléčná dráha

Historie Země se začala psát zhruba před 4,5 miliardami let. Jak zrození modré planety probíhalo? 

Modrá planeta

Dnes již víme, že dávná minulost Země byla časem kataklyzmatických změn. Narůstání a členění zemského jádra a pláště doprovázené bombardováním z vesmíru vyvrcholilo vznikem Měsíce. Vrstvení Země pokračovalo a za ním následovala tvorba prvotní atmosféry, oceánů a primitivního života. Pak se obnovilo bombardování meteority, které na Zemi způsobilo tavení hornin a značné poškození. Atmosféra a oceány se zotavily až před 3,8 miliardami let.

 

Tehdejší formy života musely být schopné přežít v extrémních přírodních podmínkách, které zahrnovaly nedostatek kyslíku a vysoké dávky ultrafialového záření, protože ještě neexistovala ozonová vrstva, která by ho filtrovala. Uplynuly ještě stovky milionů let, než se atmosféra a oceány vyvinuly do nynější podoby. Teplota zemského povrchu pomalu klesala, s narůstajícím počtem fotosyntetizujících mikrobů stoupala hladina kyslíku a pomocí vodních par, které se štěpily a uvolňovaly kyslík a ozón do vrchní části atmosféry, se vytvářela ochranná ozonová vrstva, postupně stabilizující podmínky pro život.

 

Historie Země se začala psát zhruba před 4,5 miliardami let. Jak zrození modré planety probíhalo? 

Prekambrium, jak se toto období nazývá, bylo tedy dějištěm dynamických procesů. Přemísťování kontinentů prostřednictvím tektonického pohybu zemských desek či zvětšující se rozmanitost mořských mikroorganismů byly jen zlomky tehdejších jevů. Do vyvíjejících se ekosystémů stále rušivě zasahovaly různé procesy – dopady meteoritů a změny klimatu, které ústily v zalednění. Ačkoliv často mluvíme o katastrofických jevech, které se zde před miliony a miliony let odehrávaly, bez nich by zřejmě nevznikl život v takové podobě, v jaké ho dnes známe. A možná by byla Země stejná jako miliony jiných planet. Byla by obrovským tělesem rotujícím temnotou vesmíru bez života.

Upozornit na chybu. Pokud jsi našel nedostatek v článku nebo máš připomínky, dej nám vědět.
Zdroj: wikipedia.org, Zem - Farebná história i súčasnosť našej planéty / Ikar / 2004, wikipedia.orgFoto: goodfreephotos.com, pixabay.com, wikipedia.org, wikimedia.org, flickr.com, wikimedia.org, pixabay.com Tagy: vesmír, planeta zem
Ohodnoť článek
111
Sdílej článek
Hodnocení tohoto článku je dostupné jen s aktivním předplatným REFRESHER+.
Předplatit
Zrušit
Při hodnocení článku nastala chyba. Zkus se nově přihlásit a znovu ohodnotit článek.

V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
NAHORU
Dostávej nejlepší obsah mailem
Nestíháš všechno sledovat? Pošleme ti do schránky nejčtenější a nejlepší obsah.
Žádný spam. Kdykoli se můžeš z odběru odhlásit.
Posílat e-mail
Nejčtenější
Domů
Sdílet
Diskuse
Hledat
Více
Zapni upozornění a už ti nic neunikne!

Chceš vědět, co se děje, a mít přehled? Dostávej upozornění o nejžhavějších zprávách na Refresheru.

(Příklady: Hořel Notre Dame, Zemřel Mac Miller, Trailer na Avengers)
(Příklady: Sagan skončil první, Nový zákon s vlivem na moderní lidi, Dnes nás čeká zatmění slunce)
Pokud chceš, abychom ti poslali téměř všechny novinky, vyber tuto možnost.
Záleží nám na soukromí čtenářů. I z toho důvodu ti poskytujeme detailní informace o tom, jak využíváme soubory cookies a jiné technologie zabezpečující správné fungování a vývoj stránky. Pro víc informací si přečti naše Zásady ochrany osobních údajů , kde najdeš, jak používáme soubory cookies, případně se seznam s Podmínkami užívání portálu platnými od 24. 5. 2018. Zpracování cookies můžeš zabránit nebo změnit své preference v nastaveních internetového prohlížeče. Pro detailnější nastavení klikni na víc možností níže.
Upozornění na právo nastavení ochrany osobních údajů na Refresheru

Vzhledem k existujícím i chystaným změnám v zákonech ti dáváme možnost detailního nastavení zpracování osobních údajů a preferencí spojených s jejich zpracováním.

Přečti si možnosti, posuň zobrazení níže, nastav si své preference a klikni na tlačítko Souhlasím, když budeš chtít pokračovat na Refresher. Soubory cookies jsou důležitou součástí technologie v tvém prohlížeči. Jsou natolik důležité, že je budeme muset použít pro zapamatování si toho, že jsi toto okno potvrdil/a, v opačném případě bychom ti ho museli zobrazovat znovu a znovu.

Údaje, které zpracováváme, když používáš Refresher
Ze strany Refresheru sbíráme tyto osobní údaje:
 • Když navštívíš Refresher, uchováváme informace o tom, které články sis přečetl, identifikátory zařízení a prohlížeče, část IP adresy nebo IP adresu v případě přihlášení, soubory cookies a polohu.
 • Při přihlášení do účtu e-mailovou adresu.
Proč sbírá Refresher tyto údaje:
 • Ke zlepšení kvality našeho webu a vývoji nových webových služeb.
 • K provádění analýz a měření s cílem pochopit, jak je náš web využíván.
 • K tomu, abychom nezobrazovali obsah, který jsi už viděl.
 • Pro zobrazování přizpůsobeného obsahu, jako jsou například relevantnější články.
 • Pro schopnost identifikovat tě jako uživatele při přihlašování do svého účtu.
Sbíráme údaje pro partnery a reklamní sítě:
 • Identifikátory zařízení a prohlížeče, část IP adresy, soubory cookies a poloha.
Proč sbíráme tyto údaje pro partnery, třetí strany a reklamní sítě:
 • K tomu, aby mohli fungovat a zobrazovali relevantnější a užitečnější reklamy.
Seznam reklamních sítí a nastavení reklam

Nevyhnutelné osobní údaje – cookies – pro zobrazování reklam sbíráme pro následující společnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
formulář kontakt v souvislosti s osobními údaji >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
kontaktní údaje pro nejbližší pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
kontaktní údaje pro nejbližší pobočku >

 

Možnost vypnout si personalizování reklam a sbírání osobních údajů pro jednotlivé partnery:

Upravit nastavení typů reklam Google - personalizování od společnosti Google

Upravit nastavení typů reklam AdForm - personalizování od společnosti AdForm

 

Svá nastavení pro všechny ostatní reklamní sítě, i ty, které na Refresheru nenajdeš, si můžeš prohlédnout na stránce youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Měření a analýza návštěvnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránek používají ke zlepšení funkčnosti svých stránek údaje shromážděné službou Google Analytics. Shromážďování údajů můžete deaktivovat tak, že si stáhnete a nainstalujete doplněk pro svůj prohlížeč.

Stáhnout doplněk pro prohlížeč

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Společnost Gemius podobně jako služba Google Analytics vyhodnocuje a měří návštěvnost na některých webových stránkách. K měření využívá Cookies, které si můžeš deaktivovat ve svém prohlížeči.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využíváme k analýze návštěvnosti a chování uživatelů. Vytváří nám mapu aktivity návštěvníků, a to na webových stránkách, které vizualizuje a vyhodnocuje. Tyto informace nejsou sbírány vždy, nikde nejsou spárovatelné s aktivitami uživatelů a není tedy možné identifikovat jednotlivce, ale Hotjar ti může nastavit soubory cookies.

Ovládací prvky související s prohlížečem

Nastavení souborů cookies

Soubory cookies jsou životně důležitou součástí technologie ve vašem prohlížeči a slouží ke zlepšení prostředí při používání internetu.

Pokud například na určitém webu nastavíte předvolený jazyk, soubory cookies pomohou prohlížeči zapamatovat si tuto volbu. Některé nebo všechny soubory cookies můžete též zablokovat, to ale může vést k narušení fungování některých funkcí na internetu.

Mnoho webů například vyžaduje zapnuté soubory cookies, když se chcete přihlásit.

Zásady ochrany osobních údajů
Další informace o tom, jak Refresher používá cookies ke zlepšení služeb
 • Přihlašování – pro účely přihlašování potřebujeme tvoji e-mailovou adresu.
 • Přizpůsobení – pro zjištění toho, co tě zajímá, vytváříme tvůj unikátní profil. Pokud nějaké informace posbíráme, najdeš je ve svých nastaveních soukromí a profil můžeš upravit, změnit nebo celé personalizování vymazat.
Jak změnit nastavení zpracování osobních údajů?

Pokud změníte názor, kdykoliv můžete tyto údaje změnit na adrese https://refresher.cz/nastavenia/sukromie.
Pokud toto okno nechceš vídat, když nás navštívíš z jiného zařízení nebo prohlížeče, přihlas se a tvé preference si zapamatujeme.