Přepnout do nočního režimu
Přepnout do denního režimu
Sobota 17. 4. 2021 svátek má Rudolf

hledej na refresheru

Chceš dostávat notifikace i na tomto zařízení?

Jak na humanitu nahlížel Tomáš Garrigue Masaryk?

Tomáš Garrigue Masaryk byl nejen významný státník, ale také pedagog a filozof. Jak nahlížel na ideu humanity a jakou má podle něj roli ve společnosti?

30. červen 2018, 14:31 Čas čtení: 0:00
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Jak na humanitu nahlížel Tomáš Garrigue Masaryk?
Zdroj: Wikimedia Commons, Josef Jindřich Šechtl
Zajímavosti
0
Kateřina Lukášová
30. červen 2018, 14:31

Jak na humanitu nahlížel Tomáš Garrigue Masaryk?

Tomáš Garrigue Masaryk byl nejen významný státník, ale také pedagog a filozof. Jak nahlížel na ideu humanity a jakou má podle něj roli ve společnosti?

Kateřina Lukášová
30. červen 2018, 14:31
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Jak na humanitu nahlížel Tomáš Garrigue Masaryk?
Zdroj: Wikimedia Commons, Josef Jindřich Šechtl

Prof. PhDr. Tomáš Garrigue Masaryk. Osvoboditel a první československý prezident. Bojovník za lidská práva, profesor filozofie a pedagog. Za svůj národ by i dýchal. Narodil se 7. 3. 1850 v Hodoníně a zemřel 14. 9. 1937 v Lánech. Zpočátku zastával tzv. austroslavismus, tedy názorový proud hlásající, že Slované by měli akceptovat Rakousko-Uherskou vládu a ta že by jim výměnou za to měla povolit existovat, tvořit a svobodně se vyjadřovat.

 

Pocházel z katolické rodiny, ale později konvertoval k protestantismu. Ten pro něj totiž znamenal synonymum růstu a prospěchu československého národa, zatímco katolicismus si spojoval s jeho úpadkem. Masaryk byl po celý život hluboce věřícím člověkem, ale neztotožňoval se s institucí církve jako takové.

 

Zasazoval se proti antisemitismu, což je možná nejznámější z případu Leopolda Hilsnera, který ve známost vstoupil pod označením Hilsneriáda. Ačkoliv nebyl členem žádné politické strany, vždycky se hlásil k sociální demokracii. Na Masaryka svým myšlením navazují další čeští velikáni, jako je třeba Erazim Kohák, Václav Bělohradský nebo Václav Havel. Ten, stejně jako Masaryk, vynikal silnou necírkevní zbožností.

 

Jak na humanitu nahlížel Tomáš Garrigue Masaryk?
Zdroj: Wikimedia Commons, Josef Jindřich Šechtl

 

Všechno tohle o tom elegantním pánovi s bílým vousem, který miloval projížďky na koni, což ještě podporovalo jeho majestátnost a eleganci, jistě víš, nebo se můžeš kdekoliv dočíst.

 

Proto jsme se rozhodli představit ti ho trochu jinak. A to jako filozofa a autora významného díla České myšlení; Česká otázka. Zde se zabývá nejen otázkou humanity, která prostupovala celou jeho životní filozofií, ale také národním a historickým smyslem obrození a mnohým dalším.

Humanita je smyslem života

Podle Masaryka je humanitní ideál veškerým smyslem československého národního i historického života. Zároveň je od humanity neodmyslitelná důsledná úsilnost a účinnost. Protože humanita je prací, musíme ve všech oblastech života bojovat o její šíření a udržení a bránit se nehumánním vlivům, které na nás utočí.

 

Praktický dopad tohoto humanitního úsilí podle něj nejlépe pochopil Palacký, který na československém humanitním ideálu zakládá národní a politickou rovnoprávnost.

Minulost slouží i k poučení

Dále Masaryk vyslovuje přesvědčení, že je sice dobře dívat se zpět do národní minulosti, zároveň je však nutné, abychom zde hledali nejen nadšení, ale také poučení. Československý národ podle něj totiž stále kolísá mezi dvěma charaktery a krajnostmi. Tedy mezi otázkou, zda jsme národem Prokopovým a Žižkovým, či Husovým a Komenského. Politika posledních let je podle Masaryka pouhou špatnou kopií těchto velkých otců.

 

Jak na humanitu nahlížel Tomáš Garrigue Masaryk?
Zdroj: Wikimedia Commons, Josef Jindřich Šechtl

 

Masaryk nesouhlasí se zlatou střední cestou řešení výše zmíněné otázky. Domnívá se naopak, že obě vlastnosti našich otců v sobě musíme spojit ve vyšší duchovní jednotě a dát tak vzniknout mužné a pevné lásce. V Chelčickém pak vidí lepší vzor českého muže. Spatřuje v něm spojení Husa a Žižky – na jedné straně neohroženého myslitele a pracovníka, na druhé straně nepřítele násilí, přičemž tvrdí, že z Chelčického povstala česká církev. 

Čechoslovákům chybí pevná vůle

Nepevnost a neucelenost československého charakteru tkví podle Masaryka v nedostatku pevné vůle, nestálosti citů a v nepevnosti a nedůslednosti názorů.

 

Husitství podle něho nepochopilo, že nový život potřebuje nové učení a bylo v tomto ohledu nedůsledné a neurčité stejně jako jeho následovníci. To je podle něj důvod, proč – ačkoliv započalo mravní reformu – skončilo mravním chaosem.

Intriky vládnou světu

Dále Masaryk hovoří o tom, že kromě slabošského žebráctví je u nás možné setkat se i se zvláštním typem intrikánů. Tím ale rozhodně nenaznačuje, že malý a slabý stát si nemůže pomoci jinak než žebráctvím a intrikánstvím. Naopak zastává přesvědčení, že i malý stát může dosáhnout svého cíle bez intrik, protože kdo chce a umí pracovat, intriky nepotřebuje.

Je třeba odčinit rok 1487. Čím? Humanitou

Podle Masaryka je obrodním úkolem našeho národa odčinit rok 1487, kdy se česká šlechta stala nevěrnou zásadám humanity tím, že zradila duchovní a mravní svobodu. Musíme tedy v českých zemích dát všem občanům naprostou rovnost před zákonem a z toho vyplývající úplnou svobodu svědomí. To znamená stát se pevnými a mravními, plnit ideály naší reformace, a tedy důsledně pracovat za ideály humanitní.

 

Jak na humanitu nahlížel Tomáš Garrigue Masaryk?
Zdroj: Wikimedia Commons, German Federal Archives, Bundesarchiv_Bild_102-11965

 

Historickým krokem k odčinění roku 1487 je pak podle Masaryka Kollárova idea humanity, která je základem a cílem a podle níž jako prostředek má sloužit vzájemnost. Tato idea nejenže spojuje Slovany mezi sebou, nýbrž nás spojuje také s ostatními národy a s minulostí. Humanita je ideálem naší Jednoty, ideálem českým.

 

Masaryk se tímto snaží naznačit, že vývojem Kollárovy humanity, pojímaném jednostranněji ve smyslu národnostním, jsme pokročili k humanitě ve smyslu sociálním – dnes tedy stojí v popředí české otázky otázka sociální, a právě rozhřešením této otázky odčiníme rok 1487.

 

Sociální otázka je otázkou všech, je otázkou mravnosti a nemravnosti, násilí a účinné humanity. První místo podle Masaryka zaujímá i v oblasti politické.

 

Jak na humanitu nahlížel Tomáš Garrigue Masaryk?
Zdroj: Wikimedia Commons, Stzeman

Sociální demokracie ano, materialismus ne

Masaryk nepřijímá filosofický a sociologický základ sociálně demokratického programu, zastávající ideu materialismu.

 

V otázkách celkového názoru na svět, v otázkách o posledních věcech člověka totiž podle něho není a nemůže být kompromisů. Masaryk je rozhodným odpůrcem materialistického názoru na svět.

Upozornit na chybu. Pokud jsi našel nedostatek v článku nebo máš připomínky, dej nám vědět.
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
NAHORU
Dostávej nejlepší obsah mailem
Nestíháš všechno sledovat? Pošleme ti do schránky nejčtenější a nejlepší obsah.
Žádný spam. Kdykoli se můžeš z odběru odhlásit.
Posílat e-mail
Nejčtenější
Nejčtenější články
Nyní
24 hod
7 dní
30 dní
1 FattyPillow přestane streamovat. Loučí se dočasně, hledá jinou motivaci než peníze
2 Rouška pod nosem a ruka v ruce. Arenberger zřejmě zapomněl na pravidlo tří R
3 Zemřela herečka Helen McCrory, známá jako Malfoyova matka z Harryho Pottera či hvězda Peaky Blinders
4 Flegr žádá vládu, aby „propustila na svobodu“ všechny žáky testované PCR testy
5 Americký policista zastřelil 13letého chlapce poté, co odhodil zbraň a vzdal se
1 Rouška pod nosem a ruka v ruce. Arenberger zřejmě zapomněl na pravidlo tří R
2 VIDEO: Muž se na D5 řítil v protisměru, po čelním nárazu do dodávky na místě zemřel
3 Americký policista zastřelil 13letého chlapce poté, co odhodil zbraň a vzdal se
4 Dana Drábová nám prozradila vše o kontroverzní stavbě nového jaderného bloku v Dukovanech. Co si myslí o účasti Ruska? (Rozhovor)
5 Flegr žádá vládu, aby „propustila na svobodu“ všechny žáky testované PCR testy
1 Rektální testování dětí: Arenberger jej chtěl povolit, zděšený Plaga psal Babišovi
2 Pohřeb Petra Kellnera: Rozloučení proběhlo v jeho vile v Dejvicích, rakev měl obloženou mechem
3 Rouška pod nosem a ruka v ruce. Arenberger zřejmě zapomněl na pravidlo tří R
4 Registrace očkování Covid 65+: Jak se zaregistrovat a kdy přijde řada na mladší ročníky
5 „Zpřerážím ti páteř, ty prase.“ Reportér ČT čelí výhrůžkám kvůli jeho příspěvkům o Haně Lipovské
1 Jasminu Alagič znechutil vlastní manžel Rytmus i komička Simona: Drahý Paťko, svou reakcí jsi za ní skočil na dno
2 Vláda udělila výjimky pohybu pro některé okresy. V této mapě zjistíš, které to jsou
3 Obrysy křivek i odhalené pozadí. Značka Mugler představila pokračování sexappealem nabité kolekce jaro/léto 2021
4 Rektální testování dětí: Arenberger jej chtěl povolit, zděšený Plaga psal Babišovi
5 Sčítání lidu 2021: Jak vyplnit formulář, kde jej sehnat a na co se připravit
více z témy zajímavosti
VIDEO: Námořníci natočili na obloze UFO. Pentagon potvrdil pravost záznamuVIDEO: Námořníci natočili na obloze UFO. Pentagon potvrdil pravost záznamu
Vězni v Mexiku si vydělávají na OnlyFans. Natáčejí orální sex i gangbangyVězni v Mexiku si vydělávají na OnlyFans. Natáčejí orální sex i gangbangy
Americký policista zastřelil 13letého chlapce poté, co odhodil zbraň a vzdal seAmerický policista zastřelil 13letého chlapce poté, co odhodil zbraň a vzdal se
více článků
Sponzorované články
Vildo.cz: Vyhledávač módy, který ti usnadní nákupyVildo.cz: Vyhledávač módy, který ti usnadní nákupy
Hygienická fakta – tolik roztočů a kožních buněk obsahuje 10letá matraceHygienická fakta – tolik roztočů a kožních buněk obsahuje 10letá matrace
Lehoučký, ale výkonný. Snadný na ovládání, ale nadupaný funkcemi. Nový dron DJI Air 2S od dnešního dne najdeš i na českém trhuLehoučký, ale výkonný. Snadný na ovládání, ale nadupaný funkcemi. Nový dron DJI Air 2S od dnešního dne najdeš i na českém trhu
více článků
Další news více news
Mohlo by tě zajímat
Prezident Nigérie musí dokazovat, že není klonPrezident Nigérie musí dokazovat, že není klon
Video Zemana, jak obdarovává čínskou stařenku, je falešné. Roztomilý fake, řekl OvčáčekVideo Zemana, jak obdarovává čínskou stařenku, je falešné. Roztomilý fake, řekl Ovčáček
V Rusku chtějí zakázat sprostá slova na veřejnosti. Metropolita Ilarion prý neřekl ani jedno za celých 50 let svého životaV Rusku chtějí zakázat sprostá slova na veřejnosti. Metropolita Ilarion prý neřekl ani jedno za celých 50 let svého života
Britské kostely vybavují platebními terminály. Svůj dar církvi můžeš nyní uskutečnit i bezhotovostněBritské kostely vybavují platebními terminály. Svůj dar církvi můžeš nyní uskutečnit i bezhotovostně
Mladíci zavraždili člověka, aby zkusili, jaký je to pocit poslat někoho na onen svět. O měsíc později zmizel jejich kamarádMladíci zavraždili člověka, aby zkusili, jaký je to pocit poslat někoho na onen svět. O měsíc později zmizel jejich kamarád
FOTOREPORT: Staroměstské náměstí se změnilo ve válečnou zónuFOTOREPORT: Staroměstské náměstí se změnilo ve válečnou zónu
Šli jsme na největší filmový festival svého druhu na světě! Sleduj naši reportáž z jubilejního 60. ročníkuŠli jsme na největší filmový festival svého druhu na světě! Sleduj naši reportáž z jubilejního 60. ročníku
Outfit ze sekáče vs. kabelka za 78 000 korun. Co si oblékli mladí Češi a Češky na Prague Fashion Week?Outfit ze sekáče vs. kabelka za 78 000 korun. Co si oblékli mladí Češi a Češky na Prague Fashion Week?
Přejít na úvodní stránku
Domů
Sdílet
Diskuse
Hledat
Více
Zapni upozornění a už ti nic neunikne!

Chceš vědět, co se děje, a mít přehled? Dostávej upozornění o nejžhavějších zprávách na Refresheru.

(Příklady: Hořel Notre Dame, Zemřel Mac Miller, Trailer na Avengers)
(Příklady: Sagan skončil první, Nový zákon s vlivem na moderní lidi, Dnes nás čeká zatmění slunce)
Pokud chceš, abychom ti poslali téměř všechny novinky, vyber tuto možnost.