Mnoho lidí má problémy si udržet vážný vztah a bojí se závazků. Proto velké množství vztahů nakonec končí rozchodem. V čem děláme nejčastěji chyby a jak jim zabránit?
Vystřídala jsi za poslední rok už pátého kulka a ani s tímto posledním to nevypadá růžově? Nezoufej, takový problém se dnes týká více lidí, než by sis myslela. Základem pro lepší vztahy do budoucna je však pochopit to, proč se nestabilní závazky týkají také tebe a jak bys zlomené srdce mohla změnit v pravou lásku.
Možná sis dosud říkala, že chyba není ani tak v tobě jako v moderních chlapech, kteří jsou na nic. Pravda bude však asi někde uprostřed. Pokud si opravdu nedokážeš udržet žádný vztah déle než pár měsíců, asi nastal čas, aby ses zamyslela nad tím, jestli nemáš problémy se závazky.
Psychologové dokonce přišli i s poměrně novým pojmem, který se nazývá „vztahová úzkost“ a popisuje lidi, pro které tvoří vztahy velmi vážný problém. Nejsou schopni se druhému opravdu oddat, důvěřovat mu a raději rychle utečou, než se věci zkomplikují.
Jaké jsou tedy nejčastější příčiny nezdařených romantických závazků?
Promiskuita
Žijeme v promiskuitní společnosti, v níž je běžně akceptován sex na jednu noc, přátelé s výhodami i časté střídání sexuálních partnerů. V současnosti je takové chování mnohem menší tabu, než tomu bylo v minulosti. Dokonce nás k němu nabádají média, popová kultura a obecně se považuje za normální.
Před pár desítkami let bylo obrovskou hanbou přiznat, že měl člověk mnoho partnerů, dnes je to spíše výhodou a lidé často reálná čísla nadhodnocují, aby vypadali více cool.
Takové chování je však pouze odrazem nízké sebedůvěry, sebeúcty a nestabilního emocionálního prožívání. Promiskuitní jedinci mají často pocit, že musí něco dokazovat buď sami sobě, nebo svému okolí. Necítí se dost atraktivní, výjimeční, nadaní, a tak si to kompenzují alespoň množstvím sexuálních partnerů.
Citově nestálí jedinci potřebují ve svém životě více vzruchů a opakovaně se svým vlastním přičiněním dostávají do emocionálních krizí. Stabilita a balanc jako by je nudily a oni potřebují pořád něco nového.
Často si říkají, že pokud jednou potkají toho pravého, vše se změní, ale takový zlozvyk má většinou mnohem hlubší kořeny než jen nesprávného partnera.
Pokud patříš mezi promiskuitní lidi, měla bys popřemýšlet nad tím, proč to děláš a jak bys svůj neduh mohla změnit. Zapracuj na svém sebevědomí i na chápání sama sebe.
Image silné a samostatné ženy
Na tom, že jsi soběstačná moderní žena, samozřejmě není nic špatného. Problém však nastává, pokud začneš mít pocit, že musíš světu něco dokazovat. Být silná sama pro sebe, držet se svých zásad a hodnot a jít si za svým je výborné, ale pokud to děláš jen proto, abys někomu ukázala, kam až to můžeš dotáhnout nebo jen abys nuceně bojovala proti nějakým hloupým stereotypům, asi to neděláš správně.
Dominantní žena může být pro mnoho chlapů trochu strašákem. I když zpočátku tolerují tvou pozici, většina mužů nemá ráda, když tahá za kratší konec nebo se musí někomu podřizovat. Proto to mnozí dříve či později vzdají.
Problém může být i dobrá práce a vyšší příjem v domácnosti. Tehdy se chlap může cítit jednoduše nepotřebný.
Je fajn najít zdravý kompromis a nechat občas vést i jeho. Možná nakonec zjistíš, že to není až tak špatné. Samozřejmě, podřizovat se proti své vůli, by ses nikdy neměla.
Rodinu si zakládáme později
V dobách našich babiček byla nevdaná 20letá dívka už stará panna, dnes to však už ani zdaleka neplatí a jsou páry, které se svatbou čekají až do třicítky či čtyřicítky.
Lidé měli v minulosti větší potřebu usadit se a založit rodinu. Moderní doba nás však k ničemu takovému netlačí, a tak se mnoho mladých lidí takovým závazkům vyhýbá.
Raději si hledají jiné alternativy než tradiční partnerství a upřednostňují dobrodružství před něčím stálejším.
Pokud se ještě ty sama necítíš být vnitřně připravena na vážný vztah, je to v pořádku. Do ničeho se nemusíš nutit, pouze se ujisti, že i tvůj partner to vidí stejně. Vyhneš se tak bolestivému rozchodu.
Máš příliš mnoho zálib a rozjetých projektů
Rada se pořád do něčeho zapojuješ, jsi aktivní, činorodá a někdy máš sklon nabalit si na sebe tolik povinností, že už kromě nich nic jiného nestíháš? Nediv se pak, že ti ve vztahu nezůstane čas ani na partnera.
Každý z nás se potřebuje cítit milován a ceněn, proto pokud to své polovičce nedáváš dostatečně najevo, může se snadno stát, že s tebou ztratí trpělivost a odejde hledat lásku někam jinam.
Někdy je prostě fajn, přiznat si, že na vztah zkrátka nemáš čas a zbytečně nevodit partnera za nos. Pokud je pro tebe důležitější kariéra, kámoši či koníčky, věnuj se raději jim a ten pravý přijde, až budeš připravena.
Pokud to však chceš změnit, zkus si lépe naplánovat den a zvážit, které aktivity jsou pro tebe opravdu prospěšné a které bys mohla ze svého diáře vyškrtnout. Pokud ti na něm opravdu záleží, čas si najdeš vždy.
Máš špatné zkušenosti
V minulosti ses zklamala a nyní čekáš už jen to nejhorší. Možná se sama nevědomky pouštíš do destruktivních situací a ničíš tak své vztahy s ostatními.
Bolestivý rozchod dokáže zlomit i toho nejsilnějšího člověka, a pokud si nedáš dostatek času na to vyléčit se z něj, budeš se neustále pouštět do nezdravých a nestálých románků.
Možná si myslíš, že tvá nezdařená milostná minulost je jen tvá chyba a podvědomě se za ni trestáš. Vytváříš situace, které vedou k dalším rozchodům a citovým krizím.
V takové situaci je opravdu lepší zůstat raději chvíli single, i když ti to možná není příjemné. Pouze tak se dokážeš citově vypořádat s negativní minulostí.
Bojíš se odmítnutí
Máš strach, že pokud tě někdo opravdu pozná, nebude tě mít rád. Vidíš na sobě hodně chyb a idea, že by tě mohl někdo milovat, je pro tebe téměř nepředstavitelná.
Možná ses setkala s řadou odmítnutí od rodičů, spolužáků či předchozích partnerů a nyní je to pro tebe zcela samozřejmé.
Dokonce se mohlo stát, že jsi většinu rozchodů iniciovala ty sama, ale vlastně ani nevíš přesně proč. Tvoje podvědomí se zkrátka bálo odmítnutí natolik, že to raději ukončilo dříve, než k tomu dostal příležitost tvůj partner a tvé ego tak utrpělo o něco menší ránu.
V první řadě se musíš zbavit utkvělé představy, že tě nikdo nemůže mít opravdu rád. Najdi si na sobě pozitivní vlastnosti a vytvoř si k sobě hezčí vztah.
Jsi na partnerovi až příliš závislá
Jakmile se ocitneš ve vztahu, jdeš do toho naplno. Máš sklony trochu přehánět, když miluješ, miluješ se vší vášní, která k tomu patří. Ztrácíš samu sebe a často se partnerovi ve všem přizpůsobuješ. Má rád fotbal? Tak nyní už i ty. Pije pivo? I ty.
Pokud dojde k rozchodu, máš pocit, jako bys ztratila sama sebe, najednou nevíš, kde být a co dělat se životem, protože jsi ve všem následovala jen jeho vzor.
Pochop, že takové chování je odrazující. Nemůžeš hned po prvním rande lidem vyznávat lásku a očekávat, že ti ji opětují. Zakládat si svou identitu jen na vztahu, ve kterém právě jsi, je přinejmenším naivní. Působí to neupřímně a tvůj partner tvé chování dříve či později odhalí.
Zjisti, proč máš sklon k závislostem na vztazích. Pravděpodobně za to může tvá vnitřní nejistota, možná máš pocit, že bez lásky nemáš žádnou hodnotu. Objev cenu sebe samé i mimo partnera a vztahy.