Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
Vyzkoušej předplatné Refresher+ již od 25 Kč 🤩
1. září 2018 v 16:20
Čas čtení 0:00
Adam Novosad

Náraz meteoritu vytvořil v ISS díru, tak ji astronaut zacpal prstem a přelepil lepicí páskou

TECH NASA
Uložit Uložené

Mezinárodní vesmírná stanice odolává nárazům už léta.

Poprvé po dlouhé době byl na Mezinárodní vesmírné stanici zaznamenán náraz miniaturního meteoritu, který způsobil skutečnou škodu. I když do ISS narážejí maličké částečky vesmírného materiálu každý den, miniaturní meteorit či kus vesmírného odpadu tentokrát vytvořil ve stanici 2milimetrovou díru.

Na první pohled příliš maličká díra na to, aby mohla způsobit jakékoliv komplikace, by astronauty dokázala připravit o všechen kyslík v interiéru za přibližně 18 dní. Díry si přitom nevšimli astronauti, ale inženýři pracující v Houstonu a Moskvě.

Astronauti ji pak úspěšně lokalizovali v ruské sekci vesmírné stanice, přičemž společnými silami se pustili do její opravy.


Nejvtipnější moment nastal ve chvíli, kdy v živém vysílání mezi ISS a velícím centrem NASA jeden z inženýrů konstatoval, že Alexander Gerst zareagoval nejrychleji a díru jednoduše přikryl vlastním prstem, zatímco kolegové vymýšleli lepší řešení.

Doporučeno
FOTO: Vesmír v celé své kráse. Podívej se na snímky, které pořídila NASA FOTO: Vesmír v celé své kráse. Podívej se na snímky, které pořídila NASA 13. května 2022 v 19:00

Lidé se zasmáli a ruští kosmonauti zanedlouho díru přikryli látkou a lepicí páskou, která úniku vzduchu zabránila. Inženýři však pracovali na tom, aby vymysleli trvalejší opravu, takže současné řešení určitě není poslední.

Žádnému z astronautů se při opravě ani úniku kyslíku nic nestalo a mise pokračuje i nadále, avšak odborníci upozorňují na vesmírný odpad. Tisíce maličkých částeček představují pro ISS závažný problém, a tak musíme doufat, že vesmírná stanice bude ještě dlouho odolávat.

Domů
Sdílet
Diskuse