Přepnout do nočního režimu
Přepnout do denního režimu
Pondělí 28. 9. 2020 svátek má Václav, Václava

hledej na refresheru

Chceš dostávat notifikace i na tomto zařízení?
Zajímavosti
0
Kateřina Lukášová
4. prosinec 2018, 15:05
Uložený článek najdeš v nabídce uživatele.

Belfast: Město, jehož historie je zbrocena krví, je teď odhodláno k optimismu

Hlavní a největší město Severního Irska má temné dějiny plné nepokojů.

Kateřina Lukášová
4. prosinec 2018, 15:05
Belfast: Město, jehož historie je zbrocena krví, je teď odhodláno k optimismu
Musíš být přihlášený/á, abys mohl/a uložit článek.
Nepodarilo sa uložiť zmeny. Skús sa nanovo prihlásiť a zopakovat akciu.

V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
0
Uložit na později.
Uložený článek najdeš v nabídce uživatele.

Belfast v Severním Irsku je poměrně mladé město, jehož historie je i přes svůj relativně nízký věk zbrocena krví.

 

Jeho jméno je odvozeno od řeky Farset, galsky feirste, což znamená pískovec nebo písečný brod. Starý galský název tak zněl „Beál Feirste“, což doslovně znamená něco jako „ústa Farsety“. Farset vtéká do řeky Lagan, která se nedaleko Belfastu vlévá do moře a vytváří zde průsmyk zvaný Donegall Quay.

 

Belfast je nejen hlavním, ale též největším městem Severního Irska a provincie Ulster. Po irském hlavním městě Dublinu je rovněž největším městem na celém irském poloostrově. Žije v něm přibližně 300 tisíc obyvatel. Dnes má Belfast dvě letiště – George Best Belfast City Airport u zátoky Belfast Lough a Belfastské mezinárodní letiště ležící u Lough Neagh. Královská univerzita v Belfastu je belfastskou hlavní univerzitou, významný post si ale drží i univerzita v Ulsteru, která se pyšní zejména fakultou užitého umění a designu.

 

Belfast: Město, jehož historie je zbrocena krví, je teď odhodláno k optimismu

Rodiště pohádkového cestovatele Gullivera

Belfast se rozkládá na východním severoirském pobřeží na hranicích krajů Antrim a Down. Jeho sever je lemován kopci, mezi nimiž se nachází i známý Cavenhill, který se stal Jonathanu Swiftovi inspirací pro jeho populární dílo Gulliverovy cesty.

 

Na jihozápadě se rozkládá dlouhá přírodní zátoka jménem Belfast Lough, díky níž se stal ideálním místem pro loďařský průmysl. Ten jej také mimo jiné proslavil. Věděl jsi, že v době, kdy byl postaven Titanic, měla právě v Belfastu společnost Harland & Wolff největší loděnice na světě? Zaměstnávala tehdy více než 35 tisíc lidí.

 

Belfast: Město, jehož historie je zbrocena krví, je teď odhodláno k optimismu

Rozhodně je kam zajít

Belfast je znám kouzelnou architektonickou rozrůzněností. Najdeš zde stavby historické i velmi moderní. Za zmínku stojí třeba koncertní síň Waterfront Hall nebo stavby z viktoriánské doby, jako je Lanyon Building v areálu Královské univerzity v Belfastu navržena Sirem Charlesem Lanyonem. Za návštěvu stojí i Belfatská radnice pocházející z roku 1906 s 53metrovou kupolí, Ulsterská banka z roku 1860 nebo Severní banka z roku 1769.

 

Zajímavý je také Královský soudní dvůr, který je sídlem Nejvyššího soudu, nebo loděnice, jejichž součástí je největší suchý dok na světě. Nachází se zde i dva gigantické jeřáby zvané Samson a Goliáš (jak příznačné, že?) patřící společnosti Harland & Folwff, která se proslavila stavbou Titanicu. Jak je vidět, ve velikosti má zálibu do dnes. 80metrový Windsor House se svými 23 podlažími nacházející se v Belfastu je vůbec nejvyšší budovou Irska. Alespoň zatím. V Dublinu už mu prý roste konkurence.

 

Během nepokojů byla několikrát bombardována budova Velké opery, která byla dokončena v roce 1895. Dnes ji již můžeš vidět v její původní podobě. Ulster Hall pocházející z let 1859–1862 dnes slouží zejména pro pořádání koncertů a sportovních akcí, původním záměrem ale bylo v ní pořádat taneční zábavy.

 

Belfast: Město, jehož historie je zbrocena krví, je teď odhodláno k optimismu

Přistěhovalci z Anglie, Skotska i Francie dali Belfastu novou tvář

V okolí Belfastu se nachází připomínky skutečnosti, že místo, na němž se dnes rozkládá, bylo osídleno již v době bronzové. Jedná se třeba o pět tisíc let starý Giant's Ring. V okolních kopcích jsou k vidění i zbytky hradišť pocházejících z doby železné. Další počátky belfastské historie sahají do roku 1177, kdy zde postavil Norman John De Courcy hrad, kolem nějž vyrostlo malé osídlení. O 20 let později byl hrad zničen a město se výrazněji začalo rozvíjet až od roku 1611, kdy zde baron Arthur Chichester postavil nový hrad a podpořil tak růst osídlení.

 

Plantáž v Ulsteru pochází z počátku 17. století, kdy sem přišly první vlny skotských a anglických osadníků, po nichž koncem 17. století následovaly další vlny francouzských protestantů hugenotů. Ti uprchli před pronásledováním ve Francii a v Belfastu položili základy prosperujícího ložního průmyslu.

 

S příchodem dalších osadníků ze Skotska a Anglie se začalo dařit i dalším odvětvím. Vyráběla se lana, pěstoval tabák, dařilo se strojírenství a stavěly se lodě.

 

Belfast: Město, jehož historie je zbrocena krví, je teď odhodláno k optimismu

Belfast se stal významnou součástí průmyslové revoluce

Se svými textilními mlýny a loděnicemi se z Belfastu stalo město, které se velkou mírou podílelo na průmyslové revoluci. Začal se rozšiřovat a rozpínat do okolí. To se projevilo i na zalidněnosti. Pro dělníky z továren a loděnic byly postaveny pevné řady cihlových terasových domků.

 

Belfast, který v roce 1800 čítal pouhých 20 tisíc obyvatel, se tak do začátku první světové války dostal na nějakých 400 tisíc. Tehdy tak dosáhl téměř rozměrů hlavního Irského města Dublinu – jak rozlohou, tak počtem obyvatel.

 

Belfast: Město, jehož historie je zbrocena krví, je teď odhodláno k optimismu

Nové hlavní město – od rozdělení Irska

Roku 1920 dostal Belfast novou roli. Stal se hlavním městem Severního Irska. To mu sice přineslo určitou důležitost a prestiž, ale znamenalo to rovněž pokles jeho průmyslového růstu.

 

To se ale skutečně projevilo až po konci druhé světové války, kdy byl Belfast intenzivně bombardován. Roku 1941 německé bombardéry v rámci jediného útoky způsobily smrt přibližně tisícovky lidí a další desetitisícům sebraly střechu nad hlavou. Vedle Londýna se tak tento nálet stal vůbec nejtragičtějším nočním náletem v Bitvě o Británii.

 

Belfast: Město, jehož historie je zbrocena krví, je teď odhodláno k optimismu

Krvavá historie nejen náboženských konfliktů

Skutečnost, že se Belfast v roce 1920 stal hlavním městem Severního Irska, znamenala i další fakt. Zároveň se totiž, jak je patrno z předchozích řádků, začala psát krvavá historie Belfastu. Konflikty měly zejména náboženský charakter a nesly se ve znamení neustálého boje mezi nacionalisty (římskými katolíky) a unionisty (protestanty).

 

Nejhorší bylo období mezi lety 1969 a 1990, kdy konflikty v některých obdobích přecházely do otevřené občanské války. Roku 1969 se Belfast stal centrem teroristických bombových útoků, v jejichž rámci zde došlo k nezměrnému násilí a brutálnímu krveprolití.

 

Roku 1960 začal upadat i belfastský průmysl, což se projevilo velkou mírou nezaměstnanosti. Do února 2006 se ale situace zlepšila poté, co bylo do městské infrastruktury vynaloženo nemalé množství financí. Míra nezaměstnanosti se tak posunula nad zbytek Severního Irska i celkově britský průměr. Činila jen něco přes 4 procenta.

 

Belfast: Město, jehož historie je zbrocena krví, je teď odhodláno k optimismu

Dějiště nepokojů

V roce 1998 se po uzavření Belfastské dohody začalo město znovu rozvíjet a docházelo k velkým přestavbám. Dohoda položila základy pro sdílení moci mezi různými politickými frakcemi v decentralizovaném shromáždění Severního Irska. Znamenala vyvolání nadějí na lepší budoucnost.

 

Od té doby Belfast zaznamenal obrovský příliv investic, zejména ze strany Evropské unie. Obrovské plochy se rekonstruovaly, nezaměstnanost začala klesat, ceny nemovitosti naopak zaznamenaly růst, a to dokonce více než v jakémkoliv jiném městě ve Velké Británii, a došlo i k čilému rozvoji cestovního ruchu.

 

Belfast: Město, jehož historie je zbrocena krví, je teď odhodláno k optimismu

Odhodlaný optimismus věstí zítřky plné míru

Stále zde samozřejmě existuje spousta připomínek někdejších potíží, které od sebe Severní Irsko po desítky let odtrhávaly. Jejich rány jsou ještě stále příliš hluboko. Navzdory příležitostným překážkám zde ale nyní převládá atmosféra odhodlaného optimismu, která vede Belfast k budoucnosti v míru.

 

Destinace, která je podle průzkumu z roku 2003 místem s nejspokojenějšími měšťany v celé Británii, je tak dnes i přes vysokou míru kriminality, jíž je známé celé Severní Irsko, populární.

 

Belfast: Město, jehož historie je zbrocena krví, je teď odhodláno k optimismu

Upozornit na chybu. Pokud jsi našel nedostatek v článku nebo máš připomínky, dej nám vědět.
Ohodnoť článek
7
Sdílej článek
Hodnocení tohoto článku je dostupné jen s aktivním předplatným REFRESHER+.
Předplatit
Zrušit
Při hodnocení článku nastala chyba. Zkus se nově přihlásit a znovu ohodnotit článek.

V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Dostávej nejlepší obsah mailem
Nestíháš všechno sledovat? Pošleme ti do schránky nejčtenější a nejlepší obsah.
Žádný spam. Kdykoli se můžeš z odběru odhlásit.
Posílat e-mail
Nejčtenější
Domů
Sdílet
Diskuse
Hledat
Více
Zapni upozornění a už ti nic neunikne!

Chceš vědět, co se děje, a mít přehled? Dostávej upozornění o nejžhavějších zprávách na Refresheru.

(Příklady: Hořel Notre Dame, Zemřel Mac Miller, Trailer na Avengers)
(Příklady: Sagan skončil první, Nový zákon s vlivem na moderní lidi, Dnes nás čeká zatmění slunce)
Pokud chceš, abychom ti poslali téměř všechny novinky, vyber tuto možnost.
Záleží nám na soukromí čtenářů. I z toho důvodu ti poskytujeme detailní informace o tom, jak využíváme soubory cookies a jiné technologie zabezpečující správné fungování a vývoj stránky. Pro víc informací si přečti naše Zásady ochrany osobních údajů , kde najdeš, jak používáme soubory cookies, případně se seznam s Podmínkami užívání portálu platnými od 24. 5. 2018. Zpracování cookies můžeš zabránit nebo změnit své preference v nastaveních internetového prohlížeče. Pro detailnější nastavení klikni na víc možností níže.
Upozornění na právo nastavení ochrany osobních údajů na Refresheru

Vzhledem k existujícím i chystaným změnám v zákonech ti dáváme možnost detailního nastavení zpracování osobních údajů a preferencí spojených s jejich zpracováním.

Přečti si možnosti, posuň zobrazení níže, nastav si své preference a klikni na tlačítko Souhlasím, když budeš chtít pokračovat na Refresher. Soubory cookies jsou důležitou součástí technologie v tvém prohlížeči. Jsou natolik důležité, že je budeme muset použít pro zapamatování si toho, že jsi toto okno potvrdil/a, v opačném případě bychom ti ho museli zobrazovat znovu a znovu.

Údaje, které zpracováváme, když používáš Refresher
Ze strany Refresheru sbíráme tyto osobní údaje:
 • Když navštívíš Refresher, uchováváme informace o tom, které články sis přečetl, identifikátory zařízení a prohlížeče, část IP adresy nebo IP adresu v případě přihlášení, soubory cookies a polohu.
 • Při přihlášení do účtu e-mailovou adresu.
Proč sbírá Refresher tyto údaje:
 • Ke zlepšení kvality našeho webu a vývoji nových webových služeb.
 • K provádění analýz a měření s cílem pochopit, jak je náš web využíván.
 • K tomu, abychom nezobrazovali obsah, který jsi už viděl.
 • Pro zobrazování přizpůsobeného obsahu, jako jsou například relevantnější články.
 • Pro schopnost identifikovat tě jako uživatele při přihlašování do svého účtu.
Sbíráme údaje pro partnery a reklamní sítě:
 • Identifikátory zařízení a prohlížeče, část IP adresy, soubory cookies a poloha.
Proč sbíráme tyto údaje pro partnery, třetí strany a reklamní sítě:
 • K tomu, aby mohli fungovat a zobrazovali relevantnější a užitečnější reklamy.
Seznam reklamních sítí a nastavení reklam

Nevyhnutelné osobní údaje – cookies – pro zobrazování reklam sbíráme pro následující společnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
formulář kontakt v souvislosti s osobními údaji >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
kontaktní údaje pro nejbližší pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
kontaktní údaje pro nejbližší pobočku >

 

Možnost vypnout si personalizování reklam a sbírání osobních údajů pro jednotlivé partnery:

Upravit nastavení typů reklam Google - personalizování od společnosti Google

Upravit nastavení typů reklam AdForm - personalizování od společnosti AdForm

 

Svá nastavení pro všechny ostatní reklamní sítě, i ty, které na Refresheru nenajdeš, si můžeš prohlédnout na stránce youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Měření a analýza návštěvnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránek používají ke zlepšení funkčnosti svých stránek údaje shromážděné službou Google Analytics. Shromážďování údajů můžete deaktivovat tak, že si stáhnete a nainstalujete doplněk pro svůj prohlížeč.

Stáhnout doplněk pro prohlížeč

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Společnost Gemius podobně jako služba Google Analytics vyhodnocuje a měří návštěvnost na některých webových stránkách. K měření využívá Cookies, které si můžeš deaktivovat ve svém prohlížeči.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využíváme k analýze návštěvnosti a chování uživatelů. Vytváří nám mapu aktivity návštěvníků, a to na webových stránkách, které vizualizuje a vyhodnocuje. Tyto informace nejsou sbírány vždy, nikde nejsou spárovatelné s aktivitami uživatelů a není tedy možné identifikovat jednotlivce, ale Hotjar ti může nastavit soubory cookies.

Ovládací prvky související s prohlížečem

Nastavení souborů cookies

Soubory cookies jsou životně důležitou součástí technologie ve vašem prohlížeči a slouží ke zlepšení prostředí při používání internetu.

Pokud například na určitém webu nastavíte předvolený jazyk, soubory cookies pomohou prohlížeči zapamatovat si tuto volbu. Některé nebo všechny soubory cookies můžete též zablokovat, to ale může vést k narušení fungování některých funkcí na internetu.

Mnoho webů například vyžaduje zapnuté soubory cookies, když se chcete přihlásit.

Zásady ochrany osobních údajů
Další informace o tom, jak Refresher používá cookies ke zlepšení služeb
 • Přihlašování – pro účely přihlašování potřebujeme tvoji e-mailovou adresu.
 • Přizpůsobení – pro zjištění toho, co tě zajímá, vytváříme tvůj unikátní profil. Pokud nějaké informace posbíráme, najdeš je ve svých nastaveních soukromí a profil můžeš upravit, změnit nebo celé personalizování vymazat.
Jak změnit nastavení zpracování osobních údajů?

Pokud změníte názor, kdykoliv můžete tyto údaje změnit na adrese https://refresher.cz/nastavenia/sukromie.
Pokud toto okno nechceš vídat, když nás navštívíš z jiného zařízení nebo prohlížeče, přihlas se a tvé preference si zapamatujeme.