Souboj Marpo vs Rytmus bude nepochybně tuzemskou událostí roku v bojových sportech.
Už jen pár dní nás dělí od velkého souboje v boxu mezi Rytmusem a Marpem. Aby bylo jasné, rovnou si odpovíme na všechny nenávistné komentáře. Tento souboj je s absolutní jistotou nejen nejsledovanější v historii domácí scény, ale jednoznačně velkou měrou zpopularizoval bojové sporty napříč celým Československem.
Souboj, který bude sledovat každý
O všem vypovídá zájem fanoušků. Event organizace XFN překročil hranici vyprodání pražské O2 Arény a o bojových sportech mluví dnes už téměř každý. A je to zásluhou i těchto pánů. Vždyť počet followerů na sociálních sítích Rytmuse dosahuje půl milionu, Marpovo číslo 160 tisíc je zase pořád více, než mají všichni domácí MMA promotéři dohromady.
Zapomínat nesmíme ani na potenciální zisk. I když v tomto případě jde o box, akce XFN spadá pod čisté MMA a v tomto případě neexistuje financování ze státního rozpočtu. MMA totiž není uznaný sport a nemá tak nárok na dotace jako fotbal vesnických alkoholiků v sedmé lize.
Pokud se tedy chtějí promotéři udržet v zelených číslech, musí přinášet i takovéto taháky. Dobrým příkladem může být angažování Brocka Lesnara z profi wrestlingu či Kimbo Slice z ulice.
Kdo jsou Rytmus a Marpo?
Před zápasem by bylo fajn představit si oba válečníky. Marpo byl v chlapeckém věku živější jedinec a rvačky mu chutnaly už v tomto čase. Nejprve pouliční, později ty fotbalové. Pak ale přišla výzva v podobě tréninků thajského boxu.
A v něm se Petřina našel. Postupně navštívil řadu výborných gymů a trénoval s legendami sportu. Za všechny stojí za zmínku prestižní Hanuman Gym či tvrdé hodiny se Spejblem Hutníkem.
Rytmusův příběh kolem bojových sportů začal v Thajsku, kde mu učarovala místní kultura, která má tento životní styl v kořenech. Vyhledal tak Attilu Végha, šampiona Bellatoru, který mu začal dávat soukromé hodiny.
Sám přitom přiznal, že mu nejvíce imponoval box, protože byl tanečníkem a pohyb při boxu mu na rozdíl od kopů přišel přirozenější. Později začal Rytmus trénovat kromě trnavského Spartakusu také v OFA Bratislava, až si našel hlavního trenéra v podobě Tomi „Kida“ Kovácse.
Rozdílové elementy
Právě zkušenosti budou hlavním elementem v zápase. Marpo je totiž v kolotoči tvrdých úderů 15 let a za tu dobu si na konto připsal desítky soubojů v thajském boxu. Rytmus trénuje box méně než tři roky, je třeba ale podotknout, že až do ohlášení zápasu šlo spíše o koníček než tvrdé sparingy, kde bojovník nejednou skončí na lopatkách.
V tomto směru tak bude mít český zápasník velkou výhodu. Stát v ostrém zápase, kde je soupeř připraven odtrhnout vám hlavu nepřekoná ani ten nejtvrdší trénink.
Další velkou výhodou pro Marpa by mělo být kardio. A hlavně velmi dobré zkušenosti s rozložením energie. Zápas je totiž vypsán na 6 kol po 3 minutách, a to je věru pořádná porce. Vzpomeňme si na McGregora v souboji s Mayweatherem. Kromě kardia by měl být Marpo i rychlejším bojovníkem, protože je i o solidní porci mladší. Na druhou stranu může mít výhodu i Vrbovský, který zřejmě bude mít mírnou váhovou převahu.
A co technická vybavenost? Body jdou opět na stranu Marpa, který techniku piluje dlouhá léta. I když jsme mohli sledovat pouze útržky z tréninků, musíme říci, že domácí bojovník má oproti Rytmusovi doslova arzenál kombinací a úderů, které na trénincích vysílá neskutečnou rychlostí.
U Rytmuse jsme toho z tréninku neviděli až tak mnoho, hlavně ne z tvrdých sparingů. Něco ukázal open workout v Bratislavě, kde byla na programu lapovačka s Tomi Kidem. Můžeme si však být téměř jisti, že jde o záměr, aby Vrbovského lidé podceňovali ještě více a do zápasu mohl přinést moment překvapení.
Roli sehrají i maličkosti
Kromě zmíněných aspektů tu máme ještě nějaké specialitky, které ale mohou sehrát roli. První je fakt, že Marpo je thajský boxer, kde se využívají v primární míře kopy a postavení bojovníka je na zadní noze. Na druhou stranu Patrik začal přímo s boxem, kde je váha distribuována téměř rovnoměrně na obě nohy. Pokud si tedy Marpo přinese do duelu náznaky postoje z thajského boxu, mohla by to být výhoda pro Rytmuse.
Druhou perličkou je podlaha. Na tu se dívají zřejmě jen největší znalci a v tomto zápase bude přitom hrát významnou roli. XFN má totiž k dispozici technologii, kdy se za pár minut změní MMA klec na boxerský ring. Má to však jeden háček, mění se pouze pletivo za provazy a samotná podlaha zůstává nedotčena. A to je problém.
Na zápasy MMA se totiž používá vysoce odpružená podlaha, na zápasy boxu zase podlaha tvrdá. Má to svou logiku, protože v ultimátních zápasech vidíme hodně pádů na zem a tudíž podlaha musí být měkká.
V boxu se zase používají boty, téměř neustále se pracuje nohama a musíte mít pořádný odpich. Pokud XFN nechá na souboj boxerů MMA podlahu, můžeme se těšit na nepředvídatelné pohyby, protože boxeři na měkkou podlahu prostě nejsou zvyklí a může je zpomalovat.
Verdikt
Pokud bychom to shrnuli a podívali se na duel z jakéhokoli úhlu pohledu, jasným favoritem je Marpo, a tak to vidí i bookmakeři, kteří nedávají Vrbovskému moc šancí. Jak to už ale u Paťa bývá, určitě vyrukuje s výbornou taktikou a diváci tak neuvidí jen souboj dvou tváři showbyznysu, ale duel dvou skutečných válečníků.