Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
2. ledna 2019 12:48
Čas čtení 0:00
Adam Smeták

Ženy v Indii vytvořily lidský řetěz dlouhý 620 kilometrů. Požadují rovnost s muži

ZAJÍMAVOSTI INDIE
Uložit Uložené

Indické ženy ukázaly odvahu.

Ženy ve státě Kérala na jihozápadě Indie utvořily 620 kilometrů dlouhý lidský řetěz, aby upozornily na nerovnost mužů a žen. Protest vznikl kvůli pokračujícímu odmítání vpustit ženy do hinduistického chrámu Sabarimala. Ten byl odjakživa uzavřen pro „menstruující ženy“ ve věku od 10 do 50 let, ale indický nejvyšší soud v září (september) rozhodl, že zapovězení přístupu je proti genderové rovnosti a zrušil jej. 

Jenže v realitě se nic nezměnilo. Mužští návštěvníci chrámu do něj ženy nepouští, a když se pokusí vstoupit, vyvedou je. V říjnu (október) minulého roku se do něj pokusilo vstoupit větší množství žen najednou, ale muži je napadli, házeli po nich kameny a nepustili je dál. I z toho důvodu zorganizovala levicová vládní strana protest na 1. ledna (január) nového roku

Ženy ze všech koutů státu Kérala se sešly, aby utvořily lidský řetěz táhnoucí se podél dálniční silnice z Kasaragodu do Tiruvanantapuramu. Očekávalo se, že jich dorazí tři miliony, ale nakonec se jich objevilo 5 milionů.

Orientační mapa protestu

Protesty měly být částečně protiakcí na demonstrace pravicových skupin požadujících opětovné zavedení zákazu vstupu ženám do chrámu Sabarimala a na druhou stranu šlo o ukázku ženské síly. 

Doporučeno
Táňa a Martin žijí už dva měsíce v Indii: V Himálaji jsme kouřili hašiš, na kurzu jógy jsme zvraceli slanou vodu Táňa a Martin žijí už dva měsíce v Indii: V Himálaji jsme kouřili hašiš, na kurzu jógy jsme zvraceli slanou vodu 4. listopadu 2023 14:00

Hinduistické náboženství považuje menstruující ženy za nečisté a zapovídá jim účast na náboženských obřadech. Nicméně, úplný zákaz vstupu je výjimečný. Posvátný chrám Sabarimala toto přísné pravidlo zavedl kvůli svému božstvu Ajappovi. To měl být vzdělaný muž, který se ve svém životě rozhodl jít cestou celibátu. Proto ženám zakázal vstup. 

Nicméně, ženy považují tradici za zastaralou, zpátečnickou a chtějí mít právo ke vstupu do chrámu, který opěvuje jim vlastní víru. 

Domů
Sdílet
Diskuse