Přepnout do nočního režimu
Přepnout do denního režimu
Úterý 20. 10. 2020 svátek má Vendelín

hledej na refresheru

Chceš dostávat notifikace i na tomto zařízení?
Móda
3
Daniel Mikolášik
22. únor 2019, 14:29
Uložený článek najdeš v nabídce uživatele.

Chtěl se oženit se svou kočkou. Těchto 20 zajímavostí o Karlu Lagerfeldovi jsi (možná) nevěděl

Nebýt Karla, světová móda by možná stále vypadala jako na začátku 20. století. Jaké zajímavosti však skrýval nejen jeho profesní, ale i soukromý život?

Daniel Mikolášik
22. únor 2019, 14:29
Chtěl se oženit se svou kočkou. Těchto 20 zajímavostí o Karlu Lagerfeldovi jsi (možná) nevěděl
Zdroj: TASR/AP
Musíš být přihlášený/á, abys mohl/a uložit článek.
Nepodarilo sa uložiť zmeny. Skús sa nanovo prihlásiť a zopakovat akciu.

V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
3
Uložit na později.
Uložený článek najdeš v nabídce uživatele.

Svět obletěla mimořádně smutná zpráva, a sice, že módní průmysl přišel o jednu z nejvýznamnějších, nejuznávanějších a nejvlivnějších legend. Řeč je o módním návrháři a okázalém milovníkovi vysokých límců, slunečních brýlí a kožených rukavic Karlu Lagerfeldovi, který nás navždy opustil ve věku 85 let.

 

Ikona světového oděvního průmyslu během svého působení dokázala zcela změnit vnímání módy nejen minulého, ale i současného století. V předchozím článku jsme zdokumentovali jeho profesionální život a zásluhy, pro které ho módní průmysl považuje za jednoho z nejdůležitějších módních návrhářů na světě.

 

Německý designérský magnát, vizionář a módní ikona je známý zejména svým působením pod pařížským gigantem Chanel, ale stejně tak se významně podepsal i v několika dalších renomovaných módních domech, jako například Chloé či Fendi. Nakonec se excentrický představitel rozhodl vytvořit i svou vlastní značku.

 

Veřejnost ho však kromě jeho primární činnosti v módní sféře znala i jako divadelního a filmového kostyméra, fotografa, filozofa či tvůrce nejvíce pobuřujících výroků v historii módního průmyslu.

 

Některé z jeho nezapomenutelných a často až příliš kontroverzních výroků jsme pro tebe sepsali už včera, dnes se však podíváme na zajímavá fakta, nejen z jeho kariérního světa, ale také i ze soukromého života.

 

 • Jeho původní jméno bylo Karl Otto Lagerfeldt, avšak po nějakém čase si příjmení změnil na Lagerfeld, a to jen z jednoho jediného důvodu – Lagerfeld prý zní více obchodně

 

 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame

Príspevok, ktorý zdieľa Please Magazine (@pleasemagazine),

 

 • Odmalička trpěl obsedantně kompulzivní poruchou, což se u něj projevovalo například tak, že byl neustále ve střehu. Dokonce i ve spánku. Trpěl i jistou formou autismu. Navíc měl i Aspergerův syndrom, takže dokázal zpaměti namalovat například celou mapu antického Řecka.

 

 • Karl nebyl odjakživa tak štíhlý. Kdysi totiž zápasil s problémy s hmotností, a proto vyhledal odborníka na výživu Dr. Jeana Claude Houdreta. Lagerfeld totiž chtěl nosit modely a luxusní obleky Dior Homme, které navrhl Hedi Slimane, a tak za rok zhubl přes 40 kilogramů. Od té doby si hlídal svou postavu, aby se už nikdy nevrátil k volné módě 80. let.

 

Chcel sa oženiť s vlastnou mačkou a návrhy kreslil výlučne mejkapom. 20 zaujímavostí o Karl Lagerfeldovi, ktoré si (možno) nevedel

 

 • Karl se jednou vyjádřil, že nerad spí s lidmi, které skutečně miluje. To sexuální napětí podle jeho slov obvykle nikdy dlouho nevydrží, ale náklonnost prý může vytrvat celý život. Takový vztah udržoval i s mladým pařížským štramákem Jacquesem de Bascherem. Byli spolu 18 let, dokud Jacques nezemřel na AIDS. Od té doby se po jeho boku vystřídalo ještě několik mužů, s žádným z nich už neměl tak dlouhý a silný vztah.

 

 • Během svého života získal množství různých ocenění a čestných titulů. Za zmínku stojí například Zlatý náprstek, což je nejvyšší ocenění v módním průmyslu za nejlepší kolekci v daném roce. To získal v roce 1987. Tato cena je pro módní návrháře tou největší poctou.

 

 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame

Príspevok, ktorý zdieľa Fashion (@calliefashion),

 

 • Jelikož byl součástí haute couture, pro kterou je příznačná i problematika živých kožešin, nevyhnul se proto pozornosti aktivistů neziskové organizace PETA bojujících za práva zvířat. Ti se v New Yorku v roce 2001 rozhodli, že mu na protest hodí do tváře tofu koláč. Nicméně, nešťastnou náhodou si ho spletli s Calvinem Kleinem, který to schytal za něho.

 

 • Stejně se mu podařilo pobouřit i samotnou královnu módy a šéfredaktorku amerického Vogue Annu Wintour během přehlídky Fendi v roce 1993, kdy namísto modelek zakomponoval na molo striptérky a tehdejší pornoherečku Moanu Pozzi. Znechucená Anna se tehdy během přehlídky zvedla a odešla. Po čase se z nich však stali velmi dobří přátelé.

 

Chcel sa oženiť s vlastnou mačkou a návrhy kreslil výlučne mejkapom. 20 zaujímavostí o Karl Lagerfeldovi, ktoré si (možno) nevedel

 

 • Karl jedl pouze zeleninu, ovoce a ryby, které byly připravovány na páře. Nic jiného bys v jeho jídelníčku asi nenašel. Nekouřil cigarety ani nebral drogy. Jeho jedinou závislostí byla dietní Coca-Cola, které navíc na jejich limitovanou edici lahví navrhoval design.

 

 • Stejnou slabost, jakou měl pro krásné muže, měl i pro půvabné ženy. Rád se obklopoval světoznámými topmodelkami, které ho inspirovaly v jeho tvorbě. Jeho múzami byly krásky jako Kate Moss, Cara Delevingne, Cindy Crawford, Linda Evangelista, Claudia Schiffer, Stella Tennant či Kendall Jenner.

 

Chcel sa oženiť s vlastnou mačkou a návrhy kreslil výlučne mejkapom. 20 zaujímavostí o Karl Lagerfeldovi, ktoré si (možno) nevedel

 

 • Kromě nádherných žen a mužů měl slabost i pro svou kočku Choupette, kterou dostal jako dárek od modela Baptiste Giabiconiho ještě v roce 2011. Bílého chlupáče si okamžitě zamiloval. Založil mu vlastní Twitter, Instagram a zajistil mu mimořádný luxus v podobě dvou chův, osobního bodyguarda, šoféra, veterináře či vlastního iPadu.

 

NAČÍST ČLÁNEK BEZPLATNĚ
Předplať si REFRESHER+ a získej další výhody

Tento článek dočteš bezplatně, ale s předplatným REFRESHER+ získáš přístup k více než 1326 zamknutým článkům a dostaneš další benefity.

VYZKOUŠET BEZPLATNĚ
Kdykoli ho jednoduše zrušíš
Upozorníme tě 2 dny před první platbou
První týden 0 Kč, potom 99.00 Kč měsíčně
S REFRESHER+ můžeš číst i tyto články
Barvy jsou albem roku. Viktor Sheen přelil lyrickou moudrost do trendového kabátu (Recenze)Barvy jsou albem roku. Viktor Sheen přelil lyrickou moudrost do trendového kabátu (Recenze)
Datový analytik Ludwig: Nacházíme se ve velmi špatné situaci, teď už musíme křičet pomyslné hoří (Rozhovor)Datový analytik Ludwig: Nacházíme se ve velmi špatné situaci, teď už musíme křičet pomyslné hoří (Rozhovor)
Řezné rány, bodná zranění, spolykané jehly, oběšené tělo, ale krev nikde. Záhadná smrt Jitky z Kostelce nad OrlicíŘezné rány, bodná zranění, spolykané jehly, oběšené tělo, ale krev nikde. Záhadná smrt Jitky z Kostelce nad Orlicí
VÍCE
 • Karl se navíc přiznal, že se do svého miláčka (ragdollské kočky celým jménem Mademoiselle Choupette Lagerfeld) upřímně zamiloval a klidně by se s ním i oženil

 

 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame

Príspevok, ktorý zdieľa Dazed Fashion (@dazedfashion),

 

 • Karl se cítil mnohem mladší, než ve skutečnosti byl. Dokonce i často lhal o svém věku. Podle zveřejněného rodného listu se totiž narodil 10. září 1933, on však tvrdil že se narodil až v roce 1938.
 • Byl závislý na výživových doplňcích. Na různé doplňky stravy, vitamíny, pilulky, minerály, omega mastné kyseliny měl vyhrazen jeden samostatný kufr s přihrádkami na každý den. Stejně, jako byl uhlazený jeho styl, tak měl uhlazené i všechny své věci v kufru vyrobeném na míru.
 • Jeho povlečení muselo být každý den čerstvě převlečené. Kromě toho musel každý jeden den spát přesně sedm hodin, bez ohledu na to, kdy si lehl do postele.

 

 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame

Príspevok, ktorý zdieľa Homey Homeware (@homeyhomeware),

 

 • Do módního povědomí se dostal v roce 1955 díky výhře v soutěži mladých designérů. Svým návrhem kabátu si navíc vysloužil práci u Pierra Balmaina už jako 22letý. Soutěže se mimo jiné zúčastnil i Yves Saint-Laurent, který vyhrál v kategorii šatů. Na jeho adresu se vyjádřil, že ho v té době všichni považovali za Boha, ale na Karla prý žádný velký dojem neudělal.

 

 • Lagerfeld se odmítl vyrovnat se stářím a absolutně si jej nepřipouštěl. Z toho důvodu prohlásil, že odmítá mít jakékoliv potomky. Údajně by se totiž vedle svých dětí cítil příliš starý.

 

 • I přesto, že vyzvedl značku Chanel na pomyslný vrchol módy prostřednictvím starší práce Coco Chanel, nebyl milovníkem práce s archivem. Údajně by se nikdy nenechal inspirovat svými předešlými díly. Lidé, kteří říkají, že včerejšek byl lepší než dnešek, podle něj zcela znehodnocují svou existenci.  

 

 • Lagerfeld fotil všechny své módní kampaně v zadních prostorách knihkupectví nenacházejícím se nikde jinde než v Paříži. Toto knihkupectví patřilo samotnému Karlu a dosud disponuje různými knihami o umění a architektuře.

 

 

 • Při navrhování vytvářel skici výhradně s použitím očních stínů už celých 20 let a červená barva na paletě daného make-upu byla vytvořena speciálně pouze pro něj.

 

 • Karl byl velmi moudrý a sečtělý člověk. Velmi mnoho času trávil nad knihami, které si s sebou brával i na cesty. Kromě toho ovládal i několik jazyků a bez problémů se domluvil čtyřmi různými řečmi. Už jako desetiletý navíc mluvil plynule latinsky.

 

Chcel sa oženiť s vlastnou mačkou a návrhy kreslil výlučne mejkapom. 20 zaujímavostí o Karl Lagerfeldovi, ktoré si (možno) nevedel

Upozornit na chybu. Pokud jsi našel nedostatek v článku nebo máš připomínky, dej nám vědět.
Přidej se k těm, kteří nás podpořili. Předplať si R+ VÍCE
Ohodnoť článek
38
Sdílej článek
Hodnocení tohoto článku je dostupné jen s aktivním předplatným REFRESHER+.
Předplatit
Zrušit
Při hodnocení článku nastala chyba. Zkus se nově přihlásit a znovu ohodnotit článek.

V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Dostávej nejlepší obsah mailem
Nestíháš všechno sledovat? Pošleme ti do schránky nejčtenější a nejlepší obsah.
Žádný spam. Kdykoli se můžeš z odběru odhlásit.
Posílat e-mail
Nejčtenější
Domů
Sdílet
Diskuse
Hledat
Více
Zapni upozornění a už ti nic neunikne!

Chceš vědět, co se děje, a mít přehled? Dostávej upozornění o nejžhavějších zprávách na Refresheru.

(Příklady: Hořel Notre Dame, Zemřel Mac Miller, Trailer na Avengers)
(Příklady: Sagan skončil první, Nový zákon s vlivem na moderní lidi, Dnes nás čeká zatmění slunce)
Pokud chceš, abychom ti poslali téměř všechny novinky, vyber tuto možnost.
Záleží nám na soukromí čtenářů. I z toho důvodu ti poskytujeme detailní informace o tom, jak využíváme soubory cookies a jiné technologie zabezpečující správné fungování a vývoj stránky. Pro víc informací si přečti naše Zásady ochrany osobních údajů , kde najdeš, jak používáme soubory cookies, případně se seznam s Podmínkami užívání portálu platnými od 24. 5. 2018. Zpracování cookies můžeš zabránit nebo změnit své preference v nastaveních internetového prohlížeče. Pro detailnější nastavení klikni na víc možností níže.
Upozornění na právo nastavení ochrany osobních údajů na Refresheru

Vzhledem k existujícím i chystaným změnám v zákonech ti dáváme možnost detailního nastavení zpracování osobních údajů a preferencí spojených s jejich zpracováním.

Přečti si možnosti, posuň zobrazení níže, nastav si své preference a klikni na tlačítko Souhlasím, když budeš chtít pokračovat na Refresher. Soubory cookies jsou důležitou součástí technologie v tvém prohlížeči. Jsou natolik důležité, že je budeme muset použít pro zapamatování si toho, že jsi toto okno potvrdil/a, v opačném případě bychom ti ho museli zobrazovat znovu a znovu.

Údaje, které zpracováváme, když používáš Refresher
Ze strany Refresheru sbíráme tyto osobní údaje:
 • Když navštívíš Refresher, uchováváme informace o tom, které články sis přečetl, identifikátory zařízení a prohlížeče, část IP adresy nebo IP adresu v případě přihlášení, soubory cookies a polohu.
 • Při přihlášení do účtu e-mailovou adresu.
Proč sbírá Refresher tyto údaje:
 • Ke zlepšení kvality našeho webu a vývoji nových webových služeb.
 • K provádění analýz a měření s cílem pochopit, jak je náš web využíván.
 • K tomu, abychom nezobrazovali obsah, který jsi už viděl.
 • Pro zobrazování přizpůsobeného obsahu, jako jsou například relevantnější články.
 • Pro schopnost identifikovat tě jako uživatele při přihlašování do svého účtu.
Sbíráme údaje pro partnery a reklamní sítě:
 • Identifikátory zařízení a prohlížeče, část IP adresy, soubory cookies a poloha.
Proč sbíráme tyto údaje pro partnery, třetí strany a reklamní sítě:
 • K tomu, aby mohli fungovat a zobrazovali relevantnější a užitečnější reklamy.
Seznam reklamních sítí a nastavení reklam

Nevyhnutelné osobní údaje – cookies – pro zobrazování reklam sbíráme pro následující společnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
formulář kontakt v souvislosti s osobními údaji >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
kontaktní údaje pro nejbližší pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
kontaktní údaje pro nejbližší pobočku >

 

Možnost vypnout si personalizování reklam a sbírání osobních údajů pro jednotlivé partnery:

Upravit nastavení typů reklam Google - personalizování od společnosti Google

Upravit nastavení typů reklam AdForm - personalizování od společnosti AdForm

 

Svá nastavení pro všechny ostatní reklamní sítě, i ty, které na Refresheru nenajdeš, si můžeš prohlédnout na stránce youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Měření a analýza návštěvnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránek používají ke zlepšení funkčnosti svých stránek údaje shromážděné službou Google Analytics. Shromážďování údajů můžete deaktivovat tak, že si stáhnete a nainstalujete doplněk pro svůj prohlížeč.

Stáhnout doplněk pro prohlížeč

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Společnost Gemius podobně jako služba Google Analytics vyhodnocuje a měří návštěvnost na některých webových stránkách. K měření využívá Cookies, které si můžeš deaktivovat ve svém prohlížeči.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využíváme k analýze návštěvnosti a chování uživatelů. Vytváří nám mapu aktivity návštěvníků, a to na webových stránkách, které vizualizuje a vyhodnocuje. Tyto informace nejsou sbírány vždy, nikde nejsou spárovatelné s aktivitami uživatelů a není tedy možné identifikovat jednotlivce, ale Hotjar ti může nastavit soubory cookies.

Ovládací prvky související s prohlížečem

Nastavení souborů cookies

Soubory cookies jsou životně důležitou součástí technologie ve vašem prohlížeči a slouží ke zlepšení prostředí při používání internetu.

Pokud například na určitém webu nastavíte předvolený jazyk, soubory cookies pomohou prohlížeči zapamatovat si tuto volbu. Některé nebo všechny soubory cookies můžete též zablokovat, to ale může vést k narušení fungování některých funkcí na internetu.

Mnoho webů například vyžaduje zapnuté soubory cookies, když se chcete přihlásit.

Zásady ochrany osobních údajů
Další informace o tom, jak Refresher používá cookies ke zlepšení služeb
 • Přihlašování – pro účely přihlašování potřebujeme tvoji e-mailovou adresu.
 • Přizpůsobení – pro zjištění toho, co tě zajímá, vytváříme tvůj unikátní profil. Pokud nějaké informace posbíráme, najdeš je ve svých nastaveních soukromí a profil můžeš upravit, změnit nebo celé personalizování vymazat.
Jak změnit nastavení zpracování osobních údajů?

Pokud změníte názor, kdykoliv můžete tyto údaje změnit na adrese https://refresher.cz/nastavenia/sukromie.
Pokud toto okno nechceš vídat, když nás navštívíš z jiného zařízení nebo prohlížeče, přihlas se a tvé preference si zapamatujeme.