Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
24. března 2019 v 18:39
Čas čtení 0:00
Antonín Havlík

Pogy, Tamagoči, postavičky z Kinder vajec i přílohy z Kačera Donalda. Vzpomínáme na oblíbené hračky z 90. let

Pogy, Tamagoči, postavičky z Kinder vajec i přílohy z Kačera Donalda. Vzpomínáme na oblíbené hračky z 90. let
Zdroj: Alexas_Fotos/Pixabay
ZAJÍMAVOSTI
Uložit Uložené

Nostalgie v nás. Zavzpomínali jsme na to, s čím jsme si hráli v 90. letech.

 

K devadesátým letům neodmyslitelně patří specifické hračky. Doba před internetem a rozmachem počítačů přinesla různé technické vychytávky, ale i čistě nedigitální fenomény, které do té doby (a nutno podotknout, že i po této době) neměly obdoby. 

U některých jsme možná přesně nepochopili jejich pravý smysl, některé se v jisté podobě dochovaly dodnes, a právě proto se jim v tomto díle budeme věnovat podrobněji.

Tehdejší trh s hračkami byl specifický v tom, že přinesl zvláštní dobu po socialismu, ještě před masivním rozšířením technologií. Dětský svět tak byl v určitém přerodu a vlastně v poslední generaci ještě neovlivněné internetem. Vybrali jsme ty, které považujeme za hlavní, s největším vlivem na tehdejší děti.

Pogy, Tamagotchi, postavičky z Kinder vajec i přílohy z Kačera Donalda. Vzpomínáme na oblíbené hračky z 90. let
Pogy, Tamagotchi, postavičky z Kinder vajec i přílohy z Kačera Donalda. Vzpomínáme na oblíbené hračky z 90. let Zdroj: hkboyee/Flickr

Pogy

Málokdo ví, kde se vzaly – prostě se někde vyskytly. Pamatuji si, jak spolužačka na Velikonoce přinesla obří pytel plný kartonových pogů k rozebrání. Bylo tam všechno – od nejrůznějších barevných výjevů připomínající bláznivý LSD trip až po motiv s tehdy mimořádně populárním Alfem, Pokémony nebo třeba obličejem starého muže. Každé papírové kolečko neslo nějaký svůj příběh, který tehdy nikdo příliš nechápal. Stejně jako pravidla celé hry.

Název této hry je přejatý podle havajského ovocného džusu POG. Ve třicátých letech minulého století si tehdejší děti vytvořily hru se zátkami od tohoto nápoje. Pravidla měla podobná jako pozdější devadesátková obsese – stačilo naskládat pogy na sebe lícem dolů, přičemž jejich počet záležel na „sázce“, o kolik se toto kolo hrálo. Hráči si zvolí, kdo první hodí házečem – kinem (železným nebo plastovým), a pokud se mu podaří nějaké pogy obrátit, jsou jeho.

Hráči se scházeli na ulici nebo ve svých pokojíčcích (ale na koberci se to moc dobře hrát nedalo) a pořádali napínavé turnaje nebo jen vyměňovali, pokud měli nějaký pog dvakrát. Čím zajímavější motivy pogů, tím vzácnější komodita. Čím neobvyklejší tvar házeče, tím byl jeho majitel větší frajer. Jednoduchá matika.

Pogy, Tamagotchi, postavičky z Kinder vajec i přílohy z Kačera Donalda. Vzpomínáme na oblíbené hračky z 90. let
Pogy, Tamagotchi, postavičky z Kinder vajec i přílohy z Kačera Donalda. Vzpomínáme na oblíbené hračky z 90. let Zdroj: ThatRatGuy/YouTube.com

9999 in 1

Fenoménem devadesátek je i příliv různých jednoduchých digitálních her. Vzpomínáme na kapesní hru 9999 v 1, kterou si jsme kupovali na vietnamských tržnicích, často kolem stokoruny.

Přidej se do klubu REFRESHER+
Základní
125 Kč
Účtuje se jednou za 4 týdny
31,25 Kč / Týden
Přístup k prémiovým článkům
Přístup k benefitům
Méně reklam
150 kreditů každé 4 týdny na nákup benefitů
Roční - 17 %
1 500 Kč 1 250 Kč
Účtuje se jednou za rok
24,04 Kč / Týden
Přístup k prémiovým článkům
Přístup k benefitům
Úplně bez reklam
2 000 kreditů ihned na nákup benefitů
Sdílení článků kámošům a kámoškám
Všechny možnosti předplatnéhoMám slevový kód
Dokončením souhlasím s pravidly a podmínkami portálu Refresher.
Domů
Sdílet
Diskuse