Dnes 62letá Mae Jemison naplnila všechny své životní vášně.
Připravili jsme článkový seriál o inspirativních ženách.
Čtěte také:
- Odmítla uvolnit své místo bělochovi a navždy tím změnila Ameriku. Rosa Parks stála u zrodu konce rasové segregace
- V 15 letech ji střelil do hlavy bojovník Tálibánu. Přežila, získala Nobelovu cenu a dnes staví školy a pomáhá uprchlíkům
- Marie Curie-Skłodowská získala dvě Nobelovy ceny, přesto trpěla depresemi a musela čelit antisemitismu
- Džunko Tabei: Jako první žena zdolala Mt. Everest, bojovala za životní prostředí a nezastavila ji ani rakovina
Trvalo pouhé dva roky, než Rusové poslali po prvním muži do vesmíru první ženu. Ale zabralo to dalších 29 let, než se do kosmu podívala žena jiné než bílé barvy pleti. Mae Carol Jemison vynesl k nebesům raketoplán Endeavour, načež se z ní stala první Afroameričanka, která opustila naši planetu. Nejen to svědčí o její odvaze.
Před svou vesmírnou expedicí působila v Mírových sborech v Libérii a Sierra Leone, kde musela čelit rasismu a pochybnostem o svých schopnostech. Mae Jemison se ale nikdy nevzdala, po dvou letech v rozvojových zemích vstoupila do NASA, strávila osm dní ve vesmíru a získala devět čestných doktorátů.
Narodila se na podzim roku 1956 v Alabamě. Její otec byl vedoucím údržby v charitativní organizaci a její matka učitelkou na základní škole v Chicagu. Mae už jako malá dívka snila o tom, že se jednou podívá do vesmíru. Na rozdíl od ostatních dětí ale její představy nebyly fantaskního charakteru, ale spíše vědecké povahy.
Mae se snažila věcem porozumět a jelikož jí v tom věda pomáhala, stala se jejím koníčkem. Její rodiče ji v její vášni podporovali. Učitelé však nikoli. Slýchala, že by radši měla být zdravotní sestrou než vědkyní.
Jako malá sledovala starty Apolla a ptala se, proč neexistují žádné astronautky. Nikdo ji to nedokázal přesvědčivě vysvětlit a jak dospívala, na chvíli její zájem o vědu ustoupil do pozadí. Ve svých jedenácti letech se zamilovala do tance a rozhodla se být profesionální tanečnicí.