Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
3. března 2019 v 14:16
Čas čtení 0:00
Adam Smeták

Džunko Tabei: Jako první žena zdolala Mt. Everest, bojovala za životní prostředí a nezastavila ji ani rakovina

Džunko Tabei: Jako první žena zdolala Mt. Everest, bojovala za životní prostředí a nezastavila ji ani rakovina
Zdroj: Commons.wikimedia.org / shrimpo1967 / Papa Lima Whiskey 2
ZAJÍMAVOSTI
Uložit Uložené

Japonská horolezkyně mimo to zdolala jako první žena i nejvyšší vrcholy všech sedmi kontinentů.

Píše se 16. března 1975. Matka tříleté dcery a 35letá horolezkyně Džunko Tabei opatrně našlapuje. Pod nohama jí křupe ledový sníh a kolem uší hučí mrazivý vichr. Pár metrů před sebou vidí do teplého oblečení zahaleného šerpu Anga Tsheringa, který se zrovna zastavuje a kontroluje situaci. Dvojice se nachází 8 763 metrů nad mořem na Jižním sedle Mount Everestu. K vrcholu jim zbývá ještě 85 výškových metrů. Znavená a větrem ošlehaná Džunko svého společníka dohání a společně usedají do těžkého sněhu. 

Před očima se jim rozepíná ledový hřeben s ostrými okraji. Kdyby mohla, Džunko by zalapala po dechu. I přes veškerý výcvik a zkušenosti se stresem něco takového neočekávala. Scenérie před ní znamená, že buďto výpravu vzdá, nebo bude muset hřeben podejít o nějakých 15 metrů. Ovšem s vědomím, že byť jediný nesprávný krok pro ni může znamenat nekonečný pád do ledových hlubin

Neměla jsem tušení, že budu muset něčemu takovému čelit, přestože jsem si o výpravách na Mt. Everest přečetla veškeré dostupné materiály.

Ale Džunko byla pevně rozhodnutá. Odhodlala se špičatý hřeben rozdělující čínské a nepálské území přejít na přímo. S upjatým výrazem a maximální soustředěností začala pomalu šplhat podél hřebenu. Přeručkovávala s horní částí těla na čínské straně, zatímco se pomocí ostruh na nohách přesouvala na straně nepálské. Později uvedla, že se nikdy necítila v takovém napětí jako v ten moment. Věděla, že její život visí na vlásku. Nehodlala se ale vzdát a nakonec hřeben překonala a vystoupala jako první žena v historii až na vrchol nejvyšší hory světa

Džunko Tabei: Jako první žena zdolala Mt. Everest, bojovala za životní prostředí a nezastavila ji ani rakovina
Zdroj: 田部井 淳子

Podceňovaná celebrita

Po návratu do Japonska byla oslavována jako hrdinka. Byla zvána do jednoho pořadu za druhým, vznikla o ní televizní minisérie, pogratuloval jí král Nepálu i vláda Japonska a přednášela po všech regionech země vycházejícího slunce. Sláva jí však neimponovala. Raději v ruce držela cepín než mikrofon. Dobře si ale uvědomovala sílu svého skutku a využila ji k tomu, aby podpořila rovnost mezi muži a ženami. Stala se symbolem odporu proti ženské podřízenosti, která byla v japonské společnosti silně zakořeněna. 

Přidej se do klubu REFRESHER+
Základní
125 Kč
Účtuje se jednou za 4 týdny
31,25 Kč / Týden
Přístup k prémiovým článkům
Přístup k benefitům
Méně reklam
150 kreditů každé 4 týdny na nákup benefitů
Roční - 17 %
1 500 Kč 1 250 Kč
Účtuje se jednou za rok
24,04 Kč / Týden
Přístup k prémiovým článkům
Přístup k benefitům
Úplně bez reklam
2 000 kreditů ihned na nákup benefitů
Sdílení článků kámošům a kámoškám
Všechny možnosti předplatnéhoMám slevový kód
Dokončením souhlasím s pravidly a podmínkami portálu Refresher.
Domů
Sdílet
Diskuse