Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
26. dubna 2019 v 16:40
Čas čtení 0:00
Adam Smeták

Muž hajloval na Václaváku před zraky policie. Ta z taktických důvodů nezasáhla

Muž hajloval na Václaváku před zraky policie. Ta z taktických důvodů nezasáhla
Zdroj: Tony Havlík/REFRESHER
ZAJÍMAVOSTI
Uložit Uložené

Hajlování před přihlížejícími policisty nakonec muži zřejmě neprojde.

Pražská policie dnes vyslechla 43letého muže, který údajně hajloval během akce hnutí SPD na Václavském náměstí. Policisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření z trestného činu projev sympatií k hnutí směřujícímu k potlačení práv a svobod člověka.

Video s mužem oblečeným do vojenské uniformy, který měl minimálně při dvou příležitostech zdviženou pravici, oběhlo ještě během včerejšího večera internet. Nacistický pozdrav měl předvést během akce na Václavském náměstí, kde SPD zahájila kampaň pro evropské volby.

„V průběhu dnešního dne s největší pravděpodobností s mužem budou provádět úkony dle zákona a nejspíš policisté i zahájí úkony trestního řízení. Zatím v tuto chvíli nestanovili přesnou právní kvalifikaci. To se samozřejmě bude odvíjet až od provedených úkonů a zejména i od vysvětlení, které muž policistům podá,“ vyjádřila se ještě před výslechem pro Radiožurnál mluvčí pražských policistů Andrea Zoulová

Mluvčí pražské policie také vysvětlila, proč proti údajně hajlujícímu jedinci policisté nezakročili na místě. Podle videa jej totiž minimálně dva strážci zákona měli v zorném poli. Nijak proti němu však nezakročili a muž v armádním oblečení své jednání ukončil, až když jej upozornil další z demonstrantů. To je věc taktiky. To možná zaráží běžnou veřejnost, ale veřejnost opravdu nevidí do taktik policejních zákroků,“ vysvětlila Radiožurnálu Zoulová. 

„Taktika je samozřejmě odlišná od běžného projevu na ulici, protože když policejní hlídka bude projíždět ulicí a na autobusové zastávce bude skupina mladíků hajlovat, budou mít zdviženou pravici, tak postup je zcela odlišný oproti situaci, kdy máte dav, vyhrocenou situaci, jsou proti sobě dva názorově odlišné tábory, hrozí tam vzájemné napadání, konflikty. V tomto okamžiku jakýkoliv zákrok policie se samozřejmě musí zvažovat pro a proti. Musíme zvažovat přiměřenost zákroku a podle toho taktiku volit,“ doplnila. 

Nicméně, postup policie se ještě bude prověřovat. Kontrolní orgány se budou zabývat i použitím donucovacích prostředků. Krom toho samu policii nyní čeká prověřování kamerových záznamů. Mají před sebou hodiny obrazového materiálu z městských kamer a kamerek, které měli na sobě policisté. Kromě nich byli na akci i policisté s dokumentačními kamerami. V následujícím období se budou záznamy analyzovat.

„Kriminalisté musí brát v potaz i například diskusní fóra na sociálních sítích, pod články a tak dále. Nepředpokládáme, že bychom dnes uvolnili nějakou informaci o nějakém obvinění, o nějaké další osobě a tak dále. Kriminalisté se musí velmi pečlivě věnovat celému kontextu a všem projevům, které byly zaznamenány, ať už obrazově, zvukově a tak dále,“ uvedla pro Radiožurnál pražská policejní mluvčí.

Domů
Sdílet
Diskuse