Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
Vyzkoušej klub REFRESHER+ už od 25 Kč během prvních tří měsíců 😱
28. července 2019 v 14:48
Čas čtení 13:39
Mario Hudák

Mafián Reichel: Když jsem vešel do místnosti, gangsteři mu řezali hlavu

Mafián Reichel: Když jsem vešel do místnosti, gangsteři mu řezali hlavu
REFRESHER
Uložit Uložené

„Za život, jakým jsme tehdy žili, za tu nekonečnou bohorovnost a za zločiny se platí nejhorší daň. Téměř všichni jsou mrtví nebo na dlouhé roky v base. Největší rána přijde tehdy, když to nejméně čekáte,“ říká Reichel.

Milan Reichel. Tatranský boss a hoteliér divokých devadesátých let minulého století má 55 let. Šla po něm tajná policie i mafiánští zabijáci. Jeden z mála, kteří neskončili pod zemí nebo za mřížemi. Byl při dvou brutálních vraždách obávané skupiny černákovců a před dvanácti lety začal o zločinech podsvětí mluvit a svědčit.

Dnes žije v Popradu utaženým životem. Snaží se vypořádat s krutou minulostí a se ztrátou rodiny. O mafiánském eldoradu mečiarovské éry ví téměř všechno.

S odstupem dvaceti let ho popisuje klidně, věcně a přesně. Na detaily vzpomíná tichým hlasem, s trochu přivřenýma očima.

V tomto článku si přečteš:
  • Kdo byli tatranští biletáři a jak přišel Reichel k milionům a hotelům;

  • jak si politici říkali o peníze na volby od mafiánů;
  • jak tajná služba vyvolala válku podsvětí;
  • jak chtěla Lexova SIS zabít Mikuláše Černáka;
  • jak vraždili černákovci;
  • co říká Reichel o vraždě Róberta Remiáše, Jána Kuciaka a o Mariánu Kočnerovi;
  • čeho se dnes bojí bývalý boss tatranského podsvětí.

Frank Sinatra v popradském hotelu Gerlach

Frank Sinatra v popradskom hoteli Gerlach
Frank Sinatra v popradskom hoteli Gerlach Zdroj: Mario Hudák


Tatranští biletáři

Hotel Gerlach v Popradu působí zvláštním dojmem. Zůstal mu nechvalný punc sídla tatranské mafie. Místa, kde se odehrály šílené věci. Včetně brutální vraždy.


Za minulého režimu se zde střetávaly valutoví cizinci, jugoslávští překupníci, vrcholoví socialističtí pohlaváři a jejich celebrity. A samozřejmě místní galérka veksláků, zlodějů, autíčkářů, rváčů, biletářů, silových sportovců a vyhazovačů. Po převratu přibyli novodobí podnikatelé, politici a mafiáni.

Na parkovišti před hotelem mě vítá chlapík s kompletně zlatým chrupem. „Když tu budete parkovat, bude to za euríčko. Na celý den, šéfe,“ oznamuje zářivým úsměvem a do ruky mi cpe eurový ústřižek.

„Díky, šéfe,“ beru lístek, dávám ho za přední sklo a vydávám se přes prosklené vchodové dveře osmipatrové budovy a skrz super tmavou vstupní halu do kavárenské místnosti hotelu.

Doporučeno
V hotelu znásilňoval ženy a smál se člověku, který ho chtěl zastřelit. Mafián Tuti Daniš byl postrachem Bratislavy V hotelu znásilňoval ženy a smál se člověku, který ho chtěl zastřelit. Mafián Tuti Daniš byl postrachem Bratislavy 8. června 2019 v 12:07

Vítá mě podobizna Franka Sinatry na stěně. Velkorysému a trochu zapomenutému interiéru prostorné kavárny to v celém gangsterském kontextu dodává tragikomický rozměr.

Ve zlaté éře socialistických podtatranských hotelů, restaurací a čerstvě kapitalistických devadesátých let se zde každý den podávaly stovky káv a koňaků. Dnes je kavárna poloprázdná.

U největšího stolu sedí parta bývalých biletářů, prodavačů lístků a vyhazovačů z pověstných popradských a tatranských nočních barů. Ještě i dnes jsou to mohutní chlapi kolem šedesátky. Vyrůstal mezi nimi i Milan Reichel.

V tu sekundu si to člověk ani neuvědomuje, jen ví, že je chlap zabitý. Zcela jasně svítil měsíc, viděl jsem, jak mu z hlavy stoupá opar. Napadlo mě, abych tak neskončil i já.

 

Byli jste s Černákem u dvou vražd.

V prvním případě šlo o chlapa jménem Jozef Filip. Bývalý policista, na kterého byl vydán zatykač. Odsoudili ho na dva a půl roku. Ubytoval se v mém hotelu. Občas spával na chatě, kterou jsem měl v Štrbě. Jednoho dne jsem přišel do hotelu, kde šla relace Policie pátrá a akorát ho tam ukazovali. Filip seděl s překříženýma nohama v klobouku ve svém pokoji, na prstu si točil granát a díval se sám na sebe v televizoru. Tehdy jsem šel na recepci, aby zavolali policisty, že na osmičce je chlap, který je hledaný, ať ho jdou sebrat. Nepřišli.

Jak a kdy ho zabili?

V září 1994 na moje třicáté narozeniny. Oslavoval jsem je dole v baru v Gerlachu. Přišel za mnou Černák i s partou, že hledají Filipa. Považoval ho za policejního informátora. Prohledali hotel, pak chtěli klíče od mé chaty. Řekl jsem, že klíče jim nedám, protože tam mám ženu, tak jsem šel s nimi. Černák s ním pak seděl v chatě, popíjeli a debatovali.

Tušil jsem, že to může dopadnout špatně, protože Černák řešil věci radikálně. O jedné v noci přijelo auto a my jsme jeli za ním. Z hlavní silnice jsme sjeli na vedlejší do lesa. Černák nám řekl, že jdeme na zábavu. Najednou zazněl výstřel a chlap spadl. Pak se otočil ke mně, usmál se a popřál mi vše nejlepší k narozeninám.

Doporučeno
Slovenští mafiáni z 90. let buď skončili zavraždění, nebo si odpykávají svůj trest. Karol Mello ale žije na Belize Slovenští mafiáni z 90. let buď skončili zavraždění, nebo si odpykávají svůj trest. Karol Mello ale žije na Belize 9. července 2019 v 17:49

Jak jste to vnímal?

V tu sekundu si to člověk ani neuvědomuje. Jen ví, že je chlap zabitý. Pamatuji si, že jasně svítil měsíc, viděl jsem, jak mu z hlavy stoupá opar. Napadlo mě, abych tak neskončil i já a chtěl jsem jít odtud pryč. Člověku dojde až později, co se vlastně stalo.

Proč jste něco neudělal?

Protestovat na místě nemůžete, protože zůstáváte automaticky v jámě s ním. Tehdy ta parta už měla za sebou několik desítek vražd. Jim to bylo úplně jedno.

Pokusili se ho zabít, vydali něj mezinárodní zatykač, odseděl si tři roky

Milan Reichel
Milan Reichel Zdroj: Mario Hudák

A policie?

Byl rok 1994. Černák dnes přiznává, že v té době měl každý týden na stole informace od policie, kde se co událo, ze všech okresů. Na kriminálce v Popradu pracoval Gustáv Slivenský. Ten se účastnil únosů, vražd a přepadení spolu s mafiány a zločinci. Kam jsem to měl jít ohlásit? Pokud bych se ozval, do 24 hodin jsem mrtvý.

Po prolomení mlčení Černák tvrdil, že k vraždě Filipa jste ho motivovali vy. 

Přidej se do klubu REFRESHER+
Základní
125 Kč
Účtuje se jednou za 4 týdny
31,25 Kč / Týden
Přístup k prémiovým článkům
Přístup k benefitům
Méně reklam
150 kreditů každé 4 týdny na nákup benefitů
Roční - 17 %
1 500 Kč 1 250 Kč
Účtuje se jednou za rok
24,04 Kč / Týden
Přístup k prémiovým článkům
Přístup k benefitům
Úplně bez reklam
2 000 kreditů ihned na nákup benefitů
Sdílení článků kámošům a kámoškám
Všechny možnosti předplatnéhoMám slevový kód
Dokončením souhlasím s pravidly a podmínkami portálu Refresher.
Přidej se do klubu Refresher+ již od 125 Kč 25 Kč

Co se dozvíš po odemknutí?

  • Jak probíhala vražda Gustáva Slivenského;
  • proč ho podezřívali z vraždy Róberta Remiáše;
  • jak získal Milan Reichel peníze na popradské hotely;
  • co ho přesvědčilo svědčit proti Černákovi;
  • jak se ho v roce 1997 pokusili zabít.
Dočti článek již od 125 Kč 25 Kč
Máš již předplatné?
Přihlásit se
Dočíst článek
Poslat sms
Pošli SMS na 90211 s textem CLANEK 67371 a dočti tento článek.
Cena SMS za otevření článků je 89 Kč s DPH. Jak to funguje?
Odemknutí přes SMS
Tenhle článek
Poslat sms Jak to funguje?
Všechny články za měsíc
🤩 Pouze 36 Kč navíc
POSLAT SMS Jak to funguje?
Po odemčení získáš
Přístup k prémiovým článkům
Přístup k benefitům
Např.: 100 % zľava na lístok na linke Bratislava – Viedeň/Schwechat , 30 % zľava na ročné predplatné Rejoy nebo 20 % sleva na nákup v The Streets
Zobrazit všechny (9)
Domů
Sdílet
Diskuse