Skupina odborníků z Univerzitního centra energeticky efektivních budov ČVUT vytvořila zařízení S.A.W.E.R., které dokáže zdánlivě nemožné – vyrábět v poušti pitnou vodu ze vzduchu.
Zní to jako nápad ze sci-fi filmu. Vyrábět vodu ze vzduchu však už dnes není pro vědce překážkou. Alespoň ne pro ty z Česka. Skupina odborníků z Univerzitního centra energeticky efektivních budov a Fakulty strojní ČVUT v Praze totiž vytvořila unikátní zařízení, které dokáže uprostřed pouště produkovat pitnou vodu.
Vynález dostal název S.A.W.E.R. (Solar Air Water Earth Resource) a do ostrého provozu byl uveden letos ve Spojených arabských emirátech. Příští rok se navíc speciální zařízení představí na světové výstavě EXPO 2020 v Dubaji, kde bude mít Česká republika vlastní pavilon. Rozhodli jsme se proto vyzpovídat vědce Tomáše Matušku, který tomuto fantastickému projektu šéfuje.
Takto má vypadat český pavilon na výstavě EXPO 2020
- Na jakém principu zařízení funguje;
- kolik litrů vody dokáže za den vyprodukovat;
- kolik milionů projekt stál a jak dlouho na něm vědci pracují;
- jak velký tým na zařízení pracoval;
- s jakými problém se tým odborníků setkal;
- jaké jsou reakce vědců ze světa na český vynález;
- jak probíhají přípravy na EXPO 2020.
Můžete popsat a vysvětlit, jak vlastně S.A.W.E.R. funguje?
Naše zařízení pro získávání vody ze vzduchu dokáže i v prostředí suché pouště to, co konkurenční technologie v klimatu se znatelně vyšší vlhkostí vzduchu. Klasické technologie vysráží vlhkost vzduchu na chladném povrchu, tak jako se děje u nás v Čechách třeba na sklenici studeného piva. Jenže v prostředí pouště je to komplikovanější, protože vlhkosti ve vzduchu je velmi málo. Proto jsme před vlastní chladič vložili ještě sorpční kolo s povrchem z desikantu, které dokáže vytáhnout vlhkost i z velmi suchého vzduchu, abychom pak tuto vlhkost zase z desikantu vypudili a předali ji výrazně menšímu množství pouštního vzduchu, čímž se vlastně ten vzduch navlhčí a jde už běžným chladičem vysrážet. Tenhle princip není nic převratného, nicméně my jsme zařízení posunuli ještě trochu dál tím, že pracujeme s rekuperací energie, využitím slunečního záření a sálání vůči obloze, abychom mohli celý proces zvládnout autonomně pouze s místními zdroji energie dostupnými v poušti.
Zašel jsem za kolegou a během několika týdnů jsme dali dohromady koncept jednotky pro získávání vody ze vzduchu, který by mohl fungovat i tam, kde je opravdu sucho. Dnes máme na technologii patent.
Jaké množství vody dokáže zařízení vyprodukovat za jeden den a plánujete v budoucnu jeho efektivitu ještě zvýšit?
První postavený prototyp pro experimenty byl navržen na produkci 100 litrů vody denně v prostředí suché pouště. Zvýšení produkce bude záviset na tom, jak se nám podaří navýšit využití právě místních obnovitelných zdrojů energie v poušti.
Jak nápad na vyvinutí zařízení vůbec vznikl? Jednalo se o Váš nápad?
S nápadem a zároveň požadavkem na vývoj takového zařízení přišel Jiří F. Potužník, dnes generální komisař české účasti na EXPO 2020 v Dubaji. Chtěl prezentovat takové zařízení v širším kontextu zavlažování zahrady okolo pavilonu vodou získanou ze vzduchu, obohacenou o živiny ve fotobioreaktoru, vedenou podpovrchovou zálivkou ke kořenům rostlin v písku, na kterých symbioticky parazitují mykorhizní mikroorganismy. Lze asi prozradit, že název (S.A.W.E.R.) byl vlastně úplně na počátku a teprve potom jsme ho začali naplňovat obsahem. Zašel jsem za kolegou doc. Zmrhalem a během několika týdnů jsme dali dohromady koncept jednotky pro získávání vody ze vzduchu, který by mohl fungovat i tam, kde je opravdu sucho. Dnes máme na technologii patent.
Jak drahý byl vývoj a jak dlouho trvalo, než se zařízení povedlo dokončit?
Co se dozvíš po odemknutí?
- Kolik milionů projekt stál a jak dlouho na něm vědci pracují;
- proč byl projekt spuštěn právě ve Spojených arabských emirátech;
- v jakých dalších zemích se má projekt objevit;
- jak velký tým na zařízení pracoval;
- s jakými problém se tým odborníků setkal;
- jaké jsou reakce vědců ze světa na český vynález;
- jak se S.A.W.E.R. liší od podobných zařízení;
- jak probíhají přípravy na EXPO 2020.