Druhá planeta od Slunce rozhodně nepatří k nejchladnějším objektům naší sluneční soustavy, ale podmínky pro vznik života se zde vytvořit mohly.
Venuše je druhou planetou v pořadí od Slunce a je velká přibližně jako naše Země. Jedním z rozdílů však je, že na jejím povrchu vládnou teploty až 450°C, což těžko zvládají i odolné pozemské technologie, natož lidské bytosti. Avšak už naši předkové, kteří měli k dispozici primitivní technologie, upírali své zraky k nebesům a věřili, že i na této planetě může existovat život. A právě o myšlence života na Venuši hovoří i nové vědecké zjištění, informuje web sciencealert.com.
Samozřejmě, v průběhu posledních milionů let je jen horkým, nehostinným a mraky zahaleným objektem. Nicméně, ne vždy tomu tak muselo být, naznačuje nová studie. Tým výzkumníků představil ve švýcarské Ženevě svou hypotézu, která zaujala širokou vědeckou obec. Tvrdí, že kdysi dávno mohla mít Venuše podmínky jako naše Země.
Předpokládají, že za souhry několika fyzikálních faktorů mohla být tato planeta schopna na svém povrchu udržet obrovské plochy vody. K tomu všemu měly převládat teploty v rozmezí 50 °C a méně, což je příznivé pro vznik života. Příznivé období mělo trvat několik miliard let. Avšak poté došlo k prudké změně, o níž stále víme málo.
Přibližně takto vypadá povrch Venuše. Jen si domysli ještě hustou a horkou atmosféru
Na Venuši se muselo odehrát něco velkého s obrovským dopadem, což vypustilo do její atmosféry značné množství plynů a oxidu uhličitého. A to až tolik, že planeta se z toho dodnes nevzpamatovala.