Jejich dráhu nelze přesně vypočítat.
O různě velkých asteroidech ve vesmíru píší média poměrně často. Před většinou z nich jsme však v bezpečí. S dráhou naší planety se totiž nakonec buď neprotnou nebo jsou příliš malé, takže bezpečně shoří v její atmosféře.
Jak ale píší IBTimes, část z vesmírných kamenů je stále pořádnou loterií. Kvanta objektů pozorovat nedokážeme, protože naše teleskopy oslepuje Slunce, případně se skrývají za jinými planetami.
Astronom Kenta Ošima z Astronomické univerzity v Japonsku takto podle webu upozorňuje na neznámé množství potenciálně nebezpečných asteroidů ukrývajících se za Jupiterem.
Některé kolem něj krouží, ale jiné planetu následují spolu s jejím orbitem kolem Slunce a jsou tak kryté před našima očima.
Kdykoli mohou být ovlivněny gravitací ostatních planet nebo jakýchkoli dalších objektů ve vesmíru, což by vedlo k nepředvídatelným změnám v jejich trajektorii a také případnému náhlému nasměrování na Zem.
V Ošimaově hledáčku je hlavně asteroid s názvem 2004 AE9. Ten nyní krouží kolem Jupiteru ve vzdálenosti přibližně 224 milionů kilometrů. To je téměř polovina ze vzdálenosti mezi Jupiterem a Marsem, tedy údajně dostatečně blízko na to, aby ho každý přechod mírně odklonil a drasticky tak změnil jeho putování vesmírem.
Asteroidy jsou navíc kvůli nerovnoměrnému povrchu a rotaci daleko nepředvídatelnější než „kulaté“ planety.