Přišli na svět, když se hroutil komunismus. Revoluční události znají pouze z vyprávění. Zatímco tehdejší třicátníci řečnili na tribunách, cinkali klíči a rozhodovali o osudu země, ti dnešní vítali mladou demokracii křikem novorozenců.
Přišli na svět přesně v den, kdy se v zemi po 40 letech hroutil komunismus. Události z listopadu 1989 znají pouze z vyprávění. Zatímco tehdejší třicátníci nadšeně řečnili na tribunách, cinkali klíči na náměstích a rozhodovali o dalším osudu země, ti dnešní vítali mladou demokracii křikem novorozenců.
V Refresheru jsme se rozhodli napsat sérii článků, které ti tuto významnou událost lépe přiblíží. Podíváme se ale také na nesvobodu, která revoluci předcházela, a na to, jak se společnost za 30. let změnila. Další články k výročí najdeš v tomto vlákně.
Sametové děti
Na Slovensku se 17. listopadu 1989 narodilo 204 dětí, více než polovina z nich byli chlapci. Dnes je dětem revoluce, narozeným do prvního dne svobody, třicet let.
Jejich matky prožívaly v té době chvíle plné bolesti, radosti, vzrušení i strachu. O revolučních událostech, o konci komunistického režimu se dozvídaly jen z rádií v nemocničních pokojích a od ošetřujícího personálu, sestřiček a doktorů.
Zprávy o náměstích plných protestujících lidí jim osobně přinášeli i manželé, když se přišli podívat na své novorozené děti. Většinou hrdí na to, že se jejich dcera nebo syn narodili v tak významný den.
Listopad 1989 v Košicích
Srovnávat dnešní třicátníky s třicetiletými, kteří v listopadu 1989 demonstrovali na náměstích, je téměř nemožné. O životě ve svobodě jsme si popovídali s dvěma mladými lidmi – Štefanem Šinaľem a Veronikou Koľvekovou.
Oba se narodili jen pár hodin předtím, než 17. listopadu 1989 v Praze, hlavním městě bývalé Československé socialistické republiky, začala sametová revoluce.
Veronika: Jaksi se to zvrtlo
Veronika Koľveková rozená Ruščáková, se narodila v Košicích 17. listopadu 1989 v 11:35. Vyrůstala v obci Trstené pri Hornáde. Vystudovala farmacii a dnes žijí s manželem v Košicích. Pátým rokem pracuje v lékárně.
„Narodila jsem se kolem oběda, asi proto mi tak chutná. Miluji dobré jídlo a ráda ho také připravuji,“ směje se při mé první otázce, zda si rodiče pamatují kdy přesně se narodila.
Dítě sametové revoluce – Veronika Koľveková
„V tento den se samozřejmě soustředila pozornost na mě, protože se mamka chystala na porod. Ale určitě vnímala i ruch, který byl kolem. Personál pacienty informoval, co se děje, že se lidé scházejí na náměstích, že se chystá převrat. Měla strach i o další tří sourozence, kteří byli doma. Určitě tam byla nejistota, co nastane,“ vzpomíná Veronika.
Můj dědeček nesouhlasil s režimem. Na výstrahu pro ostatní obyvatele obce mu zkonfiskovali majetek.
Veronika přežila v Trsteném krásné a bezstarostné dětství se třemi sourozenci. Říká, že měla všechno, co potřebovala.
„Jako takový nejmladší benjamínek jsem měla trochu více svobody, rodiče už nebyli tak přísní. To mi sourozenci občas připomínají,“ vzpomíná čerstvá třicátnice.
Jako dítěti jí pojem sametová revoluce neříkal nic. „Dnes tyto souvislosti chápu a vnímám jinak, rozumím o co vlastně šlo. Záměrem bylo dosáhnout lepšího života pro lidi, života bez útlaku, otevřít se světu. Dnes je to už díky médiím více v povědomí lidí, i těch mladších generací.“
Ptám se, zda si pamatuje, jak vnímali socialismus její rodiče před listopadem 1989 ve společném státě Čechů a Slováků. A jaký je její vztah k Česku, Čechům a českému jazyku.
„Mí rodiče přímo nezažili nějakou osobní nesvobodu nebo omezení. S odstupem času vnímají socialismus jako dobu, kde byly jisté mantinely, ale kde byly sociální jistoty. Lidé měli jistou práci a museli pracovat. Mohli si docela slušně našetřit, slušně žít. Měli vše, co bylo třeba, člověk se cítil bezpečně,“ říká Veronika.
Horší zkušenosti se socialismem měl její dědeček. „Nesouhlasil s režimem. Na výstrahu pro ostatní obyvatele obce mu zkonfiskovali majetek,“ vysvětluje.
Veronika s manželem. Je mou spřízněnou duší, říká.
„Pouto bude mezi námi a Čechy stále, vždyť nás spojuje společná historie. Ve světě nenajdeme státy, které by si byly blíž. Česko a čeština jsou blízké i mně osobně, jazyku dobře rozumím. Škoda že se mladším generacím toto propojení jaksi vzdaluje,“ říká Veronika.
Co se dozvíš po odemknutí?
- Co pro Veroniku znamená svoboda
- Kde vidí problémy dnešního Slovenska
- Proč si myslí, že to, co se děje dnes, lídři revoluce neplánovali a kde se to podle ní zvrtlo
- Jak postihovali komunisté Štěpánovu rodinu
- Kterých svobod získaných díky Sametové revoluci si nejvíce cení
- Proč vidí problém v sociální nerovnosti