Teplota v oceánech dosáhla na nový rekord.
Světové oceány se zahřívají takovou rychlostí, jako kdybychom do nich každou sekundu shodili pět atomových bomb toho typu, který dopadl na Hirošimu. Dokazuje to nová studie z dílny 14členného mezinárodního týmu vědců. Průměrná teplota oceánu byla podle ní v roce 2019 o 0,075 stupně vyšší, než je průměr z let 1981 – 2010.

Světové oceány jsou ideálním zrcadlem dopadu změny klimatu na přírodu. Absorbují totiž více než 90 % tepla, které na zemi zachycují skleníkové plyny. Ty vznikají zejména lidskou aktivitou – tedy spalováním fosilních paliv či odlesňováním.
„Naměřené oteplování oceánů je nevratné a představuje další důkaz globálního oteplování,“ uvedl hlavní autor studie Čcheng Li-ťing z Ústavu atmosférické fyziky Čínské akademie věd.
Rostoucí teplota může způsobit postupné zvyšování hladin oceánu

Vyhlídky do budoucna předpokládají, že teplota bude nadále růst. To může způsobit silné bouře, záplavy a zničit podmořský svět. Nadále hrozí i nárůst oceánských hladin, což ohrožuje lidi žijící na ostrovech či v pobřežních oblastech s nízkou nadmořskou výškou.
„Pokud se svět a oceány budou nadále takto ohřívat, změní to způsob, jakým déšť padá a následně se vypařuje. Suché oblasti se tak stanou ještě suššími a vlhké zaplaví přívalové deště,“ řekl jeden z členů vědeckého týmu profesor John Abraham z University of St Thomas v Minnesotě.

Lidé by se podle autorů vědecké publikace měli snažit o zvrácení svého vlivu na klima. Dodávají však, že oceány budou na tuto změnu reagovat pomaleji než souš a atmosféra.