Možná ale podobný návrh přichází pozdě.
Evropská unie podle Reuters uvažuje nad zákazem technologií, které rozpoznávají obličeje občanů. Ty by se na veřejných prostranstvích nemohly používat příštích pět let. Za tu dobu by se měly najít návrhy a řešení, jak předejít zneužívání těchto údajů.
Agentura měla vidět osmnáctistránkový návrh takové podoby, která by měla jít v jedné linii s pravidly pro ochranu osobních údajů občanů.
Výjimky by se týkaly jen bezpečnostních projektů, zřejmě například kamer využívaných policií a tajnými službami nebo také výzkumu a vývoje. Jednotlivé země by také měly vytvořit instituce, které by firmy využívající umělou inteligenci pro tyto účely kontrolovaly. Na veřejnost by se návrh měl oficiálně dostat příští měsíc.
Technologie rozpoznávání obličejů jsou již dnes masově nasazené zejména v Číně. Reportáže západních médií ukazují, jak jsou úřady schopny díky prakticky kterékoliv bezpečnostní kameře okamžitě osobu na videu spojit s jejími údaji v databázi občanů.
Právě Čína je ale známa poměrně vágním dodržováním lidských práv, současný stav v nejlidnatější zemi na světě tak mnozí považují za zhmotnění sci-fi představ scénáristů například ze seriálu Black Mirror.
EU chce zřejmě podobným obavám zabránit alespoň na území Evropy. Není však jasné, zda zákaz projde a co všechno bude obsahovat. Obličeje totiž dnes už dokáže rozpoznávat například Facebook nebo mobilní telefony, které ti tak pomohou s filtrováním vlastních selfíček v galerii.