Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Je teprve měsíc od začátku roku 2020 a svět musel čelit hned několika hrozbám. Pojďme se podívat na jejich přehled.
Rok 2020 teprve začal a už vstupujeme do druhého měsíce. Za prvních jedenatřicet dní se ale stalo nebývale mnoho klíčových událostí, které ochromily populaci na mnoha místech planety. Ať už šlo o úmrtí, přírodní katastrofy, tragédie nebo konflikty.
V české i slovenské redakci REFRESHERu jsme tyto momenty sledovali a v tomto článku ti přinášíme vhled do všech zásadních události posledních dní, které by ti neměly ujít. Společnost, příroda i všechno kolem nás se totiž neustále vyvíjí a je stále těžší zůstat neustále orientován. A svět do roku 2020 vkročil opravdu bouřlivě.
Obava ze třetí světové války po Trumpově příkazu k zabití velitele Solejmáního
Jen dva dny po začátku nového roku, 3. ledna, si americký prezident Donald Trump přidal v noci na svůj Twitter velmi zvláštní příspěvek. Postnul obrázek americké vlajky – zcela bez kontextu. Za pár hodin se ukázalo, že o bezvýznamný tweet zdaleka nejde.
„Generál Kásem Solejmání během delšího období zabil nebo ošklivě zranil tisíce Američanů a připravoval se na zabití mnoha dalších... Ale byl dopaden! Byl přímo nebo nepřímo zodpovědný za smrt milionů lidí, včetně nedávného velkého počtu PROTESTUJÍCÍCH zabitých v samotném Íránu,“ vysvětlil v dalších tweetech šéf Bílého domu.
Potvrdil tím útok Spojených států na letiště v Bagdádu, kde raketa zabila velitele íránských elitních jednotek Kuds Kásima Solejmáního. Írán reagoval pobouřeně a v reakci slíbil Trumpovi tvrdou odvetu. Uživatelé po celém světě na sociálních sítích začali okamžitě uvažovat o tom, že by tak mohlo dojít ke třetí světové válce.
Internet reagoval po svém a značně ironicky, vzniklo tisíce memů, například na Twitteru pod hashtagem #WW3. Zdálo by se, že se lidé ani války nebojí – rychlé internetové vtípky se týkaly vyhlídek na válku a jak se na ni lidé připravují.
I když třetí světová nakonec naštěstí nevypukla, v dotčených zemích, hlavně Iráku a Íránu konflikt spustil velké nepokoje a hlavně strach z dalších útoků. Nejvíce při nich totiž trpí obyčejní lidé, kteří pak nemůžou žít kvalitní a klidný život.
Zabití Solejmáního mělo další hrozivé nuance. Jednou z nich bylo sestřelení dopravního letadla, na jehož palubě se nacházelo 176 lidí. Tragédie se stala na lince do ukrajinského hlavního města Kyjeva. Na palubě bylo 82 Íránců, 57 Kanaďanů, 11 Ukrajinců a pasažéři dalších národností.
Svět byl ohledně tohoto neštěstí na pochybách. Nebylo jasné, jestli za pádem letadla stojí USA, Írán, technická chyba stroje nebo něco jiného. Íránská revoluční garda vinu odmítala a veřejně ji komunikovala jako špinavou západní propagandu. Pravda vyšla najevo až po dlouhých třech dnech.
Kplné odpovědnosti za tento útok se totiž přiznal íránský generál Amír Alí Hádžízádeh. „Přijímám úplnou odpovědnost za tuto katastrofu. Raději bych zemřel, než abych se podílel na takovém neštěstí,“ řekl v íránské státní televizi. Za incident se omluvil, lidé zodpovědní za tuto chybu budou podle něj čelit důsledkům. Armáda zároveň vyjádřila upřímnou soustrast.
Rozsáhlé požáry v Austrálii a nahá fotka za příspěvek na charitu
Zřejmě nikomu neunikla zpráva o masivních plamenech sžírajících australský kontinent. Lidé na sociálních sítích vytvářeli sbírky, snažili se pomoci. Požáry jsou sice v Austrálii normálním jevem každého suššího období, hrozivý byl ale rozsah toho letošního. Ubývá totiž srážek.
Poslední podzim bylo v Austrálii vůbec nejméně srážek a pokud nějaké přišly, tak jich bylo hodně v jeden moment a v půdě se voda nezachytila. Stačila jedna bouřka a blesk způsobil další oheň. Takových požárů vzniklo několik stovek a nebylo v lidských silách, ani v silách jakéhokoli stroje je uhasit.
Požáry tak během tohoto roku zasáhly více než šest milionů hektarů plochy v Austrálii. Podle expertů mají na jejich rozsah vliv i klimatické změny. Katastrofa se samozřejmě zaryla i do životů Australanů. Hustý dým je dusí a způsobovat jim může dlouhodobé zdravotní obtíže, ničí jim samozřejmě i domovy.
Zemřely i stovky milionů zvířat, oheň podle profesora Andrewa Beattieho narušil potravní řetězec a je velká pravděpodobnost, že mnoho zvířat uhynulo kvůli ohňům, ale také na hlad.
K pomoci obětem požáru se přihlásily miliony lidí z celého světa – na sociálních sítích dokonce některé modelky a pornoherečky posílaly své odhalené fotografie za finanční příspěvek na pomoc Austrálii.
Začala s tím influencerka Kaylen Ward, která každému, kdo dal na charitu minimálně 10 dolarů (zhruba 230 korun), obratem odeslala nahou fotku. Vybrala tak milion dolarů, tedy skoro 23 milionů korun, Instagram jí ale následně smazal účet.
Prezidentu Vladimiru Putinovi se doba jeho prezidentování krátí. Vládne své zemi dlouhých dvacet let a v roce 2024 by měl z Kremlu odejít. Něco však chystá. Ve svém státnickém projevu k Novému roku vyzval k jednotě, pak navrhl změny ruské ústavy. Co to může znamenat? Podle politologů hlavně rozšíření jeho moci.
Po jeho projevu totiž celý kabinet v čele s Putinovým dlouhodobým spojencem, Dmitrijem Medveděvem, náhle rezignoval. Jak uvedla BBC, šlo o překvapení i pro samotné členy vlády. Medveděv ale prohlásil, že demise je správná volba. Novým premiérem se stal Michail Mišustin a ruská dolní komora parlamentu jednomyslně podpořila počáteční změny ústavy navržené Putinem.
Má jít zřejmě o to, aby si směřování Ruska nastavené současným prezidentem vláda pojistila i do budoucna. „Je to jedna z interpretací, které se nabízí. Druhou pak může být snaha o vytvoření jakési dezinformační mlhy, která má zakrýt něco jiného, co se v Kremlu chystá,“ řekl serveru iRozhlas expert na Rusko Jan Šíra.
Jeden z bodů navrhovaných změn je i ta, že ve vládě a klíčových funkcích mají být jen podle Putina lidé s ruským občanstvím, kteří v zemi žili nejméně 25 let a nikdy neměli trvalý pobyt v zahraničí. Chce tak posílit postavení ruských poslanců. Putin tím rozšiřuje hlavně svou moc, kterou nad zemí bude mít i po předání prezidentského postu někomu jinému.
Obloha zčernala a oblastí se rozmohl ohlušující zvuk hejna stovek milionů kobylek. Tragédie biblických rozměrů. Tak popisují místní tragédii, která postihla Etiopii a Somálsko, kde nastala podle serveru South China Morning Post nejhorší invaze za 25 let, přičemž v Keni šlo o nejhorší podobnou pohromu za 70 let. Jejich počet totiž narostl 500krát.
Z našeho pohledu je podobná zhouba téměř nepředstavitelná, ale místním farmářům způsobuje velké problémy.
Nenasytné pouštní kobylky jim totiž požírají úrodu. Hmyz je naprosto všude a jakékoli snahy je odehnat ničemu nenapomáhají. Zranitelný region se tak může ocitnout na pokraji ještě větší chudoby a hladomoru než doposud. Podle portálu pojídají kobylky všechno od kukuřic, přes čirok až po fazole. Pomáhají i ozbrojené složky, které se snaží hmyz likvidovat chemickým postřikem.
Velká Británie se rozloučila s Evropskou unií
Britské datum odchodu z Evropské unie, původně plánované na březen 2019, ale odkládané kvůli neshodám o jeho podobě, nastalo. Poslední lednový den byl také posledním dnem, kdy byla Velká Británie členem Evropské unie.
Stalo se tak po dlouhých odkladech a po 47 letech. První únorový den nastalo jedenáctiměsíční přechodné období, během kterého musí britská vláda vyjednat nové podmínky. Brexit podle premiéra Borise Johsona „není pro Británii koncem“. Podle něj už zemi nevyhovovala.
Odchod z EU má však své stinné stránky. Rozděluje společnost a názory na správnost tohoto rozhodnutí se různí. Jedna strana volala po svobodě a „lepší, nové Británii“. Druhá je k tomuto kritičtější. Zatím se však nezmění nic – ani pro obchod, ani pro Brity, tvrdý odchod má přijít až po novém roce.
Poté nastanou podmínky podle nových domluv a nebo – a to je právě ten nejhorší scénář, pokud se britská vláda s EU nedohodne – by Brexit mohl ohrozit ceny nejrůznějšího zboží v zemi kvůli dovoznímu clu. Po pěti letech budou muset lidé žijící v Británii také zažádat o trvalý pobyt.
Jestli Brexit opravdu přinese pozitiva do života běžných občanů tak zatím není tak jasné, jak to momentální britská vláda slibuje, tak není jisté a ukáže to jen budoucnost.
Kobe Bryant zemřel při havárii vrtulníku. Bylo mu 41 let. Takováto zpráva se rychle začala šířit sociálními sítěmi a přidávaly se k ní kondolence od těch nejvýznamnějších osobností současného světa. S velkou basketbalovou legendou se loučili jak hráči NBA, tak i lidé jako Kanye West nebo Michael Jordan.
Basketbalista zemřel i se svou třináctiletou dcerou Giannou a dalšími lidmi, kteří na palubě vrtulníku byli s ním. K nehodě došlo u města Calabasas, jen kousek od Los Angeles.
Příčinu zatím vyšetřuje policie, ale podle dostupných informací byla osudového rána hustá mlha, vrtulník Sikorsky S-76B navíc neměl varovný systém, který by pilota informoval o možném nebezpečí a tak narazil do strmého srázu v rychlosti zhruba 180 kilometrů v hodině. Vina nejspíše padá na pilota, který let v nepříznivém počasí nezvládl.
V pondělí 20. ledna náhle zemřel předseda Senátu Jaroslav Kubera. Byl známý hlavně svými kritickými názory na současnou společnost, „eko-terorismus“, jak sám boj za zelenější svět nazýval a politickou korektnost.
Propagátor svobodného kouření zemřel v pondělí dopoledne. V jeho kanceláři, kde zrovna vyřizoval e-maily, se mu udělalo náhle nevolno, přijela pro něj proto sanitka. Odvezla ho do nemocnice v Teplicích, odtud byl později přemístěn do Ústí nad Labem. Tam zemřel.
„Úžasný člověk, můj velký učitel,“ napsal o něm na svůj Twitter jeho spolustraník Miloš Vystrčil, který o jeho smrti informoval. Smrt Kubery byla nečekaná, ještě dva dny předtím, na kongresu ODS, překypoval energií. Bylo mu 72 let.
Zároveň byl na jeho počest vyhlášen státní smutek na 3. února, takže na úředních budovách visely vlajky na půl žerdi, v poledne se v Česku rozezvučely sirény. Prezident Miloš Zeman přislíbil, že chce předsedovi Senátu udělit nejvyšší státní vyznamenání, tedy Řád bílého lva.
„Dnes v 15:05 V Y B O U C H N E B O M B A ve škole na Nam. W. Churchilla v budově VŠE v Ekonomické ulici v Praze,“ píše se v krátkém mailu odeslaném v 7:43 ráno. Anonymní ohlášení vždycky přijdou v textové formě e-mailem. Bomba se naštěstí nikdy nepotvrdí, ale budovu školy musí policie a hasiči evakuovat a prohledat. Důvodem je příliš velké riziko.
Kdosi už třináctkrát hrozil Vysoké škole ekonomické v Praze, přičemž jen za letošní leden to bylo třikrát. Motiv útočníka, ani jeho identita není známá, ale důsledky jeho činů jsou dalekosáhlé. Vybírá si zkoušková období.
Studentům tak jsou rušeny náročné zkoušky, které profesoři následně přesouvají na různá alternativní místa. Mezi ně patří parky, kavárny, ale i KFC nebo benzínky. Policie po neznámém trollovi zatím neúspěšně pátrá, je otázka, zda zaútočí zase během zkouškového období v letním semestru.
Momentálně největší pohromou pro celý svět je šíření koronaviru 2019-nCoV. Nové virové onemocnění má své nakažené ve 28 zemích světa – mezi jinými jde o Švédsko, Finsko, Velkou Británii, Itálii, Kanadu, Spojené státy nebo Francii, nejvíce případů je ale zaznamenáno v asijských státech. Lidí, u kterých se prokazatelně projevila nákaza, je přes dvacet tisíc. Více než 420 jich zemřelo.
České ministerstvo zdravotnictví upozorňuje, že virus může způsobit běžné obtíže, jako je nachlazení, kašel, dýchací obtíže, teploty může způsobovat dýchací onemocnění zvané těžký akutní respirační syndrom nebo infekci MERS. Přenáší se z člověka na člověka, proto je potřeba nosit speciální roušku, vyhýbat se místům s větším množstvím lidí a dodržovat zvýšenou hygienu. Virus nejvíce ohrožuje starší a oslabené lidi.
V čínském 11milionovém městě Wu-chan, kde se nákaza poprvé objevila, byl i český student Daniel P., který nám mezi prvními poskytl podrobný rozhovor o aktuálním stavu. „Strach mám, jsem tu sám a nevím, co dělat, jen doufám, že se to nějak přežene a lékaři na něco přijdou. Nicméně, jsou případy už i mimo Wu-chan, a dost lidí vycestovalo. Dneska jsem chtěl odjet za přítelkyni, nicméně už uzavřeli i dálnice, takže je pozdě a mám smůlu,“ psal redakci REFRESHERu.
Aktuální vývoj můžeš sledovat v přehledné mapě, kterou nalezneš zde. Jsou tam zaznamenávány jak příznaky nákazy, tak případy úmrtí kvůli koronaviru a také počet vyléčených lidí.