Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
24. února 2020 v 16:23
Čas čtení 0:55
Tímea Krauszová

Podívej se, jak vypadá Antarktida po rekordním teple na začátku února

NEWS
Uložit Uložené

Nová jezera a prosvítající pevnina naznačují, že globální oteplování není radno podceňovat.

Devět dní. Jen tolik stačilo, aby extrémně teplé počasí roztálo až deset centimetrů antarktického ledovce. Nové záběry NASA zachycují Eagle Island ve dnech 4. a 13. února a jasně ukazují, do jaké míry se z ledovce vytratil led.

Stačilo jen pár dní

Na mnoha místech prosvítá pevnina, navíc jsou vidět i dvě nová podledovcová jezera jako následek oteplení. Právě v tomto období naměřila nejbližší stanice nejvyšší zaznamenanou teplotu v Antarktidě

Zaznamenali ji 6. února a šlo o 18,3 °C. Ve stejném rozmezí devíti dnů se z ledovce dokonce odlomil obrovský kus ledové kry velký jako Bratislava. Podle Světové meteorologické organizace se přitom průměrná teplota na Antarktidě zvýšila za posledních 50 let až o tři stupně.

Samotné oteplení by nemuselo být problematické, ale podobné výkyvy zažila Antarktida už v listopadu a v lednu. Podle Mauriho Pelta, odborníka na ledovce na Nichols College ve státě Massachusetts, je to výjimečný stav. Nikdy prý ve své kariéře neviděl, aby se podledovcová jezera následkem oteplení objevila tak rychle, řekl v tiskové zprávě pro NASA.

Doporučeno
Britský plavec jako první na světě podplaval tající ledovec, chtěl tím upozornit na klimatické změny Britský plavec jako první na světě podplaval tající ledovec, chtěl tím upozornit na klimatické změny 27. ledna 2020 v 15:07

Vzhledem k velikosti naší planety a množství vody v oceánech se ti může zdát, že řešit pár centimetrů je zbytečné. Donedávna to opravdu nemuselo moc znamenat, už to ale bohužel neplatí. Globální oteplování pocítí zejména budoucí generace, se zvýšenou mořskou hladinou a klimatickými změnami se ale musíme začít vyrovnávat už teď.

Domů
Sdílet
Diskuse