Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
Vyzkoušej klub REFRESHER+ už od 25 Kč během prvních tří měsíců 😱
29. února 2020 v 11:36
Čas čtení 9:45
Vojtěch Vanda

Když je koronavirus kapkou v moři. Představujeme deset obrovských pandemií historie

ZAJÍMAVOSTI KORONAVIRUS
Uložit Uložené

Pojďme si připomenout deset nejhorších chorob, které se rozšířily po světě a vyžádaly si životy milionů lidí.

Od konce minulého roku děsí pozemšťany nový virus. Panika z nového koronaviru Covid-19 se vetřela pod kůži nejen obyvatelům skoro desetimilionové čínské metropole Wu-chan, která je celosvětově označována jako epicentrum nákazy, ale postupně se začala prohlubovat a přesouvat všemi světovými stranami.

Velká čínská města začala posléze počítat nakažené, stát virus neuhlídal a svět začal hlásit další nakažené. Mezitím si Covid-19 samozřejmě vyžádal v ohnisku nákazy i nějaké životy. Hysterie z neznámé choroby, na kterou ani v této chvíli neznáme lék, dosáhla vrcholu v našich končinách v posledních dnech, během nichž zmizely z velké většiny supermarketů zásoby trvanlivých potravin, hygienických potřeb a samozřejmě roušek.

Doporučeno
Co dělat, když koronavirus zasáhne Česko: Příznaky, jak se chránit, karanténa i zásoby léků, jídla a vody Co dělat, když koronavirus zasáhne Česko: Příznaky, jak se chránit, karanténa i zásoby léků, jídla a vody 27. února 2020 v 10:00

Co když vám ale řekneme, že nový koronavirus Covid-19 u Vídně, těsně před branami do české kotliny, je pouhým čajíčkem v pohnutých dějinách všelijakých smrtících nákaz a chorob? Představíme vám deset chorob-zabijáků, které rozsévaly mezi obyvatele nynější, ale i dřívějších lidských epoch hrůzu stejně jako války nebo nevysvětlitelné nadpřirozeno.

Doporučeno
Ve hře je i uzavření hranic, komentuje hrozbu koronaviru na našem území ministr zdravotnictví. Jde o nejčernější scénář Ve hře je i uzavření hranic, komentuje hrozbu koronaviru na našem území ministr zdravotnictví. Jde o nejčernější scénář 25. února 2020 v 12:45

Pandemie HIV/AIDS  (vrchol 2005-2012)

Oběti: 32 milionů lidí

Příčina úmrtí: nakažení virem HIV/AIDS

Poslední pandemií, která si vyžádala obrovské množství životů, je stále probíhající nákaza virem HIV. Tato nebezpečná choroba je největším strašákem obyvatel subsaharské Afriky s nízkými a středními příjmy. Podle webu Avert a jeho statistik z roku 2018 je vidno, že téměř 38 milionů lidí žije s tímto virem v těle, z nichž je 1,7 milionů dětí. Děsivá je skutečnost, že zhruba 21 % nakažených ani nevědí, že nakaženými jsou. 

Virus HIV pod mikroskopem

Když je koronavirus kapkou v moři. Představujeme deset obrovských pandemií historie
Zdroj: commons.wikimedia.org/CC0

Od začátku vypuknutí pandemie HIV se virem nakazilo téměř 75 milionů lidí. Pouze v roce 2018 viru podlehlo 770 tisíc osob, a to stále můžeme mluvit o štěstí a správném směrování vědy v oblasti účinného boje proti této zákeřné chorobě. Světovým zdravotníkům se totiž od vrcholu úmrtnosti, v roce 2004, ji podařilo snížit o 55 %. Tehdy totiž nemoci podlehlo 1,7 milionu lidí, v roce 2010 to byl skoro milion a půl. Ani pokrok však nezabránil tomu, aby se v roce 2018 nenakazilo virem HIV dalších 800 tisíc lidí.

Hongkongská chřipka (1968)

Oběti: 1–4 miliony

Příčina úmrtí: chřipka

Encyklopedie Britannica nás informuje o tzv. Hongkongské chřipce, která se objevila poprvé v Číně v roce 1968, a její největší boom trval až do roku 1970. Je jednou ze tří velkých chřipkových pandemií 20. století; zároveň je z nich ale také nejmladší, tudíž se ji povedlo poměrně rychle utlumit.

Pandemii měl na svědomí virus typu A, který dostal označení H3N2, vědci se totiž domnívají, že vznikl z dřívějšího smrtícího viru tzv. Asijské chřipky H2N2. A přestože vešel tento virus do dějin jako méně smrtonosný než předchozí dva, jeho doménou byla přenosnost. Byl extrémně nakažlivý. Během dvou červencových týdnů v Hong Kongu se jím nakazilo na 500 tisíc lidí, což bylo, podle MPHonline, 15 % jeho tehdejší populace. Situace proto vyústila v rychlé zamoření celé jihovýchodní Asie.

Odtud se pak virus dostal s pomocí vojáků, vracejících se z Vietnamu do Kalifornie, přes Panamský průplav až do Ameriky a dále do světa. Způsoboval respirační problémy, zimnici, horečku a svalové bolesti a projevil se obvykle od čtyř do šesti dnů. Nejhorší dopad měl samozřejmě na starší osoby a děti, a přestože se na něj lék našel, bylo to až v době, kdy vrchol pandemie byl ve většině států už dávno dosažen.

Asijská chřipka (1957)

Oběti: 1,2 milionu

Příčina úmrtí: chřipka

Chřipkový virus H2N2, označovaný jako Asijská chřipka, byl v pořadí druhým chřipkovým zabijákem 20. století. Jak popisuje Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí, poprvé se vyskytla v únoru roku 1957 ve východní Asii, konkrétně v Singapuru, načež se v dubnu dále rozšířila do Hong Kongu a v létě se s ní už mohli setkat obyvatelé pobřežních měst ve Spojených státech.

Přesně 168 pacientů, kteří byli hospitalizováni s Asijskou chřipkou v tělocvičně ve městě Luleå, Švédsko (1957)

Když je koronavirus kapkou v moři. Představujeme deset obrovských pandemií historie
Zdroj: commons.wikimedia.org/CC0

Nikoho asi nepřekvapí, že následky většinou nesly osoby starší. Ve Spojených státech se rozšířila pomocí dětí, které se nakažené vrátily do školy, v nichž nemoc bujela a zdraví si ji poté odnášely domů. Nicméně, jak informuje medicinenet.com, u tohoto viru mělo lidstvo štěstí, na rozdíl od viru Španělské chřipky, že byl velice brzo identifikován. V květnu roku 1957 byla vyvinuta vakcína, která však úplně nezabránila největšímu bujení choroby mezi zářím 1957 a březnem roku 1958. V prosinci roku 1958 už byla nemoc pod kontrolou.

Doporučeno
U Eboly trvalo vakcínu vyvinout 5 let. Pro koronavirus z Wu-chanu nemusí vzniknout vůbec, říká viroložka z Univerzity Karlovy U Eboly trvalo vakcínu vyvinout 5 let. Pro koronavirus z Wu-chanu nemusí vzniknout vůbec, říká viroložka z Univerzity Karlovy 24. ledna 2020 v 14:15

Španělská chřipka (1918)

Oběti: 20-25 milionů

Příčina úmrtí: chřipka

Nejhorší chřipka, kterou kdy planeta Zem zažila, byla ta s přízviskem státu na Pyrenejském poloostrově. V pořadí to byla také první ze tří velkých pandemií chřipek, které se ve 20. století objevily. MPHonline ji popisuje jako nejvíc smrtonosnou pandemii, během níž přišlo o život mezi 20-50 miliony lidí. Nejzvláštnější věcí na této nemoci však bylo, že oběťmi nebyli většinou lidé starší či hodně mladí, tedy ti s podlomenou imunitou, ale naopak jedinci v produktivním věku, kteří by měli mít imunitu v pořádku.

Pohotovostní lazaret pro pacienty se Španělskou chřipkou, Camp Funston, Kansas (1918)

Když je koronavirus kapkou v moři. Představujeme deset obrovských pandemií historie
Zdroj: commons.wikimedia.org./CC BY 2.0, Autor: Nationa Museum of Health and Medicine

Chřipkou nakonec onemocnělo na 500 milionů lidí, což bylo, jak píše TIME, tehdy asi třetina celosvětové populace. Asi 25 milionů lidí umřelo v prvních 25 týdnech osudného roku 1918, což bylo mnohem více obětí, než si vyžádala, už tehdy končící, první světová válka. Smrt nakažených byla rychlá, ale extrémně bolestivá. Když se následně dělaly pitvy těch, kteří nákaze podlehli, doktoři zjistili, že se jim plíce promočily a zbarvily do modra, jako by se oběti utopily.  

Kde se tato nemoc vzala, stále není jasné. Španělská se jí říká proto, jelikož ji pyrenejský stát nejvíc odnesl. Jak uvádí History, pandemie se ukončila sama v roce 1919 tím nejhorším možným způsobem. Buď člověk nemoci podlehl, nebo si na ni vyvinul protilátky sám. 

Přidej se do klubu REFRESHER+
Základní
125 Kč
Účtuje se jednou za 4 týdny
31,25 Kč / Týden
Přístup k prémiovým článkům
Přístup k benefitům
Méně reklam
150 kreditů každé 4 týdny na nákup benefitů
Roční - 17 %
1 500 Kč 1 250 Kč
Účtuje se jednou za rok
24,04 Kč / Týden
Přístup k prémiovým článkům
Přístup k benefitům
Úplně bez reklam
2 000 kreditů ihned na nákup benefitů
Sdílení článků kámošům a kámoškám
Všechny možnosti předplatnéhoMám slevový kód
Dokončením souhlasím s pravidly a podmínkami portálu Refresher.
Přidej se do klubu Refresher+ již od 125 Kč 25 Kč
Dočti článek již od 125 Kč 25 Kč
Máš již předplatné?
Přihlásit se
Dočíst článek
Poslat sms
Pošli SMS na 90211 s textem CLANEK 81234 a dočti tento článek.
Cena SMS za otevření článků je 89 Kč s DPH. Jak to funguje?
Odemknutí přes SMS
Tenhle článek
Poslat sms Jak to funguje?
Všechny články za měsíc
🤩 Pouze 36 Kč navíc
POSLAT SMS Jak to funguje?
Po odemčení získáš
Přístup k prémiovým článkům
Přístup k benefitům
Např.: 100 % zľava na lístok na linke Bratislava – Viedeň/Schwechat , 30 % zľava na ročné predplatné Rejoy nebo 20 % sleva na nákup v The Streets
Zobrazit všechny (9)
Domů
Sdílet
Diskuse