Přepnout do nočního režimu
Přepnout do denního režimu
Středa 21. 10. 2020 svátek má Brigita

hledej na refresheru

Chceš dostávat notifikace i na tomto zařízení?
Refresher - Rozhovory
2
Vojtěch Vanda
8. březen 2020, 16:58
Čas čtení: 28:07
Uložený článek najdeš v nabídce uživatele.

Nejsem lačný po každé koruně, říká půlmilionový youtuber Petangames. Introvertnímu baviči pomohl ke slávě alkohol (Rozhovor)

Dabing, Mafia, Vietcong a challenge. To všechno v sobě obsahuje umělecké jméno Petra Esterky. Youtubera, který se propil ke slávě z pohodlí domova.

Vojtěch Vanda
8. březen 2020, 16:58
Čas čtení: 28:07
Musíš být přihlášený/á, abys mohl/a uložit článek.
Nepodarilo sa uložiť zmeny. Skús sa nanovo prihlásiť a zopakovat akciu.

V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
2
Uložit na později.
Uložený článek najdeš v nabídce uživatele.

Youtuberů je plná Praha. A když ne Praha, tak její okolí, popřípadě další velká města. Není divu, velká města nabízí lepší podmínky, stabilní internet a spoustu podobně smýšlejících lidí. Pokud se tedy například ty zabýváš videotvorbou, kterou prezentuješ na zmíněném portále, a pocházíš odjinud než z krajského města, určitě jsi už přemýšlel o tom, že se staneš takzvanou naplaveninou a změníš adresu.

 

 

Proto je poměrně ojedinělým úkazem, aby člověk, který, aniž by vystoupil z komfortní zóny vesnice či malého města, získal obrovskou popularitu a neztratil přitom tvář. A takovým přesně Petangames je. Svůj kanál založil před osmi lety a v říjnu minulého roku dosáhl půl milionu odběratelů. Dneska už takový milník nezní úplně zajímavě, kdyby ho nedosáhl introvertní člověk z jihu Moravy, kterým ve skutečnosti je.

 

V čem je tedy kouzlo takového kluka? Hraje počítačové hry a rád si přihne. Navíc mluví slováckým nářečím, které jeho internetovým výstupům dodávají šmrnc. Avšak pozor, i přes jeho úspěchy byste u něj hvězdné manýry hledali těžko. Je prostě autentický a k jeho autentičnosti navíc přispívá i jeho kolega STN_videos, se kterým sdílí malé studio v Hodoníně. REFRESHER se proto do rodiště T. G. Masaryka vydal, aby zjistil, jestli je za jeho výkonem i něco jiného než vodka, víno a zpěv. 

 

Nejsem lačný po každé koruně, říká youtuber Petangames. Introvertnímu baviči pomohl ke slávě alkohol (Rozhovor)
Zdroj: Archiv Petra Esterky

 

V tomto článku si přečteš:
 • Kolik vydělá jedno reakční video;

 • proč netočí víc mini filmů;

 • jak začala jeho spolupráce s STN videos;

 • proč se nepřestěhoval z východu Moravy do většího města;

 • jestli má problém s alkoholem;

 • z jakého důvodu dělá většinu grafické a editorské práce sám;

 • co nemá rád na akcích pro youtubery;

 • jak se může z introverta stát bavič statisíců lidí

 • jaký problém měl v jeho studiu Psycho Rhyme.

 

 

Sledoval jsem váš stream a podle všeho držíš suchý únor. To musí být pro tebe poměrně bolestivé a taky dost neobvyklé, ne?

Bolestivější spíš bylo, když jsem jel ten klasický chlastací režim. Protože se mi už dělalo často zle. Budil jsem se třikrát do noci, tak jsem si řekl stop. Musím to trochu omezit. A suchý únor byla taková dobrá příležitost, jak s tím začít. Takže, až skončí únor, tak nehodlám ten alkohol tolik hrotit. Dřív to bylo klidně i třikrát do týdne. A to je, v mém věku, docela dost. Už mi není 18, tak si říkám, že to trošku utlumím.


A to si během streamů zahrajete počítačovou hru, nebo si s fanoušky povídáte a u toho pijete?

Je to spíš taková talk-show. Když si zapneme nějaké hry, tak většinou nejsou nějak těžké na pochopení. Jde o to, aby to hlavně pobavilo diváky. Třeba simulátor vaření a takové blbosti. Nejsem člověk, který by točil třeba třicet dílů letsplaye (z angl. let's play (pojď hrát), v dnešní době značí průchod hráče počítačovou hrou, který je zaznamenán a prezentován na internetu, nejčastěji video na YouTube, pozn. red.) na nějakého Zaklínače. Spíš hraju takové jednohubky, které dokážou spíš pobavit.

 

Ti odběratelé, to se dneska už nehrotí. Dřív, v tom roce 2012, se to hrotilo strašně. Když jsem začínal, tak málokdo měl tisíc odběratelů. A ten, kdo jo, tak byl strašný král.


Streamy ti s tím alkoholem dávají asi zabrat víc.

Na streamech chlastáme, když přijde nějaký donate, příspěvek, odběr. Tím se lidem chceme odvděčit. Někdy jsme se jim ale odvděčovali až moc. Za každých 40 korun jsme si dávali panáka vodky. A za dvě hodiny na streamu tě to úplně sejme. Tohle jsme dřív dělali každou středu, že jo. Někdy i v neděli. Plus do toho točím videa, při kterých si taky trošku přihnu. Nedělá to extra dobrotu.


Streaming ale není tím hlavním, co děláš. Představil bys svůj YouTube kanál?

(smích) Můj youtubový kanál, doslova kanál, řekl bych, je místo, kde si mohou lidi odpočinout, zasmát se a odbourat stres. Nesnažím se být youtuberem, který by děti vychovával, od toho jsou spíš rodiče. U mě se spíš pobaví. Dost se tam při natáčení her pije alkohol. Také dělám reakce, převážně na cringe (angl. krčit se, ve slangovém užití znázorňuje reakci (úšklebek, přikrčení), kterou člověk provede při trapné situaci, pozn. red.) videa na Tik Toku. 

 


Sem tam se tam objeví i nějaký mini film, ale to tak jednou do roka či dvou. Má to totiž malou sledovanost a sežere to spoustu času. Je lepší natočit reakci, která má vysokou sledovanost, vydělá třeba 8 až 10 tisíc za video. Příjem mám potom docela dobrý, když se sečte Youtube, Twitch a provize z vína a merche. Když vydám film, tak na tom pracujeme měsíc nebo dva a vydělá to mnohonásobně méně. Moc se nevyplácí do toho investovat čas. 


Kanál vznikl 2. 2. 2012, takže je to 8 let, co existuje účet  petangames. To není ale první účet, na kterém jsi byl aktivní, že?

Začínal jsem na kanálu petanbikes. Název získal od mého kola, jelikož jsem jezdil na freestyle BMX. To jsem ještě býval docela sportovec, teďka už to tak není. Nahrával jsem na něj různá bike videa a posléze i scooter videa, protože jsem přesedlal na koloběžku. Taky jsem tam uploadoval své písničky, občas se tam nějaká objeví i dneska. Plus parodické dabingy, od kterých jsem se vlastně odrazil. Díky nim jsem získal nějaké fanoušky, kteří se potom přesunuli na nynější kanál čistě pro herní videa. Velká část z nich mě podporuje dodnes.


V říjnu jsi překročil hranici 500 000 odběratelů. Jaký je to pocit?

Ty to víš, ty vole, v říjnu! No já jsem i zapomněl, kdy to bylo. Ti odběratelé, to se dneska už nehrotí. Dřív, v tom roce 2012, se to hrotilo strašně. Když jsem začínal, tak málokdo měl tisíc odběratelů. A ten, kdo jo, tak byl strašný král. Já jsem toho tehdy dosáhl někdy v létě, zhruba půl roku od začátku druhého kanálu. Patřičně jsem to oslavil. Snažil jsem se vyexovat dětský šampus, ale začalo to, bohužel, strašně pěnit. Tak jsem to vzdal. (smích)


Dnes se na odběratele nebere ohled, protože můžeš vytvořit virální video, které bude mít přes noc, dejme tomu, 200 tisíc zhlédnutí a dostaneš se na první místo v trendech, i když máš úplně prázdný kanál bez odběrů. Takže je to sice hezké číslo, ten půlmilion, ale že bych to nějak prožíval...


To si právě říkám, že je v tom ten milion.

Je to taková meta.


Takže jste to tentokrát neslavili.

Dali jsme si panáčka na tom našem živém vysílání. Chtěl jsem natočit i speciál, ale z toho nějak sešlo. Problém byl v tom, že jsem svůj největší top natočil za 300 tisíc, kde jsem vlastně spojil všechny své typy videí, které jsem natáčel, dohromady. To si myslím, že už nepřekonám. Takže se mi nechce do ničeho dalšího.


V čem tkví tvůj úspěch?

Ty jo, to se musíš ptát fanoušků. (smích)

 


Jasně. Ale ty se nějak prezentuješ. Ptám se na to, co je podle tebe klíčem toho úspěchu.

Postava Peťana není vymyšlená nebo vykonstruovaná ve smyslu, že bych při zakládání kanálu seděl po večerech pod lampičkou a vymýšlel, jak se budu chovat a prezentovat. Všechno to bylo přirozeně. A jednoho dne jsem si řekl, že bych mohl, vzhledem k tomu, že už jsem docela kalil, si u dokončování letsplay série na hru Resident Evil 5 ji trochu zpříjemnit a rozveselit, a začal jsem u toho popíjet. Už ani nevím, co to bylo. A tam jsem zjistil, že mě to baví víc. Od té doby jsem tak trošku popíjel u každého dalšího videa.


Když se vrátíme na úplný začátek, vysvětlíš, co bylo impulsem, který tě dostal k videotvorbě?

Já jsem tehdy viděl Pár pařmenů, předabovaný film Pán prstenů. A to mě inspirovalo k tomu, že bych mohl taky zkusit něco nadabovat. Začal jsem to nahrávat na YouTube a mí spolužáci si to mezi sebou začali sdílet. Možná jsme si to tehdy posílali ještě přes ICQ. Nutno podotknout, že jsem byl třídním šaškem a často se mi stávalo, že jsem, třeba i omylem, řekl nějakou sr*čku a celá třída se smála. I když jsem je třeba pobavit ani nechtěl. S tím, jak to začali sledovat lidi z celé republiky, tomu začaly narůstat views. 


Jak jsem se dostal k těm letsplayům? Možná mě na to přivedl kamarád. Jednou jsem se k němu večer stavil, protože chtěl být letsplayerem, ale neuměl ovládat jeden postprodukční program a chtěl s ním poradit. Trošku jsem se mu tehdy za rožkem smál, protože se pořád překoktával. Potom to vydal a já jsem si řekl, že bych to mohl taky zkusit. Měl jsem výhodu v tom, že dabingová fanouškovská základna už o mně věděla. Na fanpage s pár tisíci lidmi jsem sdílel svůj nový kanál a automaticky na něm začaly nabíhat odběry. Aniž bych tam měl nějaké video.


Kdy přišlo to rozhodnutí, že se staneš tehdy ještě letsplayerem na plný úvazek?

To šlo samo. Já jsem skončil školu, vyučil jsem se truhlářem. Otec mě poté začal vést k tomu, že bych s ním měl začít jezdit po stavbách a pomáhat mu s prací se dřevem. Mě to ale táhlo  k té videotvorbě, protože jsem už od malička chtěl videokameru a natáčet filmy. S točením na YouTube jsem nakonec pokračoval a začaly mi chodit první výplaty. Nejprve to byly třeba dva, tři tisíce. S narůstajícími zhlédnutími to pak bylo třeba deset tisíc. Šlo to tak nějak přirozeně, nebylo to ze dne na den.

 

Jinak já ničeho moc nelituju. Mé natáčení spočívalo v tom, že jsem se nalámal jak z*rd a to, co jsem natočil, jsem zjistil až druhý den, kdy jsem se s bolavou hlavou probudil.

 

Na kanále jsem nezažil nějaký boom; nějaké video, které by mě vystřelilo do vesmíru. To byl taky podle mě důvod, proč jsem se z té slávy nepřipos*al. Někdo se stane slavným přes noc, například řetízek v hrníčku, a může mu z toho m*dnout. Já jsem šel postupně. U mě ta výplata postupně narůstala až do momentu, kdy jsem si řekl, že to budu dělat fulltime. 


Jak těžké bylo na začátku získat partnerství?

Hodně těžké, protože YouTube byl tehdy postaven tak, že v něm byl jistý design. Když jsi měl partnerství, tak sis mohl svůj kanál upravit dle libosti. Dát si tam odkazy na Facebook a další stránky. Vždy bylo vidět, že ty jsi partner a jiný je zase obyčejný smrtelník. Asi půl roku jsem se o to snažil. Dvě partnerské sítě mě tehdy odmítly, jelikož jsem byl podle nich moc malý. Až potom, někdy na konci roku 2012, jsem to partnerství získal.


Tlačil jsi svůj kanál v začátcích reklamou? Myslím tím, jestli sis ji třeba neplatil nebo ses třeba neptal kamarádů, jestli tě nebudou sdílet? 

Vůbec. To se mi úplně hnusí, takové socanství. Třeba, i když streamujeme na Twitchi, tak nám někdo začne spamovat do komentářů či pod videa na YouTube, a to já jsem nikdy nedělal. Komentoval jsem lidem nějaká videa, ale abych tam vypisoval, aby se lidi na mě podívali, to ne. Pamatuju si, že například Adam Jícha, dnes už teda Roth Wellden, byl jeden z prvních větších youtuberů, co si mě tehdy všimli. Ale žádná placená reklama ani nikdy nic takového, rostlo to přirozeně.

 

Petangames, Roth Wellden a STN_videos v akci (zleva)

 
 
 
Zobrazit příspěvek na Instagramu
 
 

JÍCHANICA ONLINE video s Adamem najdete na stories, nebo na mé analizaci #rothwllden #stn #ptngms #jichanica

Příspěvek sdílený Petr Purmenský (@stn_one),


Která videa bys označil jako svá přelomová?

Myslím, že série s challengemi. Výzvami, v nichž se ke mně přifařil můj kolega STN (Petr Purmenský alias STN videos, raper a youtuber, pozn. red.). To bylo tehdy tak, že on byl taková podržkamera, když jsme natáčeli videa ještě s mými tehdejšími kolegy. Následně mi psal, abychom spolu taky něco natočili. Říkal mi, že chce taky nějaký fame, nebo něco takového. (smích) Byl nadšený pro to, abychom spáchali nějakou p*čovinku. 


My se známe už od základky, protože jsme ze stejné vesnice, kde se zná každý s každým. Jsme taky skoro stejně staří, i když on je o dva roky starší. Dělali jsme spolu hudbu. První video, které jsme natočili, se jmenovalo Hádej, kdo jsem. Dáš si na čelo cedulku a musíš hádat, jestli na ní máš napsáno, že jsi například Jaromír Jágr nebo Karel Gott. Já jsem se tehdy strašně bál. Upřímně se mi do těch videí moc nechtělo, protože mé obecenstvo bylo zvyklé na mé předešlé kolegy. Když se tam objevil někdo jiný, tak to začali negativně komentovat. Mě to potom s*alo. 


U STNa se to ale nestalo. Tak jsme pokračovali dalšími výzvami a sérií Peťajny, což jsou vlastně Viney (Vine byla mobilní aplikace Twitteru, na které se daly stříhat videa. Výstupy měly šest sekund, obvykle se zde vydávaly vtipné scénky, pozn. red). Zaměřovali jsme se na nějaké story ze života. Spálí se ti jídlo, jdeš někam pozdě, špatné známky na vysvědčení... Tam začaly nabíhat ty desetitisíce, statisíce zhlédnutí přes noc. 


Která svá videa máš nejraději a která bys nejraději smazal? Z těch, která jsi ještě nesmazal z různých důvodů.

Článek můžeš dočíst jen s aktivním REFRESHER+
Kdykoli ho jednoduše zrušíš
První týden 0 Kč, potom 55.00 Kč měsíčně
VÍCE O PŘEDPLATNÉM
Upozornit na chybu. Pokud jsi našel nedostatek v článku nebo máš připomínky, dej nám vědět.
Náhledový obrázek: Archiv Petra Esterky Tagy: youtube, česko, YouTuber, petangames, sk/cz YouTube
Ohodnoť článek
8
Sdílej článek
Hodnocení tohoto článku je dostupné jen s aktivním předplatným REFRESHER+.
Předplatit
Zrušit
Při hodnocení článku nastala chyba. Zkus se nově přihlásit a znovu ohodnotit článek.

V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Dostávej nejlepší obsah mailem
Nestíháš všechno sledovat? Pošleme ti do schránky nejčtenější a nejlepší obsah.
Žádný spam. Kdykoli se můžeš z odběru odhlásit.
Posílat e-mail
Nejčtenější
Domů
Sdílet
Diskuse
Hledat
Více
Zapni upozornění a už ti nic neunikne!

Chceš vědět, co se děje, a mít přehled? Dostávej upozornění o nejžhavějších zprávách na Refresheru.

(Příklady: Hořel Notre Dame, Zemřel Mac Miller, Trailer na Avengers)
(Příklady: Sagan skončil první, Nový zákon s vlivem na moderní lidi, Dnes nás čeká zatmění slunce)
Pokud chceš, abychom ti poslali téměř všechny novinky, vyber tuto možnost.
Záleží nám na soukromí čtenářů. I z toho důvodu ti poskytujeme detailní informace o tom, jak využíváme soubory cookies a jiné technologie zabezpečující správné fungování a vývoj stránky. Pro víc informací si přečti naše Zásady ochrany osobních údajů , kde najdeš, jak používáme soubory cookies, případně se seznam s Podmínkami užívání portálu platnými od 24. 5. 2018. Zpracování cookies můžeš zabránit nebo změnit své preference v nastaveních internetového prohlížeče. Pro detailnější nastavení klikni na víc možností níže.
Upozornění na právo nastavení ochrany osobních údajů na Refresheru

Vzhledem k existujícím i chystaným změnám v zákonech ti dáváme možnost detailního nastavení zpracování osobních údajů a preferencí spojených s jejich zpracováním.

Přečti si možnosti, posuň zobrazení níže, nastav si své preference a klikni na tlačítko Souhlasím, když budeš chtít pokračovat na Refresher. Soubory cookies jsou důležitou součástí technologie v tvém prohlížeči. Jsou natolik důležité, že je budeme muset použít pro zapamatování si toho, že jsi toto okno potvrdil/a, v opačném případě bychom ti ho museli zobrazovat znovu a znovu.

Údaje, které zpracováváme, když používáš Refresher
Ze strany Refresheru sbíráme tyto osobní údaje:
 • Když navštívíš Refresher, uchováváme informace o tom, které články sis přečetl, identifikátory zařízení a prohlížeče, část IP adresy nebo IP adresu v případě přihlášení, soubory cookies a polohu.
 • Při přihlášení do účtu e-mailovou adresu.
Proč sbírá Refresher tyto údaje:
 • Ke zlepšení kvality našeho webu a vývoji nových webových služeb.
 • K provádění analýz a měření s cílem pochopit, jak je náš web využíván.
 • K tomu, abychom nezobrazovali obsah, který jsi už viděl.
 • Pro zobrazování přizpůsobeného obsahu, jako jsou například relevantnější články.
 • Pro schopnost identifikovat tě jako uživatele při přihlašování do svého účtu.
Sbíráme údaje pro partnery a reklamní sítě:
 • Identifikátory zařízení a prohlížeče, část IP adresy, soubory cookies a poloha.
Proč sbíráme tyto údaje pro partnery, třetí strany a reklamní sítě:
 • K tomu, aby mohli fungovat a zobrazovali relevantnější a užitečnější reklamy.
Seznam reklamních sítí a nastavení reklam

Nevyhnutelné osobní údaje – cookies – pro zobrazování reklam sbíráme pro následující společnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
formulář kontakt v souvislosti s osobními údaji >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
kontaktní údaje pro nejbližší pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
kontaktní údaje pro nejbližší pobočku >

 

Možnost vypnout si personalizování reklam a sbírání osobních údajů pro jednotlivé partnery:

Upravit nastavení typů reklam Google - personalizování od společnosti Google

Upravit nastavení typů reklam AdForm - personalizování od společnosti AdForm

 

Svá nastavení pro všechny ostatní reklamní sítě, i ty, které na Refresheru nenajdeš, si můžeš prohlédnout na stránce youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Měření a analýza návštěvnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránek používají ke zlepšení funkčnosti svých stránek údaje shromážděné službou Google Analytics. Shromážďování údajů můžete deaktivovat tak, že si stáhnete a nainstalujete doplněk pro svůj prohlížeč.

Stáhnout doplněk pro prohlížeč

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Společnost Gemius podobně jako služba Google Analytics vyhodnocuje a měří návštěvnost na některých webových stránkách. K měření využívá Cookies, které si můžeš deaktivovat ve svém prohlížeči.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využíváme k analýze návštěvnosti a chování uživatelů. Vytváří nám mapu aktivity návštěvníků, a to na webových stránkách, které vizualizuje a vyhodnocuje. Tyto informace nejsou sbírány vždy, nikde nejsou spárovatelné s aktivitami uživatelů a není tedy možné identifikovat jednotlivce, ale Hotjar ti může nastavit soubory cookies.

Ovládací prvky související s prohlížečem

Nastavení souborů cookies

Soubory cookies jsou životně důležitou součástí technologie ve vašem prohlížeči a slouží ke zlepšení prostředí při používání internetu.

Pokud například na určitém webu nastavíte předvolený jazyk, soubory cookies pomohou prohlížeči zapamatovat si tuto volbu. Některé nebo všechny soubory cookies můžete též zablokovat, to ale může vést k narušení fungování některých funkcí na internetu.

Mnoho webů například vyžaduje zapnuté soubory cookies, když se chcete přihlásit.

Zásady ochrany osobních údajů
Další informace o tom, jak Refresher používá cookies ke zlepšení služeb
 • Přihlašování – pro účely přihlašování potřebujeme tvoji e-mailovou adresu.
 • Přizpůsobení – pro zjištění toho, co tě zajímá, vytváříme tvůj unikátní profil. Pokud nějaké informace posbíráme, najdeš je ve svých nastaveních soukromí a profil můžeš upravit, změnit nebo celé personalizování vymazat.
Jak změnit nastavení zpracování osobních údajů?

Pokud změníte názor, kdykoliv můžete tyto údaje změnit na adrese https://refresher.cz/nastavenia/sukromie.
Pokud toto okno nechceš vídat, když nás navštívíš z jiného zařízení nebo prohlížeče, přihlas se a tvé preference si zapamatujeme.