Hokej v Rusku vrcholí! Přinášíme ti veškeré informace o tom, který z krajánků má šanci se stát hokejovým králem eurasijského kontinentu.
V České republice jsme moc zimu nepocítili. Poměrně mírné počasí nenaznačovalo, že by se měla odehrávat klání v zimních sportech, avšak opak byl pravdou. A čím blíž jsme jaru, tím spíše se zintenzivňují boje v jednotlivých soutěžích.
Do rozuzlení se pouští i druhá nejlepší hokejová liga, Kontinentální hokejová liga (KHL), ve které si to rozdají nejlepší týmy Ruské federace a vybraných týmů z Eurasie. My ti v článku proto přinášíme všechno, co bys měl o závěrečném klání o Gagarinův pohár vědět.
Základní část
Ruská KHL měla celou sezónu náročný program. Na začátku sezóny odstoupil nejzápadnější zástupce KHL Slovan Bratislava kvůli finančním problémům a zaregistroval se do první slovenské ligy. Proto soutěži zbylo pouze 24 týmů, které odehrály od 1. září do 27. února 62 zápasů v základní části.
Nutno podotknout, že KHL je velice specifická v cestování. Neexistuje liga, která by měla delší přesuny na venkovní zápasy. Na drtivou většinu z nich, pokud se například nejedná o moskevské derby, se létá letadlem. Nejzápadnější tým Dinamo Riga dělí od nejvýchodnějšího týmu Admiralu Vladivostok neuvěřitelných 9930 kilometrů. Každý tuzemský hokejový fanoušek by na to měl pamatovat, až se bude rozhodovat, jestli pojede na výjezd podpořit svůj klub.
KHL slibuje i takovouto podívanou. V hlavní roli Jevgenij Alikin z Amuru Chabarovsk
Západní konference
Každopádně západní konference poznala po dokončení základní části osm postupujících, kteří si to mezi sebou rozdají o titul podle jednoduchého klíče. „V každé konferenci a každém kole si to nejvýše umístěné týmy rozdají s nejníže umístěnými, druzí nejvýše umístění s druhými nejníže umístěnými a tak dále,“ uvádí KHL na svých stránkách. Pořadí bylo následovné:
Do vyřazovací části se nedostaly týmy Soči, Severstalu Čerepovec, Dinama Rigy a Dinama Minsk. Rozestup mezi osmým a devátým celkem byl však značný. Předčasný konec sezóny tak museli zkousnout krajánek Alexandr Salák ve službách týmu z lotyšského hlavního města a za slovenskou stranu Adam Liška z Čerepovce. Na začátku sezóny by sem patřil ještě Libor Šulák, který ale z Čerepovce přestoupil do finského Kookoo.
Východní konference
Na východě musely dát sezóně vale Amur Chabarovsk, Rudá hvězda Kunlun, Traktor Čeljabinsk a Admiral Vladivostok, v jejichž soupiskách najdeme poměrně dost středoevropských zástupců.
Musela tak skončit celá česká enkláva Amuru v čele s kapitánem Tomášem a Hynkem Zohornovými, Michalem Jordánem, Ondřejem Vitáskem a Markem Langhamerem, v Číně skončili Šimon Hrubec s Andrejem Šustrem, s Čeljabinskem opustili letošní sezónu Lukáš Sedlák s Tomášem Hykou a za Vladivostok dal sbohem letošní kanonýr Marek Bakoš ze Slovenska.
Pánové se tak mohou připravovat na letošní květnové Mistrovství světa, o kterém ale není jasné, kde a jestli vůbec se letos odehraje. Koronavirus totiž zamíchal s osudím návštěvnosti veřejných akcí ve Švýcarsku, kde jsou akce s návštěvností nad 1000 diváků zakázány. Proto se neví, jestli se vrchol sezóny, který měl zavítat do Curychu a Lausanne, uskuteční.
Není prý vyloučeno, že by se mohl turnaj přesunout i do jiného státu. Nabídlo se právě Rusko, jak zmínil iSport. Dále, podle iSportu, je také možné, že se turnaj bude konat před prázdnými tribunami jako například domácí biatlonový závod v Novém městě na Moravě a nebo se zruší úplně jako mezinárodní turnaje hráčů do 18 let.
Mistrovství světa ale stranou. Důležitější je nyní start play off KHL, před jehož začátkem si ale ještě největší hvězdy KHL zasoutěžily za své divize v Utkání hvězd.
Utkání hvězd
I ruská liga má svůj zápas hvězd, v němž si to o nehynoucí slávu rozdaly jednotlivé divize každé konference. Západ se rozdělil na tým Bobrovy divize (Dynamo Moskva, Riga, Jokerit , Čerepovec, Petrohrad a Spartak Moskva) a Tarasovy divize (Víťaz, Minsk, Jaroslavl, Nižnij Novgorod, Soči a CSKA Moskva). Východ se skládá z Charlamovy divize (Jekatěrinburg, Kazaň, Magnitogorsk, Nižněkamsk, Novosibirsk a Čeljabinsk) a Černyševovy divize (Omsk, Vladivostok, Chabarovsk, Barys Nur-Sultan, Kunlun a Ufa).
Highlights z letošního Utkání hvězd
Divize se v rámci konference poměřily mezi sebou, načež vítězové postoupili do finále a poražení do boje o třetí místo. Absolutním vítězem se stala Bobrova divize, jejíž čest hájili Dmitrij Jaškin a jediný Slovák Július Hudáček. Na druhém místě se umístila Tarasova divize bez československých zástupců. Třetí skončila Černyševova divize v útoku s Hynkem Zohornou a poslední místo tak zbylo na Charlamovu divizi s Lukášem Sedlákem a v brance s Jakubem Kovářem.
Július Hudáček akrobatem
Play off
Zápasy play off v západní konferenci se poskládaly takto: CSKA Moskva – Torpedo Nižnij Novgorod, SKA Petrohrad – Víťaz Podolsk, Jokerit Helsinki – Lokomotiv Jaroslavl a Dynamo Moskva – Spartak Moskva. Na východě se týmy rozdělily následovně: Bars Kazaň – Neftěchimik Nižněkamsk, Barys Nur-Sultan – Metallurg Magnitogorsk (Andrej Nestrašil, Tomáš Filippi), Avantgard Omsk – Salavat Julajev Ufa a Avtomobilist Jekatěrinburg (Jakub Kovář) – Sibir Novosibirsk
CSKA Moskva – Torpedo Nižnij Novgorod
Hned první dvojice má mezi sebou českého zástupce. Vojenský moskevský klub CSKA má ve svých řadách Jiřího Sekáče, který přestoupil do hlavního města Ruska z tatarstánského hlavního města Kazaně. Sekáč si už sáhl na Gagarinův pohár právě v Kazani před dvěma lety, zná také hořkost porážky ve finále z angažmá v zaniklém klubu HC Lev Praha. Moskevskému obhájci titulu z minulého roku je protivníkem poslední postoupivší tým západní konference Nižnij Novgorod.
SKA Petrohrad – Víťaz Podolsk
Druhá série není o nic méně zajímavější. Drtivá síla z Petrohradu se postaví Podolsku v Moskevské oblasti, jehož barvy hájí v první lajně český obránce Jakub Jeřábek. Ten si na pár sezon z Víťazu odskočil do zámoří. Zde si jej týmy přehazovaly jako horký brambor, až skončil v barvách Washigtonu Capitals, kterému ten rok nakonec pomohl získat Stanley Cup. Po sezóně se ale neudržel, byl vyměněn do St. Louis, odkud putoval z nižší AHL zpátky do Ruska.
Jokerit Helsinki – Lokomotiv Jaroslavl
I první mezinárodní zápasová dvojice se neobejde bez českého zástupce. Třiadvacetiletý obránce David Sklenička byl poslední sezónu poměrně demotivovaný. Po povedeném reprezentačním turnaji jej z Plzně vykoupil Montreal Canadiens, avšak do prvního týmu se neprosadil a skončil v AHL na farmě Laval Rockets. Ani letos to nejspíš nevypadalo na angažmá v NHL, rozhodl se na konci roku přestoupit do finského celku hrající KHL Jokeritu Helsinki. A i když bodově nijak neexceluje, na začátku play off mu to tam už spadlo.
Davidu Skleničkovi to začalo pálit v pravý čas
Na druhé straně kluziště stojí zkušený tmel zadních řad Jaroslavle Jakub Nakládal. Dvaatřicetiletý hokejista je s průměrem kolem 30 bodů na sezónu základním pilířem obrany Lokomotivu, do kterého přišel z Caroliny Hurricanes. Předtím hrál i v Calgary, finském Turku, Lvu Praha a Spartaku Moskva. Dvěma slovy nepříjemný soupeř.
Dynamo Moskva – Spartak Moskva
A nejpočetnější souboj československých dvojic probíhá mezi dvěma kohouty z moskevského smetiště. Modrobílé Dynamo ze severu s letošním kanonýrem Dmitrijem Jaškinem a obráncem Michalem Čajkovským poměřuje síly s červenobílým Spartakem z jihu v soupisce s Júliusem Hudáčkem a Robinem Hanzlem.
Dmitrij Jaškin byl atakován Maximem Goncharovem v prvním zápase play off v oblasti hlavy a krku
Jaškin přišel do Moskvy jako žádaná posila, které se přestalo dařit v zámoří. Jeho pouť skončila po dlouhém angažmá v St. Louis a Washingtonu v Dynamu, za které zaznamenal v 60 zápasech 65 bodů. Možná tím přesvědčí zámořské agenty, že pustit takového hráče je opravdu škoda. Pozadu nezůstává ani Čajkovský, jehož 33 bodů je na obránce také slušná porce.
Robinu Hanzlovi nedělají akrobatická zakončení problém
Jejich protivníky je Slovák Július Hudáček, jehož forma je letos vynikající. S 2.26 obdrženými góly na zápas s úspěšností zákroků 92.55 % se dostal do letošního Utkání hvězd. Do play off však pravou nohou nevykročil a zaznamenal 3.72 gólů na zápas. Do boje o potenciálně první Gagarinův pohár v historii Spartaku zasáhl také uzdravený Robin Hanzl. Český centr je průrazným klínem první formace, v níž utržil 30 kanadských bodů.
Československá enkláva je na východě bez vyřazených týmů, které se nedostaly do play off, poměrně chudá. Za zmínku tak stojí akorát souboje kazašského Barysu Nur-Sultan s Metallurgem Magnitogorsk a Avtomobilistu Jekatěrinburg se Sibirem Novosibirsk.
První dvojice disponuje poté, co tým z hlavního města Kazachstánu opustil brankář Dominik Hrachovina, pouze dvěma našinci, kteří reprezentují barvy Magnitogorsku. Andrej Nestrašil začal sezónu v Třinci, nicméně po dvou zápasech „utekl“ na Ural. Svému zaměstnavateli se odvděčuje hlavně ve vyřazovací části, během níž už stihl vstřelit dva góly. To Tomáš Filippi se ještě ve finále neprosadil, avšak za 25 zápasů stihl zaznamenat 12 bodů.
Zásah Metallurgu po ose Netrašil - Mozyakin - Nestrašil
Poslední, pro Čechy zajímavou dvojicí, je souboj Jekatěrinburgu s Novosibirskem. Reprezentační brankář a stálice z podhůří Uralu Jakub Kovář se letos činil, jak jen mohl. A ve statistikách to bylo vidět, nasbíral 93.23 % úspěšnosti zákroků a pouhých 2.11 gólu na zápas. A přestože si parádní bilanci drží i na začátku vyřazovacích soubojů, jeho tým prohrává.
Rozuzlení boje o titul
Jak budou boje dál pokračovat? Souboje budou klasicky pokračovat od osmifinále, přes čtvrtfinále a hlavně semifinále, které určí vítěze jednotlivých konferencí. Vítězové východní a západní konference se spolu nakonec utkají o Gagarinův pohár. Finále by se nemělo hrát později než 25. dubna.
„Kdo si odnese auru vítězů?“ zeptali by se Penneři Strýčka Homeboye
Kdo bude podle tebe vítězem letošního ročníku? Zahlasuj v anketě!