Prý si možný dopad na 250 000 životů uvědomili jen v několika posledních dnech.
Velká Británie si původně zvolila zcela odlišné řešení koronavirové pandemie než zbytek světa. Premiér Boris Johnson ještě před pár dny vyzýval lidi, aby dodržovali hygienu a zůstali doma. Na rozdíl od Slovenska či většiny Evropy však ve Velké Británii nadále fungovaly školy a nebyly zakázány ani akce s větším počtem lidí. Premiér prohlašoval, že mnoho lidí v zemi zemře, ale od toho, že se mnoho lidí nakazí, si sliboval efektivnější ochranu v podobě kolektivní imunity.
DID CNN JUST DO THAT pic.twitter.com/83wwWCIOqc
— microscopic tardigrade swimming through algae ★彡 (@YaiSor) March 17, 2020
Podle dokumentů vládní agentury Public Health England by se ale při těchto opatřeních ve Velké Británii mohlo koronavirem nakazit až 80 % lidí, tedy čtyři z pěti obyvatel. Do nemocnic by se mohlo dostat až 7,9 milionů obyvatel a ztráty na životech by se pohybovaly ve statisících.
Od pondělí se proto Británie rozhodla zásadně změnit svůj přístup k pandemii. Prý si za „posledních pár dní“ uvědomila důsledky, které by mohly vést k smrti až 250 000 lidí, píše Business Insider. Zpráva z univerzity Imperial College tvrdí, že Británie se vydá cestou „strategie zmírnění,“ což znamená izolace lidí s podezřením na nákazu na minimálně 14 dní, domácí karanténa, práce z domu a vyhýbání se kontaktu se staršími lidmi.
„Nyní je čas pro všechny, aby omezili všechny kontakty a cesty mimo domov, které nejsou vysloveně nutné,” řekl premiér Boris Johnson v pondělí na tiskovce. „Lidé musí začít pracovat z domu, pokud možno, vyhýbat se hospodám, klubům a podobným místům.“
Velká Británie aktuálně eviduje 1 950 nakažených lidí na Covid-19 a 71 obětí nákazy.