Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Když se sejde Američan, Němec a Brit, nemusí to být vždycky začátek nějaké úsměvné anekdoty. V tomto případě půjde o smutný příběh mužů, kteří podlehli islamistické propagandě, a letěli hájit svatou válku v barvách Islámského státu do Sýrie a Somálska.
Dnes se může zdát, že se válečný konflikt v Sýrii udál strašně dávno. Že to sice byl největší válečný konflikt za poslední roky, ale odehrával se poměrně daleko, a ve vztahu k nám středoevropanům, až na uprchlíky, působil poměrně neosobně. S rozpadem ISIS mediální ryk ustal. Ano, je tu Turecko válčící proti syrskému režimu, ale radikálové jsou přece poraženi. Tak co na tom.
Vlastně všechno. Konflikt vyvstal znovu. Bývalí spojenci jsou nyní nepřátelé, když společný nepřítel už oficiálně není. Kurdové, jako jedna z klíčových sil proti takzvanému chalífátu, se podvolují Turecku, jež podporuje islámské milice v boji proti prezidentu Bašáru al-Asadovi a Rusku. Válka má tak do konce stejně daleko jako sjednocení samotné Sýrie.
Ale pryč ze současnosti. My se podíváme zpět do časů, kdy ještě takzvaný Islámský stát děsil celý svět svou rozpínavostí a mocí. K ní se pojila kromě samotné demonstrace vojenskými taženími také propaganda, jíž podlehla spousta muslimů ze zahraničí. Volání skrze verbovací videa lákala na řád a blahobyt pod taktovkou náboženství, armády a vědění, k čemuž se také pojil vznik vlastní kultury. Realita ale byla často jinde.
Video zachycuje beznadějnou protiofenzivu obrněného vozu Islámského státu proti kurdským jednotkám Pešmerga. Radikál, pořizující záběry, útok nepřežil.
Když už je řeč o kultuře, někteří ze zahraničních rekrutů ISIS opouštěli kvůli válce tu svou západní. Často narozeni v Evropě nebo dokonce v Americe, nechali své dřívější životy za sebou, a spěchali pomoci islámské revoluci. Mezi nimi byli dokonce i ti, kteří se profilovali jako rapeři. Přestože hiphopové žánry mluví o válkách gangů, účast raperů ve svatých válkách je unikátní záležitost. A přesně o těchto lidech bude náš výčet.
Deso Dogg (Denis Cuspert/Abu Talha al-Almani)
Manipulant, džihádista a mediální hvězda. Charismatický muž, který si svou slávu z doby před účastí ve válce přenesl i do krvavých stepí. Denis Cuspert alias Deso Dogg byl v řadách Islámského státu někdo. S velkou rezervou bychom o něm mohli mluvit jako o největší celebritě Islámského státu. Z Německa, kde se narodil, si do Sýrie přivezl nejen své hudební nadání, ale také nezdravě slepou víru v islám, zášť a chuť zabíjet.
Cuspert se narodil v západním Berlíně v roce 1975. Jak popisuje The Fader, jeho otec byl ghanským emigrantem, zatímco jeho matka byla bílá Němka. Otec ale rodinu brzo opustil, matka si tak našla přítele.
Amerického vojáka, jehož striktní otčímskou výchovu nesl Cuspert velice nelibě. Nový svazek nakonec nebyl ani bezdětný; Cuspert měl nevlastního bratra Jermaina; ze kterého se později také stal na chvíli raper, vystupující pod pseudonymem Lil Deso.
Přestože byla výchova Denise Cusperta náročná, viz jeho pobyty v dětských detenčních centrech, a, jak se píše článku webu The Fader,s opaskem za zády, i jeho náhradní otec mu přinesl do života něco kladného. Jako Afroameričan měl blízko k hip-hopu, proto jeho syn vyrůstal pod vlivem N.W.A. Sám prý ale tvrdil, že jeho prvním idolem byl LL Cool J.
Gang a rap
Vyrůstat v západním Berlíně, ať už se to zdálo jakkoliv lepší než na východě, také nebyl žádný med. Cuspert byl před rokem 1990 členem gangu 36 Boys složeného z první vlny arabských emigrantů, kteří vedli pouliční boje s tamními neonacisty. Nadávky, bitky, bodání a řezání noži. Povědomí o ganzích sem zanesli právě američtí vojáci, hlídající „kousek svobody“ ve východním Německu před pádem berlínské zdi.
Přidej se do klubu REFRESHER+
Co se dozvíš po odemknutí?
Jak se Deso Dogg dostal k radikálnímu islámu
Jak využil hudbu k náboru nových bojovníků
Proč s ním agentka FBI utekla do Sýrie
Proč raper Duale ThaslaveofAllah tvrdil, že v Somálsku našel Disneyland
Jak se kluk z bohaté rodiny dostal přes vystupování na BBC Radio 1 do Sýrie
Proč se L Jinny nakonec musel ukrývat i před svými druhy z ISIS
Jako dospělý se svezl po šikmé ploše se vším všudy. Dělal prakticky veškerou špinavou práci včetně prodeje drog nebo přepadení. Taky si kvůli tomu odseděl pár let v berlínské věznici. Když se vrátil, rozhodl se své zkušenosti prodat. Spojil se s vydavatelstvím Streetlife Entertainment, kde vydal mixtape Murda Cocctail Volume 1 a debutové album Schwarzer Engel.
Určitě si pamatuješ na velehit Flera a jeho Neue Deutsche Welle. Klip dostane hned novou perspektivu v momentě, kdy si pořádně prohlédneš rozhodčího streetfightu, kam se Fler doveze v čase 1:30. Ano, Deso Dogg v plné kráse.
Nelze si nevšimnout charakteru, který s sebou Deso Dogg nesl. Ať už ve videoklipu Aggra Berlín NDW nebo ve svém největším hitu Wilkommen In Meiner Welt, pořád zde panuje jasný vliv americké ulice. Už v roce 2006 vystupoval po boku americké legendy DMXe jako předskokan během jeho tour po Německu a podle The Faderu dokonce nahrál společný track se členem G-Unit Spider Locem.
Avšak přestože se Cuspert v roce 2007 v médiích dušoval, že německý hip-hop směřuje jinam, a že pouze on zůstává věrný „ulici“, i v jeho videu je vidno jisté změny. Poprvé zde naplno ukazuje svou muslimskou víru.
Deso Dogg byl také nesporným fanouškem 2Paca, což je vidět v jeho klipech. Jak v chování tak dokonce i v tetování, která si nechal udělat.
Islám
A ta byla silnější. Deso Dogg začal rap podstupovat své víře, častěji trávil čas v berlínské mešitě al-Nur. V roce 2010 dal poprvé najevo své radikální myšlenky na videu s tamním imámem Pierrem Vogelem, bývalým boxerem a konvertitou, který je podezřelý z radikálního učení islámu.
Jak píše iDNES.cz, v roce 2016 Vogelova žákyně skoro zabila policistu. Nicméně i on sám se nakonec objevil na seznamu Islámského státu v sekci odpadlíku od víry, za což mu hrozili smrtí.
Každopádně Vogel Cusperta na videu chválil za zanecháni rapové kariéry, jelikož je podle něj, jako pro salafistu haram, tedy zakázaná. (salafismus značí náboženský směr, který se vrací k úplným počátkům islámu. Odmítá veškeré reformy, čímž tíhne například k doslovnému ctění koránu).
Berlínský imám Deso Dogga později odprostil od amerického rapového vlivu a zasvětil jej do tajů salafismu. Jeho nový žák byl mezi německými muslimy hitem.
A new picture of German Denis Cuspert (Deso Dogg / Abu Talha al-Almani) in #Syria. Perhaps healed from the airstrike… pic.twitter.com/MXUX5XmVOB
Měl talent. Talent přesvědčovat lidi, čehož si všiml nejen Vogel. V roce 2012 se Cuspert rozhodl odstěhovat z Berlína do Solingenu, kde založil online propagandistické bratrstvo Millatu Ibrahim. V pětatřiceti letech jeho vliv sílil. Recitované chvalozpěvynazývané nasheed měly úspěch i u mladých.
Mimochodem, Deso Dogg byl autorem slavného chvalozpěvu o Usáma bin Ládinovi. Stejně tak je autorem dalšího textu, ve kterém vyhrožuje bývalému americkému prezidentu Barracku Obamoviuseknutím hlavy. Ve svém radikálním přesvědčení vyrostl natolik, že ještě v témže roce odcestoval do Egypta a Libye, aby se naučil zacházet se zbraní.
Jeden z nejslavnějších videoklipů, který pro ISIS „narapoval“ Deso Dogg. Do světa jej vypustila mediální divize Islámského sátu Al-Hayat, která informovala o dění ve světových jazycích. Klip je mířený na rekrutaci německých muslimů. Upozornění: Video je pouze pro silné povahy, doporučujeme pustit pouze na vlastní odpovědnost.
V roce 2013 se připojil k buňce čečnsko-libanonských sunnitů Junud al-Sham. Avšak ta mu byla malá. Jeho věhlas se dostal až k ISIS, kterému, jako organizaci, složil slavnostní přísahu v roce 2014. Organizace byla na vrcholu, rekruti přicházeli a Islámský stát neměl žádnou konkurenci ani v propagandě. Deso Dogg byl všude, proto byl nebezpečný. Což si uvědomila i FBI.
Federální úřad pro vyšetřování na něj podle CNN nasadil Danielu Greene. Agentku, která měla, jak píšou Lidovky, prověrku na úrovni „přísně tajné“, a podle všeho také české kořeny.
Jeho charisma dokazuje skutečnost, že nejenže Greene v roce 2014 Cusperta nevyšetřovala, ale dokonce se do něj zamilovala, vzala si ho a utekla za ním do Sýrie. Nehledě na to, že informace z vyšetřování zatajovala a svého „manžela“ varovala. Aby to nebylo málo, utekla z fungujícího vztahu od manžela, kterého měla v Americe.
Při příjezdu do srdce konfliktu si prý ale rychle uvědomila svou chybu, utekla zpět a nechala se s plným vědomím svých chyb zatknout. FBI za svou bývalou agentku nakonec rokovalo u soudu, díky čemuž vyvázla pouze s dvouletým vězením. Obvyklá nejnižší sazba za spolupráci s teroristy je v Americe 13 a půl roku vězení.
1. BREAKING: pro-#ISIS Wafa Media announces death of Denis Cuspert (AKA “Abu Talha al-Almani” & “Deso Dogg”), stating he was killed yesterday Jan17 in the town of Gharanij in #Syria's Deir al-Zour prov, where ISIS has been reporting high activity recentlyhttps://t.co/XXO7JnG8Mnpic.twitter.com/QoSKyRjVhp
Jak už to tak bývá, když je člověk na vrcholu, nutně je i hlavním cílem. A i Cuspertovi chodila smrt okolo příbytku. Zabít se ho spojencům povedlo až na třetí pokus. Poprvé, v roce 2013, jej dostal do kómatu nálet, který mu otevřel lebku. Sami džihádisté o něm psali jako o mrtvém, nicméně on se z kóma nakonec probudil. Další zpráva o jeho smrti přišla v roce 2015 od Pentagonu, kdy jej měl dostat nálet při cestě do tehdejšího hlavního města ISIS, Rakky.
Smrt si však pro něj přišla až v lednu 2018. Podlehlmnohačetným zraněním, když právě toto syrské město bránil.
Duale ThaslaveofAllah (Douglas McArthur McCaine)
Začneme mužem, jenž přijel do Sýrie bojovat za myšlenku, která vykvetla v zemi tisíce kilometrů daleko. Američan Douglas McArthur McCaine, rodák z Chicaga, jenž pobýval v San Diegu, byl jedním z prvních občanů Spojených států, který se vydal přímo do válečného konfliktu. Avšak ne pod americkou vlajkou.
McCaine vyrůstal poměrně normálně. Hrával basketbal a měl kamarády, kteří ho měli za veselou kopu. Mladík, který nějakou dobu inklinoval i k rapové muzice, se však podle MSN News na střední škole Robbinsdale Armstrong High School v Minnesotě úplně v učení nenašel, se svým kamarádem Troyem Kastigarem se ale zhlédli v islámu.
V roce 2004, když bylo McCainovi třiadvacet, se znovu vrátil k praktikování středoasijského náboženství. Jak píše web NBC News, po přestěhování do San Diega začal aktivně navštěvovat mešitu Masjid Nur. S některými přáteli ze střední školy v kontaktu zůstal. Tvrdil, že v mešitě pracuje, že se chystá odjet do Evropy, a že zkusí zapracovat na své raperské kariéře. Na sociálních sítích si přezdíval Duale ThaslaveofAllah.
Jak to bylo ale doopravdy, se můžeme pouze dohadovat. Po ukončení studia v roce 1999 se nejlepší přátelé McCaine s Kastigarem pravděpodobně sestěhovali do stejného domu, ve kterém měli pobývat zhruba dva roky. Jak napovídal McCainův Twitter, což komentoval článek MSN News, tíhl k islámu víc a víc. Nic však nemělo nasvědčovat tomu, že by se oba kamarádi ve svých náboženských myšlenkách jakkoliv radikalizovali.
Události nicméně ukázaly, že to tak nejspíš bylo. Kastigar se nechal zlákat islámskými milicemi al-Šabáb v Somálsku, kam nakonec i v listopadu 2008 odcestoval. Na jednom z videí organizace ze srpna 2013 byl prý zachycen v hloučku dalších mužů z americké Minnesoty, kterým vyprávěl, jaký našel v Somálsku Disneyland. V dalším prostřihu byl prý záběr na jeho mrtvé tělo. V září 2009 zde přišel v osmadvaceti letech o život.
Údajné foto pasu Douglas McArthura McCaina, který ukořistila Syrská svobodná armáda
FSA publishes copy of Douglas McAuthur McCain’s passport after killing him in battle. pic.twitter.com/H2oBiPSajJ
Známky radikalizace se nakonec objevily i na Twitteru jeho nejlepšího kamaráda. Jistými indiciemi dával najevo, že se brzy do svaté války připojí. Na sociální síti sdílel například projev mluvčího Islámského státu Abu Muhammada al-Adnaniho. Tato aktivita už přitáhla pozornost amerických protiteroristických organizací, v cestě do Turecka však McCainovi už nikdo nezabránil.
Poslední zprávy, které o něm rodina měla, byly poměrně pozitivní. Je v Turecku a žije svůj náboženský život. Místo toho však válčil v první linii pod vlajkou tehdy ještě Islámského státu v Iráku a Levantě. V úterý 26. srpna 2014 americké autority potvrdily, že během přestřelky s rebely Syrské svobodné armády přišel Douglas McCaine ve třiatřiceti letech o život. Stal se tak prvním známým Američanem, který padl v řadách Islámského státu.
L Jinny (Lyricist Jinn/Abdel-Majed Abdel Bary)
Do řad ISIS ale neutíkali pouze zahraniční muslimové, kteří pocházeli ze středních nebo nižších vrstev. Byli mezi nimi i zradikalizovaní idealisté, kteří měli to štěstí (respektive smůlu) se narodit do movitější rodiny s temným pozadím. Posledním ze známých raperů v našem článku je rodák z Londýna, z westeminsterské části Maida Vale, který měl slušně nakročeno do britského mainstreamu. Hudbu však vyměnil za válečné zločiny, stínání hlav a džihád.
Otec terorista
Nutno podotknout, že Abdel-Majed Abdel Bary alias L Jinny už jisté predispozice k tomu, aby v dospělosti tíhnul k náboženskému radikalismu, měl. Narodil se sice v Londýně v bohaté čtvrti, ale muži, který už zkušeným teroristou byl. Jeho otcem je Adel Abdel Bari, Egypťan, který byl, podle Daily Mail, vysokým důstojníkem v Usáma bin Ládinově Al-Káidě, a který se podílel na teroristických útocích v roce 1998 na americké ambasády v Keni a Tanzanii.
Při útocích zemřelo 224 lidí. Když jej následně vyhmátly egyptské policejní složky, zatkly jej a v roce 1999 jej soud poslal do vězení na doživotí. Vězení nebylo žádný med, prý zde usvědčeného teroristu i mučili. Bari se tak domáhal svých občanských práv a vyjednal si azyl ve Velké Británii, kam se přestěhoval s manželkou a celou svou rodinou.
Spravedlnosti ale neutekl. Britské úřady jej vydaly jeho úhlavním nepřátelům ze Spojených států. Jak informovalo tamní ministerstvo spravedlnosti, za své činy mohl dostat trest ve výši minimálně 25 letza mřížemi, který nakonec dostal, a do dnes si jej odpykává v manhattanské věznici.
Vyrůstání v Anglii
Bary své dětství prožil v západní Evropě. Podle webu The Independent se neměl špatně, pobýval v obecním domě, jehož cena se odhaduje na jeden milion liber (přes 31 milionů korun). Než se z něj stal zabiják, měl jiné zájmy. Jedním z nich byla hudba.
Byl poměrně dobrý ve skládání textů a rapu, což neuniklo ani radiové stanici BBC Radio 1, kde bylo možno slyšet jeho tvorbu. Jako L Jinny, respektive Lyricist Jinn, měl vlastní sloku v sekci Warm Up Session na legendárním Youtube kanálu SB.TV a také v Time 2 Flow na Link Up TV. Na prvním zmíněném kanále už originál není, Link Up TV upload nestáhnul.
Byl členem kapely The Black Triangle, v níž účinkoval po boku dalšího londýnského rapera Tabanacle. Za vrchol jeho kariéry se dají označit léta těsně po roku 2010, během nichž se ochomítal kolem největších undergroundových jmen Británie.
L Jinnyho znala i nynější hvězda birminghamské grime scény Jaykae
http://t.co/f2bd4R51 BIRMINGHAMMMMMM YASEEN, L.JINNY, JAYKAE, D2, YOUNG SMOKES & STARDOM - STILL HERE (PREVIEW) ARE U FUKIN CRAZY
Rapeři jako Logic, Mic Righteous nebo Lowkey obvykle rapovali o věcech, jež nebyly nutně zlé. Mluvili o nepravostech, které páchaly spojenecké jednotky v arabských státech, slovně bojovali za osvobození Palestiny a nabádali k životu bez drog.
Barymu to ale nestačilo. Jak píše web New York Post, rap vyměnil za učení o islámu. Nechal se zmanipulovat stoupenci radikála Anjema Choudaryho, mimochodem později odsouzeného za podporu Islámského státu, odešel z luxusní rodinné rezidence, a podle svých vlastních slov „nechal vše za sebou pro Alláha.“
Útěk do Sýrie
Věci se daly následně rychle do pohybu. Lyricist Jinn se mezi lety 2012 a 2013 dostal do Sýrie, o čemž informoval své followery na Twitteru. Později na něm sdílel fotku, kde stojí on, zahalen v šátku, v ruce s useknutou hlavou. Do popisku napsal: „Tady s bráchou chillujeme. Teda s tím, co po něm zbylo.“
Podle webu The Independent měla být fotka pořízena v tehdejším hlavním městě Islámského státu Rakká. Na foto brzy upozornili uživatelé a jeho účet byl smazán.
Fotka, na které bývalý raper pózoval v Rakká. Z Twitteru byla smazána
Kvůli této fotce jej začal svět spojovat s postavou s pověstí nejkrutějšího islamisty Džihádisty Johna, který na nechvalně proslulém propagandistickém snímku Islámského státu mluvil anglicky a řezal hlavu americkému reportérovi Jamesi Foleymu. Dle webu news.com.au měl Bary patřit k takzvaným The Beatles, jak se mezi radikály přezdívalo trojici islamistů s anglickým přízvukem. Kromě Johna ve skupině figurovali ještě Ringo a George.
Postupem času se ale přišlo na to, že Bary na snímku nebyl. Foley byl popraven jiným londýňanem, Mohammedem Emwazim, který shodou okolností také vyrůstal v Maida Vale.
Lovná zvěř
Historie nás učí, že město Rakká nakonec Islámský stát neudržel, a po litém boji se musel stáhnout. Možná tehdy si Bary uvědomil, že útěk do Sýrie a boj za Islámský stát nebyl nejlepší nápad, rozhodl se tedy v roce 2015 dezertovat a dostat se zpátky do bezpečí britského ostrova. Dnes osmadvacetiletý radikál se údajně vmísil mezi uprchlíky ve městě Tal Abyad na syrsko-tureckých hranicích a zmizel.
Najednou se dostal do velice nezáviděníhodné situace. Na jedné straně se jej snažily dostat britské tajné služby za teroristické činy, na té druhé jej s kalašnikovy lovili bývalí spojenci z Islámského státu kvůli zběhnutí. Aby unikl veškeré pozornosti, přestal být aktivní dokonce i na sociálních sítích, jež předtím často navštěvoval.
Zákon jej ale nakonec dostihl. Jak informuje web Sky News, Bary se dostal spravedlnosti do rukou teprve před týdnem. Dne 20. dubna 2020 si na něj vyšláply policejní složky ve španělské Almeríi, kde se schovával společně s dalšími dvěma muži. Nyní by jej měli za důvodné podezření z terorismu soudit ve Španělsku.
Así detuvimos en #Almería a uno de los Foreign Terrorist Fighters de DAESH más buscados de #Europa. De nacionalidad egipcia, habría entrado ilegalmente en España y se ocultaba en un piso de alquiler. También se arrestó a otras dos personas que lo acompañaban pic.twitter.com/14f2v2brEg