Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
27. května 2020 v 14:18
Čas čtení 1:38
Adam Smeták

Slzný plyn, kameny a zničená auta. Minneapolis zachvátily protesty po smrti George Floyda, na jehož krku klečel policista

NEWS GEORGE FLOYD
Uložit Uložené

Obyvatelé všech barev, vyznání i věku se sešli, aby pokojně vyjádřili svoji frustraci z policejní práce. Část z nich ale nakonec začala demolovat stanici, kde dotyční pracovali.

V úterý večer a v noci zachvátily americké město Minneapolis protesty. Do ulic vyšly tisíce lidí, aby daly najevo svoji frustraci z dalšího projevu policejní brutality. Informuje o tom televizní stanice CBS.

Demonstrace byla svolána v reakci na zákrok bělošského policisty, který klečel sedm minut na krku spoutaného Afroameričana ležícího na zemi. Přestože si policejní práci natáčelo hned několik svědků, policista muže dusil do ztráty vědomí a i několik desítek hrůzných vteřin poté. Zadržený muž následně v rukou zdravotníků zemřel. 

Doporučeno
Policista v USA klečel Afroameričanovi 7 minut na krku. Ten plakal, říkal, že nemůže dýchat, a následně zemřel Policista v USA klečel Afroameričanovi 7 minut na krku. Ten plakal, říkal, že nemůže dýchat, a následně zemřel 26. května 2020 v 21:32

46letý George Floyd byl zadržen poté, co se měl v samoobsluze prokázat falešným dokladem totožnosti. Policisté jej našli údajně v autě pod vlivem drog či alkoholu. Při zatýkání se měl podle tvrzení policistů fyzicky bránit. Následně jej spoutaného drželi na zemi a jeden z policistů mu klečel na krku. „Nemohu dýchat,“ opakoval několikrát Floyd. 

Čtveřice policistů, kteří se zákroku účastnili, byla dočasně propuštěna, dokud nebude případ vyřešen. Momentálně jej má na stole FBI. Starosta Minneapolis Jacob Frey prohlásil, že v incidentu hrála jasnou roli barva pleti zadrženého. „Být černochem v Americe by neměl být rozsudek smrti,“ uvedl.

Doporučeno
Policista, který klečel Afroameričanovi na krku, musí dočasně opustit službu. Nadále bude ale pobírat plat Policista, který klečel Afroameričanovi na krku, musí dočasně opustit službu. Nadále bude ale pobírat plat 26. května 2020 v 23:39

Ani promptní propuštění policistů a okamžitě vystoupení starosty města ale obyvatelům Minneapolis nestačilo. V úterý večer kolem čtvrté hodiny tamního času se jich tisíce sešly na místě, kde došlo k zákroku, po němž Floyd zemřel. Lidé zaplnily několik ulic a snažili se udržovat odstup kvůli probíhající pandemii.

Prostor vyplňovalo skandování vět „Nemohu dýchat““Mohl jsem to být já”. Organizátoři udrželi protest v relativně klidném duchu. Lidé skandovali, psali hesla křídou na zem a udržovali předepsané rozestupy.

Kolem šesté hodiny večer se ale část davu vydala směrem k 3. okrsku, kde podle všeho pracovali dotyční policisté. Ozbrojeni vším, co bylo po ruce, začali demolovat budovu, sprejovat na ni a ničit policejní auta.

„Policie musí pochopit, že toto je klima, které vytvořila,“ uvedl podle CBS jeden z protestujících. Muži zákona se následně na místě ukázali v plné výstroji a snažili se dav rozehnat slzným plynem a zábleskovými granáty. Demonstranti po nich házeli kameny, lahve a cokoli, co měli po ruce. 

Domů
Sdílet
Diskuse