Uživatelé sociální sítě hromadně obepsali univerzitu, na které studuje. Ta incident prošetřuje.
Český Twitter řešil v posledních dnech další kauzu. Jedna z uživatelek s několika stovkami followers publikovala tweet, ve kterém napsala pětkrát po sobě N-word a dodala: „Jsem bílá holka, po***e se, z***i.“ Tento provokativní příspěvek, jak o něm sama autorka hovoří, si vyžádal celou sérii reakcí. Někteří uživatelé Twitteru dokonce vyhledali a zveřejnili její osobní informace a hromadně psali na její univerzitu ve Velké Británii, kde studuje.

Univerzita už se veřejně k počínání své studentky vyjádřila. „Můžeme vás ujistit, že univerzita bere stížnosti tohoto druhu extrémně vážně a relevantní týmy věc momentálně prošetřují,“ napsala. V době psaní článku ještě univerzita neuveřejnila žádné stanovisko vztahující se ke svému rozhodnutí.
Inkriminovanému tweetu, který byl po Twitteru hojně sdílený, předcházel další. Autorka v něm píše: „P***sové řeší užívání N-word nebo to, že jim někdo na insta napíše, že jsou tlustý. Get over your bullshit a začněte řešit real rasismus a real šikanu. Dík.“ Její další příspěvek byl provokací.

„Napsala jsem provokativni tweet, ktery spustil neco, co se dalo ocekavat. Nenapadlo by mě, ze to bude mít až takový ohlas, každopádně jsem svým způsobem ráda,“ uvedla pro REFRESHER. Svého příspěvku ale nelituje. „Nenechám lidi na internetu přesvědčit mě o tom, jaký jsem člověk. Takže ne, nelituju. Nikoho jsem tweetem neurazila. Twitter příspěvek ofenzivním ani rasistickým neshledal,“ dodala.
Právě užívání N-word lidmi bílé barvy pleti je ale problematické. Jak ve výborném dialogu vysvětluje magazín The Root, jedná se o slovo, které samo o sobě nese řadu významů a ve všeobecném povědomí je zakořeněno jako výraz, jehož použití bělochy je velmi nevhodné. A to vzhledem k minulosti, kdy bylo bělochy používáno jako ponižující nadávka zotročeným či znevýhodněným lidem tmavé barvy pleti.
Podle autorky tweetu ale záleží na kontextu. „Už jen to, že se říká N-word. Já si nemyslím, že by se to slovo mělo běžně objevovat ve slovníku každého z nás, ovšem si taky nemyslím, že by lidi měli byt trestaní za to, že to slovo řeknou, pokud není použito v nenávistném kontextu,“ uvedla pro REFRESHER.
A zatímco ji jedna část Twitteru za její využití inkriminovaného výrazu „trestala“ tím, že na to upozornila její univerzitu, druhá část se jí zastávala. Uživatel Twitteru označil její tweet za „blbý pokus o vtip“ a dění kolem něj za první vlaštovku „cancel culture“ (bojkotování či propouštění lidí ze zaměstnání nebo profesionálních kruhů v reakci na jejich nevhodné vystupování povětšinou na sociálních sítích).
Informování univerzity o chování její studentky bylo některými uživateli označeno za udavačství. „Pokud chceme žít ve svobodné společnosti, musíme tolerovat i p***m právo se vyjadřovat,“ napsal jeden z uživatel roztrpčených z lidí, kteří dali echo univerzitě.
Uživatelka, která daný příspěvek přidala, působí jako „Anti-racist community ambassador“. Na otázku, zda by z této své pozice neměla být ve svých veřejných projevech zdrženlivější odpověděla: „Já to slovo neřekla vlastně nikdy, i když mě tak spousta lidí oslovuje. Já preferuji používáni slova ‚kámo‘. Proč bych se já měla starat o to, kdo to jak pochopí? Tweet nevykazuje žádné známky rasismu. To, že tě někdo označí za rasistu z tebe rasistu neudělá.“