Šlo zejména o psy, kočky, králíky a morčata.
Minimálně pět tisíc zvířat zemřelo při převozu v kartonových krabicích, kvůli nedostatku jídla či vody, mnohá se zadusila. Našli je v logistickém skladu v Číně, kde čekala na expresní doručení lidem, kteří si je objednali online.
Malou část z nich se podařilo místní organizaci Wutuobang zachránit, ale většinu psů, koček, králíků a morčat dezinfikovali a pohřbili. Desítky podvyživených zvířat stále bojují o přežití, píše VICE.
5,000 animals found dead in express boxes in Central China’s Henan: volunteers - Global Times https://t.co/ycgzchJlSF pic.twitter.com/H5ToAjF10q
— Info vétérinaire (@Vetitude) September 29, 2020

Týden bez jídla a vody
„Snažíme se zachránit životy zvířat, která přežila. Jsou to zejména koťata a zajíci. Momentálně je sledují na místních veterinárních klinikách,“ uvedli zástupci ochranářské skupiny pro VICE.
Zvířata našli ve skladu ve městě Luohe v provincii Henan, kam podle čínského Global Times dorazila začátkem týdne v malých kartonových krabicích. Takových „balíčků“ ve skladu stálo přibližně šest tisíc. Mnohá zvířata zahynula už cestou důsledkem nedostatku vzduchu, vody a jídla.
Zvířata byla umístěna v kovových či plastových klecích, které vložili do kartonových krabic. Údajně byla bez potravy přibližně týden. Zásilka prý přišla z čínské provincie An-chuej, a směřovala k zákazníkům, kteří si zvířata zakoupili online.
Zakladatelka organizace Wutuobang pro CBS News uvedla, že k smrti tisíců zvířat zřejmě došlo kvůli nesrovnalostem v opatřeních, která se týkají jejich převozu. Převoz živých zvířat běžnou poštou je v Číně zakázán. Podle ženy, která si říká sestra Hua, zřejmě logistická společnost nechtěla mít nic společného se zásilkou, která porušila zákony. Zvířata tak zůstala napospas osudu.
Horrible. https://t.co/SKP4BiYYZj
— J "Vote Early" Fusek (@john_fusek) September 29, 2020
Zachránit se podařilo zhruba 50 koček a psů a 200 zajíců. Celý incident se stal virálním zejména na čínské sociální síti Weibo a lidé hovoří o hrozném zneužívání zvířat. Wutuobang mezitím zachránila dalších zhruba tisíc zvířat, část z nich transportovala do blízké vesničky Dameng. Podobné případy se mohou v budoucnu opakovat. Problémem přitom nemusí být jen nezodpovědnost logistické společnosti, ale i konzumenti, kteří si zvířata na dálku objednávají online.