Přepnout do nočního režimu
Přepnout do denního režimu
Sobota 28. 11. 2020 svátek má René

hledej na refresheru

Chceš dostávat notifikace i na tomto zařízení?
Musíš být přihlášený/á, abys mohl/a uložit článek.
Nepodarilo sa uložiť zmeny. Skús sa nanovo prihlásiť a zopakovat akciu.

V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
2
Uložit na později.
Uložený článek najdeš v nabídce uživatele.
News
2
Vojtěch Vanda
26. říjen 2020, 17:22
Čas čtení: 1:45
Uložený článek najdeš v nabídce uživatele.

Nebuď sobec a přestaň kouřit. Nezabereš nemocniční lůžko v krizové době

S rouškou na ústech se stejně špatně kouří, tak přestaň, vyzývají odborníci.

Vojtěch Vanda
26. říjen 2020, 17:22
Čas čtení: 1:45

„Odložte cigaretu, uvolníte místo v nemocnici a pomůžete v boji s virem,“ nabádá iniciativa Daruj lůžko, jejímž cílem je přimět co nejvíce kuřáků, aby během koronavirové pandemie přestali kouřit. Kouření totiž zvyšuje riziko akutních problémů a následné potřeby hospitalizace, která by nyní přišla v tu nejméně vhodnou dobu. Člověk tak udělá něco pro sebe a zároveň pomůže vyprázdnit nemocnice.

 

 

Princip výzvy Daruj lůžko je jednoduchý: Pokud na sebe začne kuřák myslet, odloží cigaretu, a pokusí se bez ní vydržet, nejenže si jeho tělo odpočine, čímž se zmenší riziko náhlého onemocnění, ale zároveň se dokáže lépe ubránit největšímu strašáku dnešní doby – koronaviru

 

NAČÍST ČLÁNEK BEZPLATNĚ
Předplať si REFRESHER+ a získej další výhody

Tento článek dočteš bezplatně, ale s předplatným REFRESHER+ získáš přístup k více než 1450 zamknutým článkům a dostaneš další benefity.

VÍCE O PŘEDPLATNÉM
Kdykoli ho jednoduše zrušíš
Už od 55.00 Kč měsíčně
S REFRESHER+ můžeš číst i tyto články
Jaká je pravda o elektrickém Volkswagenu? Zjišťovali jsme ji v testu zcela nové ID.3Jaká je pravda o elektrickém Volkswagenu? Zjišťovali jsme ji v testu zcela nové ID.3
Nejprve drogy a vášnivý sex, výčitky a zlomená srdce až později. Calin vylil své Svědomí na papír (Recenze)Nejprve drogy a vášnivý sex, výčitky a zlomená srdce až později. Calin vylil své Svědomí na papír (Recenze)
Mám tě ráda jako kamaráda. Už jsi tuhle větu někdy slyšel? A vyplatí se v případě friendzonu bojovat?Mám tě ráda jako kamaráda. Už jsi tuhle větu někdy slyšel? A vyplatí se v případě friendzonu bojovat?
VÍCE

Web darujluzko.cz vysvětluje, jakým způsobem může konec kouření okamžitě pomáhat. „Složky kouře vyvolávají a udržují zánět v plicích a cévách srdce a dalších orgánů. Tento zánět s při nekouření velmi rychle ustupuje a tím klesá riziko infarktu, ischemické choroby srdeční, cévní mozkové příhody, astmatického záchvatu, náchylnosti k infekcím a dalších nemocí,“ uvádí za realizační tým v doprovodném článku na webu doktor Radek Svoboda.

 

„Pokles počtu infarktů nastává prakticky okamžitě, u ostatních diagnóz s mírným zpožděním,“ upřesňuje brněnský doktor.

Jak přestat?

Tato tvrzení ale nahází realizační tým výzvy jen tak do větru. Jestliže chtějí kuřáci opravdu přestat, na webu je spousta kontaktů, které by jim mohly v jejich snažení pomoci. Mohou se obrátit na Centra pro závislé na tabáku, Národní linku pro odvykání nebo si stáhnout aplikaci Adiquit, jakožto ověřený způsob, jakým se dá s kouřením přestat.

 

Nabízí však i další možnosti. Například uvádí, že se nemusí přestat úplně s kouřením, pokud se dotyčný nechce nikotinu vzdát, ale dá se přejít na méně toxické alternativy. Vyzdvihuje například vapování e-cigaret, které jsou údajně až o 95 % méně škodlivější. Jestli dotyčného ani takové argumenty nepřesvědčí, nalezne na stránce i pádné důvody, proč opravdu přestat, které se mu zjeví po kliku na hypertextový odkaz. Věta u něj ale varuje: „Vstup, jen pokud se nebojíš, že bychom Tě mohli přesvědčit.“

 

Důkaz, že to funguje

Stránka také nabízí tvrdá data, podle nichž dokazuje, že to všechno funguje. V prvním případě uvádí článek Forbesu, v němž zmiňuje zachráněné životy poté, co ubyl smog v Číně. V něm je uveden pokles úmrtí sedmisetmilionového městského obyvatelstva Číny o více než 70 tisíc za 2 měsíce.

 

„V České republice by tedy mohlo být zachráněno minimálně sto životů za stejnou dobu, pokud by zapojila do akce polovina současných kuřáků. Prakticky zdarma můžeme zachránit více životů, než vezme koronavirus!“ komentoval Svoboda.

 

Druhým příkladem je přínos v tuzemsku. „Zákaz kouření v restauracích v České republice přinesl výrazný pokles hospitalizací, odpovídající stovkám volných lůžek denně. Během epidemie tak kuřáci mohou přenechat tisíce míst v nemocnicích jiným pacientům a odlehčí tak personálu a záchranářům, kteří mají plné ruce práce s koronavirem. Zkuste nekouřit, zkuste to kvůli nám!“ doplnil.

Upozornit na chybu. Pokud jsi našel nedostatek v článku nebo máš připomínky, dej nám vědět.
Náhledový obrázek: FOTO TASR - Henrich Mišovič Tagy: česko, kouření, Koronavirus
Přidej se k těm, kteří nás podpořili. Předplať si R+ VÍCE
Ohodnoť článek
1
Sdílej článek
Hodnocení tohoto článku je dostupné jen s aktivním předplatným REFRESHER+.
Předplatit
Zrušit
Při hodnocení článku nastala chyba. Zkus se nově přihlásit a znovu ohodnotit článek.

V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
News
NAHORU
Dostávej nejlepší obsah mailem
Nestíháš všechno sledovat? Pošleme ti do schránky nejčtenější a nejlepší obsah.
Žádný spam. Kdykoli se můžeš z odběru odhlásit.
Posílat e-mail
Nejčtenější
Domů
Sdílet
Diskuse
Hledat
Více
Zapni upozornění a už ti nic neunikne!

Chceš vědět, co se děje, a mít přehled? Dostávej upozornění o nejžhavějších zprávách na Refresheru.

(Příklady: Hořel Notre Dame, Zemřel Mac Miller, Trailer na Avengers)
(Příklady: Sagan skončil první, Nový zákon s vlivem na moderní lidi, Dnes nás čeká zatmění slunce)
Pokud chceš, abychom ti poslali téměř všechny novinky, vyber tuto možnost.