S rouškou na ústech se stejně špatně kouří, tak přestaň, vyzývají odborníci.
„Odložte cigaretu, uvolníte místo v nemocnici a pomůžete v boji s virem,“ nabádá iniciativa Daruj lůžko, jejímž cílem je přimět co nejvíce kuřáků, aby během koronavirové pandemie přestali kouřit. Kouření totiž zvyšuje riziko akutních problémů a následné potřeby hospitalizace, která by nyní přišla v tu nejméně vhodnou dobu. Člověk tak udělá něco pro sebe a zároveň pomůže vyprázdnit nemocnice.
Princip výzvy Daruj lůžko je jednoduchý: Pokud na sebe začne kuřák myslet, odloží cigaretu, a pokusí se bez ní vydržet, nejenže si jeho tělo odpočine, čímž se zmenší riziko náhlého onemocnění, ale zároveň se dokáže lépe ubránit největšímu strašáku dnešní doby – koronaviru.
Web darujluzko.cz vysvětluje, jakým způsobem může konec kouření okamžitě pomáhat. „Složky kouře vyvolávají a udržují zánět v plicích a cévách srdce a dalších orgánů. Tento zánět s při nekouření velmi rychle ustupuje a tím klesá riziko infarktu, ischemické choroby srdeční, cévní mozkové příhody, astmatického záchvatu, náchylnosti k infekcím a dalších nemocí,“ uvádí za realizační tým v doprovodném článku na webu doktor Radek Svoboda.
„Pokles počtu infarktů nastává prakticky okamžitě, u ostatních diagnóz s mírným zpožděním,“ upřesňuje brněnský doktor.
Jak přestat?
Tato tvrzení ale nahází realizační tým výzvy jen tak do větru. Jestliže chtějí kuřáci opravdu přestat, na webu je spousta kontaktů, které by jim mohly v jejich snažení pomoci. Mohou se obrátit na Centra pro závislé na tabáku, Národní linku pro odvykání nebo si stáhnout aplikaci Adiquit, jakožto ověřený způsob, jakým se dá s kouřením přestat.
Nabízí však i další možnosti. Například uvádí, že se nemusí přestat úplně s kouřením, pokud se dotyčný nechce nikotinu vzdát, ale dá se přejít na méně toxické alternativy. Vyzdvihuje například vapování e-cigaret, které jsou údajně až o 95 % méně škodlivější. Jestli dotyčného ani takové argumenty nepřesvědčí, nalezne na stránce i pádné důvody, proč opravdu přestat, které se mu zjeví po kliku na hypertextový odkaz. Věta u něj ale varuje: „Vstup, jen pokud se nebojíš, že bychom Tě mohli přesvědčit.“
Důkaz, že to funguje
Stránka také nabízí tvrdá data, podle nichž dokazuje, že to všechno funguje. V prvním případě uvádí článek Forbesu, v němž zmiňuje zachráněné životy poté, co ubyl smog v Číně. V něm je uveden pokles úmrtí sedmisetmilionového městského obyvatelstva Číny o více než 70 tisíc za 2 měsíce.
„V České republice by tedy mohlo být zachráněno minimálně sto životů za stejnou dobu, pokud by zapojila do akce polovina současných kuřáků. Prakticky zdarma můžeme zachránit více životů, než vezme koronavirus!“ komentoval Svoboda.
Druhým příkladem je přínos v tuzemsku. „Zákaz kouření v restauracích v České republice přinesl výrazný pokles hospitalizací, odpovídající stovkám volných lůžek denně. Během epidemie tak kuřáci mohou přenechat tisíce míst v nemocnicích jiným pacientům a odlehčí tak personálu a záchranářům, kteří mají plné ruce práce s koronavirem. Zkuste nekouřit, zkuste to kvůli nám!“ doplnil.