Přepnout do nočního režimu
Přepnout do denního režimu
Neděle 29. 11. 2020 svátek má Zina

hledej na refresheru

Chceš dostávat notifikace i na tomto zařízení?
Musíš být přihlášený/á, abys mohl/a uložit článek.
Nepodarilo sa uložiť zmeny. Skús sa nanovo prihlásiť a zopakovat akciu.

V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
4
Uložit na později.
Uložený článek najdeš v nabídce uživatele.
News
4
Vojtěch Vanda
27. říjen 2020, 12:53
Čas čtení: 2:03
Uložený článek najdeš v nabídce uživatele.

Praha se chystá na 28. říjen. Čekají ji protesty i kladení věnců

Přestože jsou koronavirová opatření na nejvyšší úrovni, pár veřejných akcí proběhne.

Vojtěch Vanda
27. říjen 2020, 12:53
Čas čtení: 2:03

Hlavní město Praha se chystá na středeční státní svátek Den vzniku samostatného československého státu. Jak je ale už letos zvykem, velké okázalé oslavy se ruší. Dokonce i předávání státních vyznamenání, které připadá na tento den, se odkládá. Přesto se ale v ulicích objeví několik akcí, které bude nutno sledovat. Hlavně kvůli obavám z dalšího protestu, který by mohl eskalovat v násilné střety.

 

 

V přehledu oznámených veřejných shromáždění na území hlavního města Prahy lze konkrétně dohledat 4 veřejné akce, s jejichž rušením se nepočítá.

 

NAČÍST ČLÁNEK BEZPLATNĚ
Předplať si REFRESHER+ a získej další výhody

Tento článek dočteš bezplatně, ale s předplatným REFRESHER+ získáš přístup k více než 1455 zamknutým článkům a dostaneš další benefity.

VÍCE O PŘEDPLATNÉM
Kdykoli ho jednoduše zrušíš
Už od 55.00 Kč měsíčně
S REFRESHER+ můžeš číst i tyto články
Jako jediný na světě byl trpaslíkem i obrem. Ztrácel zrak i sluch a nepomohli mu ani doktořiJako jediný na světě byl trpaslíkem i obrem. Ztrácel zrak i sluch a nepomohli mu ani doktoři
Astronautka Jeanette Epps: Dokáži si určitě představit, že budeme mít pravidelnou kyvadlovou dopravu mezi Zemí a MěsícemAstronautka Jeanette Epps: Dokáži si určitě představit, že budeme mít pravidelnou kyvadlovou dopravu mezi Zemí a Měsícem
Jaká je pravda o elektrickém Volkswagenu? Zjišťovali jsme ji v testu zcela nové ID.3Jaká je pravda o elektrickém Volkswagenu? Zjišťovali jsme ji v testu zcela nové ID.3
VÍCE

Konat se mohou pouze za přísných podmínek. Kvůli vládnímu nařízení, které vzešlo v platnost 22. října od 6:00 je v rámci nouzového stavu omezeno shromažďovací právo tak, že se jedné akce může zúčastnit nanejvýš 100 lidí, a to ve skupinách čítajících maximálně 20 osob a při zachování dvoumetrových rozestupů. Každý z účastníků musí mít i ochranné prostředky dýchacích cest

 

Z čehož plyne, že se toto nařízení týká i oslav vzniku samostatného Československa. Nejvýznamnějším veřejným uctěním této události bude pravděpodobně akce Univerzity Karlovy, v rámci níž se její účastníci chystají klást věnce k pomníku u Obecního domu na náměstí Republiky. Akce proběhne mezi 18 a 19 hodinou. Shromáždění se má zúčastnit 10 lidí.

 

 

Avšak v době mezi 12 a 15 hodinou má na stejném místě proběhnout „Pokojné shromáždění občanů za účelem připomenutí základních celospolečenských hodnot“, jehož počet účastníků už jeho pořadatel odhaduje na maximální možný počet, tedy 100. O organizaci tohoto shromáždění, jsme tě už dříve informovali zde.

 

K této akci vznikla také výzva „Voláme národ k manifestaci za svobodu a pravdu proti teroru, lži a manipulaci,“ kterou sepsal ekonom Luděk Tesař. Má se řídit pravidly, jež jsou uvedeny na portálu petice.com. Prý půjde o nenásilnou demonstraci, kam si mají její účastníci přinést molitany. „Abychom zabránili provokatérům k násilí, budeme se bránit posazením se na dlažbu, kam nás beztak vláda všechny postupně posílá,“ uvádí Tesař. 

 

V Praze se však chystají ještě další dvě shromáždění. Obě se mají odehrát na Staroměstském náměstí, kde také 18. října došlo ke střetu policejních složek a fotbalových chuligánů po protivládním koronavirovém protestu.

 

První akce, pojmenovaná jako Pochod za svobodu, měla původně za cíl Hradčanské náměstí, kam by se jeho účastníci napochodovali cestou skrz náměstí Letenské. Odhadovaný počet účastníků měl být 500, nicméně nynější regule takovou účast nepovolují. Ostatně stejně, jako pohyb účastníků protestu. Akce začne v pravé poledne.

 

Druhou akcí má být recesistické setkání. V popisu události stojí, že má „čínská delegace udělovat Miloši (Zemanovi) řád velkého rudého bacila.“ Akce by měla začít hned po skončení první demonstrace, tedy ve 14:00.

 

 

Jak se na demonstrace chystají pražské policejní složky, jsme se zeptali mluvčího pražské policie Jana Daňka. „Připravujeme bezpečnostní opatření, jehož cílem bude především zajištění veřejného klidu a pořádku v ulicích Prahy. Na opatření se budou podílet policisté z pořádkové, dopravní, ale i kriminální služby,“ uvedl pro REFRESHER.

 

Dále uvedl, že se počítá i s členy antikonfliktního týmu. „Jejich úkolem bude předcházet případným konfliktům. Na bezpečnostním opatření ale spolupracujeme i se strážníky městské policie, komunikujeme s organizátory, pracovníky magistrátu,“ konstatoval.

 

Policie podle Daňka zatím nepředpokládá, že by mělo dojít k násilným konfliktům, jako tomu bylo při protestech 18. října. „Podle našich poznatků to nevypadá, že by měla být shromáždění nějakým způsobem narušována, ale samozřejmě máme připravený adekvátní počet sil a prostředků, abychom zajistili hladký průběh událostí,“ dodal mluvčí policie.

Upozornit na chybu. Pokud jsi našel nedostatek v článku nebo máš připomínky, dej nám vědět.
Náhledový obrázek: Adam Smeták/REFRESHER Tagy: česko, 28. 10., praha, demosntrace
Přidej se k těm, kteří nás podpořili. Předplať si R+ VÍCE
Ohodnoť článek
0
Sdílej článek
Hodnocení tohoto článku je dostupné jen s aktivním předplatným REFRESHER+.
Předplatit
Zrušit
Při hodnocení článku nastala chyba. Zkus se nově přihlásit a znovu ohodnotit článek.

V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
NAHORU
Dostávej nejlepší obsah mailem
Nestíháš všechno sledovat? Pošleme ti do schránky nejčtenější a nejlepší obsah.
Žádný spam. Kdykoli se můžeš z odběru odhlásit.
Posílat e-mail
Nejčtenější
Domů
Sdílet
Diskuse
Hledat
Více
Zapni upozornění a už ti nic neunikne!

Chceš vědět, co se děje, a mít přehled? Dostávej upozornění o nejžhavějších zprávách na Refresheru.

(Příklady: Hořel Notre Dame, Zemřel Mac Miller, Trailer na Avengers)
(Příklady: Sagan skončil první, Nový zákon s vlivem na moderní lidi, Dnes nás čeká zatmění slunce)
Pokud chceš, abychom ti poslali téměř všechny novinky, vyber tuto možnost.