Přepnout do nočního režimu
Přepnout do denního režimu
Pátek 7. 5. 2021 svátek má Stanislav

hledej na refresheru

Chceš dostávat notifikace i na tomto zařízení?
News

Co se děje v Radě ČT? Lipovská nechala odvolat dozorčí radu, její předseda odstoupil. Ředitel České televize mluví o rozkladu

Chaotická situace v Radě České televize nemusí být úplně přehledná. Připravili jsme proto souhrn událostí, které se za poslední týden staly.

Vojtěch Vanda
19. listopad 2020, 15:58 Čas čtení: 3:53
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
News
3
Vojtěch Vanda
19. listopad 2020, 15:58
Čas čtení: 3:53

Co se děje v Radě ČT? Lipovská nechala odvolat dozorčí radu, její předseda odstoupil. Ředitel České televize mluví o rozkladu

Chaotická situace v Radě České televize nemusí být úplně přehledná. Připravili jsme proto souhrn událostí, které se za poslední týden staly.

Vojtěch Vanda
19. listopad 2020, 15:58
Čas čtení: 3:53
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek

Rada ČT je podle zákona orgánem, jímž se uplatňuje právo veřejnosti na kontrolu činnosti České televize. Zasedání rady z 11. listopadu nicméně ukázalo, že je z rady cítit chaos. Dosavadním výsledkem je odstoupení Reného Kühna z předsednického a Jaroslava Dědiče z místopředsednického postu a odvolání dozorčí rady Rady ČT na návrh radní Lipovské. To všechno v době, kdy má Rada jednat o rozpočtu televize.

 

 

Všeobecnou debatu o dění v Radě České televize pomohl rozpoutat i radní Zdeněk Šarapatka, který informoval o rozhodnutí ze zasedání 11. listopadu zrušit dozorčí radu na Facebooku.

 

 „Začal faktický puč v České televizi. Ve zbabělém ‚bezpečí nouzového stavu', tedy bez možnosti účasti veřejnosti, včera odvolala hlasovací mašina za ANO, nácky a bolševiky v Radě ČT dozorčí komisi ČT. Bez možnosti jakékoliv diskuze, bez jasného uvedení konkrétních důvodů,“ začal svůj příspěvek.

 

 

Šarapatka následně sepsal celý průběh jednání v jednom dlouhém příspěvku. Podle něj se v nepřátelské atmosféře, která na zasedání vládla, ani pořádně nepoděkovalo zaměstnancům ČT za kvalitní pokrytí amerických prezidentských voleb, načež se začalo jednat o „kauze“ soukromého pozemku pod budovou ostravské České televize.

 

NAČÍST ČLÁNEK BEZPLATNĚ
Předplať si REFRESHER+ a získej další výhody

Tento článek dočteš bezplatně, ale s předplatným REFRESHER+ získáš přístup k více než 1959 zamknutým článkům a dostaneš další benefity.

VÍCE O PŘEDPLATNÉM
Kdykoli ho jednoduše zrušíš
Už od 79.00 Kč měsíčně
S REFRESHER+ můžeš číst i tyto články
Recenze: ReturnalRecenze: Returnal
EU zakazuje křivé okurky a zabíjačky, za všechno může Brusel. TOP 5 mýtů o Evropské unii EU zakazuje křivé okurky a zabíjačky, za všechno může Brusel. TOP 5 mýtů o Evropské unii
Má devítiletá dcera si uvědomuje dopad klimatických změn více než řada politiků, říká Tomáš Petříček (Rozhovor)Má devítiletá dcera si uvědomuje dopad klimatických změn více než řada politiků, říká Tomáš Petříček (Rozhovor)
VÍCE

Budova je totiž zčásti postavena na pozemku, který jí nepatří. Půdu se ale chystal její majitel prodat, nicméně do 19. listopadu na něj měla Česká televize ze zákona předkupní právo. Pozemek, za nějž majitel chtěl 1,5 milionu korun, ale část Rady koupit nechtěla. Konkrétně radní Lipovská vystoupila proti hlavně proto, že cena pozemku byla o 500 tisíc vyšší než jeho odhad, tudíž by se Česká televize nechovala „s péčí řádného hospodáře.“

 

Po vypršení předkupního práva by však majitel mohl pozemek prodat někomu jinému, což by v budoucnosti podle Šarapatky vedlo k mnohonásobnému zvýšení jeho ceny a hlavně k ohrožení samotného fungování televize. Předkupní právo platilo do čtvrtka, přesto se minulý týden nákup neodsouhlasil. Včerejší mimořádné zasedání rady nakonec ale rozhodlo o směně pozemků a zřízení služebnosti na poslední chvíli. 

 

Zčistajasna odvolaná dozorčí rada

Následně přišla překvapivá věc. Radní Hana Lipovská oznámila, že by chtěla odvolat dozorčí radu. „Dozorčí komise chtějí odvolat okamžitě, navíc v nejhorší možné době před projednáváním rozpočtu ČT na rok 2021. Bez odborného stanoviska dozorčí komise? Jasně, na co profesorka VŠE, právníci, kteří v dozorčí komisi pracovali, když to sfoukne ‚ekonomka' Lipovská,“ naštvaně komentoval Šarapatka na Facebooku.

 

„Znějí jen samé řeči o ‚nutnosti péče řádného hospodáře'. A už se fofrem hlasuje. Proti odvolání: olympionik Martin Doktor a já. Pro: zbytek rady. Pučisti s přizdisr*či, kteří se chtějí zavděčit politikům; a zajistit si tak v květnu znovuzvolení do rady. Tehdy jim končí mandát. Dozorčí komise je bez možnosti jakékoliv předchozí diskuze na místě odvolána. Za mě protiprávně, bez konkrétní argumentace a důvodů podle Zákona o ČT. Navíc bez zajištění kontinuity pro schválení Rozpočtu ČT na rok 2021,“ dodal radní.

 

Tato nepřehledná situace nakonec zapříčinila to, že předseda Rady René Kühn a místopředseda Jaroslav Dědič odstoupili ze svých funkcí. Kühn byl přitom ve funkci pouhé 4 měsíce. Své funkce podstoupí ke 20. listopadu, rádi by ale ve funkci radních zůstali. 

 

Rada České televize

Rada České televize je podle zákona č. 483/1991 Sb., o České televizi, v platném znění, orgánem, jímž se uplatňuje právo veřejnosti na kontrolu činnosti ČT.

Rada má patnáct členů, které volí a odvolává Poslanecká sněmovna, a to tak, aby v ní byly zastoupeny významné regionální, politické, sociální a kulturní názorové proudy (zdroj Česká televize).

Členové rady: René Kühn (předseda), Jaroslav Dedič (místopředseda), Pavel Matocha (místopředseda), Daniel Váňa (místopředseda), Roman Bradáč, Martin Doktor, Vladimír Karmazín, Jaroslav Maxmilián Kašparů, Jiří Kratochvíl, Pavel Kysilka, Hana Lipovská, Tomáš Samek, Zdeněk Šarapatka, Jiří Šlégr, Lubomír Veselý

Členové dozorčí komise: Jiří Staněk, Jiří Maceška, Simona Holubová, Jiří Stránský, Stanislava Hronová

 

„Předseda má fungovat jako mluvčí pro veřejnost a má ji seznamovat s rozhodnutími rady. Když se ale názory předsedy liší od většiny radních, tak je těžké stanoviska prezentovat,“ citovaly Seznam Zprávy jeho vyjádření na radě. „Cítím slabý mandát z pozice předsedy. Myslím si, že Rada ČT zcela jistě najde ve svých řadách rychle nového předsedu, a já se budu snažit tomu procesu zcela jistě pomoci,“ doplnil.

 

Ve vedení rady nyní zůstávají pouze dva místopředsedové Pavel Matocha a Daniel Váňa. Zdeněk Šarapatka ve svém rozčileném vyjádření na sociálních sítích situaci předpovídal. „Předsedou Rady ČT chce být Matocha. Hlasovací mašina mu v tom jistojistě brzy pomůže,“ napsal již minulý týden.

 

Dvořák si myslí, že je situace znepokojivá. Zeman tvrdí, že je to normální

Jak na vzniklý chaos reagují další? Dnes se na Twitteru vyjádřil generální ředitel České televize Petr Dvořák„Situace (...) začíná být znepokojivá. Vnímám velmi znepokojivě, že po příchodu nových členů se mění způsob projednávání jednotlivých agend. Namísto hledání věcných řešení, která by byla nejlepší pro Českou televizi, dochází k hledání překážek a záminek k jejímu ostřelování,“ byl přesvědčen Dvořák. 

 

„To, že nyní v době projednávání pandemií ovlivněného rozpočtu letošního roku, rozpočtu příštího roku, dlouhodobých plánů nemá Rada ani dozorčí komisi ani své vedení, je důsledek tohoto přístupu, který je spíše destruktivní než konstruktivní. Věřím ale, že stále ještě existuje šance vrátit se do stavu, kdy budou dodržovány standardní a zákonné postupy,“ dodal.

 

 

Novými členy Rady myslel Dvořák právě mladou ekonomku Hanu Lipovskou, místopředsedu Rady Pavla Matochu a kontroverzního moderátora Českého rozhlasu Lubomíra Xavera Veselého. Zvolení těchto zástupců nepodporovala opozice. Například místopředsedkyně Pirátů Olga Richterová uvedla: „Já i mí kolegové z klubu jsme volili jinak, ovšem výsledky respektuji. Jen připomínám, že smyslem rady je zajistit vyváženost a férovost, ne zastupovat Hrad a spol.,“ citoval Richterovou server Lupa.cz.

 

 

Na druhou stranu, prezident Miloš Zeman v odvolání dozorčí rady problém nevidí. Jak zmínil v rozhovoru pro Parlamentní listy, není to nic znepokojivého. „Znepokojuje to určité mediální kruhy a možná vedení České televize. V každém případě je to v naprostém pořádku. Jde o pravomoc Rady ČT, a jestliže se tak rozhodla, dokonce velkou většinou hlasů, pak je to potřeba respektovat,“ odpověděl.

 

Zároveň si neodpustil vyjádření svých antipatií. „Každý politik, a nejenom politik, může být odvolán. Ne že bych měl jakékoli sympatie vůči České televizi, pokládám ji za součást opozice, nikoli za vyváženou, objektivní a nestrannou veřejnoprávní televizi,“ řekl Zeman.

 

Upozornit na chybu. Pokud jsi našel nedostatek v článku nebo máš připomínky, dej nám vědět.
Náhledový obrázek: instagram.com/lubosxaver
Přidej se k těm, kteří nás podpořili. Předplať si R+ VÍCE
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
NAHORU
Dostávej nejlepší obsah mailem
Nestíháš všechno sledovat? Pošleme ti do schránky nejčtenější a nejlepší obsah.
Žádný spam. Kdykoli se můžeš z odběru odhlásit.
Posílat e-mail
10 působivých fotografií: zakrvácená holčička pláče nad mrtvými rodiči, teroristé zajali tým olympioniků
Historie 1
10 působivých fotografií: zakrvácená holčička pláče nad mrtvými rodiči, teroristé zajali tým olympioniků
Historie lidstva je plná násilí, ale i momentů, které mohou povzbudit či poučit další generace.
Vybrali jsme kraťasy, se kterými zabodujete během letošního léta. Toto je 5 tipů pro muže i ženy
Móda 3
Ve spolupráci
Vybrali jsme kraťasy, se kterými zabodujete během letošního léta. Toto je 5 tipů pro muže i ženy
Stručný seznam trendů, které bys v roce 2021 neměl přehlížet.
EU zakazuje křivé okurky a zabíjačky, za všechno může Brusel. TOP 5 mýtů o Evropské unii
Zajímavosti
EU zakazuje křivé okurky a zabíjačky, za všechno může Brusel. TOP 5 mýtů o Evropské unii
Dezinformace a mýty jsou na sociálních sítích stále populárnější. EU proti nim bojuje, chystá nové nařízení.
Má devítiletá dcera si uvědomuje dopad klimatických změn více než řada politiků, říká Tomáš Petříček (Rozhovor)
Rozhovory
Má devítiletá dcera si uvědomuje dopad klimatických změn více než řada politiků, říká Tomáš Petříček (Rozhovor)
Pohovořili jsme s bývalým ministrem zahraničních věcí Tomášem Petříčkem (ČSSD).
Recenze: Returnal
Tech
Recenze: Returnal
Nejnovější exkluzivita pro PS5 bude bojovat o titul nejlepší hry tohoto roku.
VÍCE ČLÁNKŮ
Nejčtenější články
Nyní
24 hod
7 dní
30 dní
více z témy news
více článků
Sponzorované články
více článků
Další news více news
Mohlo by tě zajímat
Přejít na úvodní stránku
Dostávej upozornění na aktuální události, jako je tato. Zapnout upozornění
Domů
Sdílet
Diskuse
Hledat
Více
Zapni upozornění a už ti nic neunikne!

Chceš vědět, co se děje, a mít přehled? Dostávej upozornění o nejžhavějších zprávách na Refresheru.

(Příklady: Hořel Notre Dame, Zemřel Mac Miller, Trailer na Avengers)
(Příklady: Sagan skončil první, Nový zákon s vlivem na moderní lidi, Dnes nás čeká zatmění slunce)
Pokud chceš, abychom ti poslali téměř všechny novinky, vyber tuto možnost.