Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
28. listopadu 2020 9:30
Čas čtení 8:09
Tímea Krauszová

Astronautka Jeanette Epps: Dokáži si určitě představit, že budeme mít pravidelnou kyvadlovou dopravu mezi Zemí a Měsícem

TECH NASA VESMÍR
Uložit Uložené

Jaká je budoucnost vesmírného cestování? Odpovídá astronautka, kterou čeká půlroční mise na ISS.

„Když jsem byla malá holka, obdivovala jsme svoji mámu. Vždy nás se sourozenci učila, že neexistuje žádný důvod, proč bych nemohla něco dělat jen proto, že jsem holka a že jsem hnědá.“

Povzbuzení pro afroamerické dívky, ale i pro dívky po celém světě, které chtějí prorazit ve vědecko-technologických odvětvích, zaznělo z úst Jeanette Epps. O tom, že se snaží být inspirací pro budoucí generace, mluvila během krátkého interview v rámci iniciativy Black History Month.

„Lidé často dívky odrazují od věcí, které předtím nikdy jiná žena neudělala. Vždy jim říkám nebojte se, já jsem tady. Podívejte se na mě, dělám mnoho takových věcí, o kterých byste si pomyslely, že je nikdy nebudete moci dělat.“ Inspirativní padesátnice má za sebou bohatou kariéru a před sebou historický milník v rámci vesmírného cestování.

Jeanette Epps je americká letecká inženýrka a astronautka NASA. Příští rok se stane první černoškou, která poletí na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS). V rámci akce Noc vědců hovořila o budoucnosti cestování do vesmíru v rámci diskuse Future of Space Exploration.

Doporučeno
KVÍZ: Velký vůz nebo Orion. Poznáš souhvězdí na fotografii? KVÍZ: Velký vůz nebo Orion. Poznáš souhvězdí na fotografii? 30. října 2023 8:00

Refresher na online diskusi s americkou kosmonautkou nemohl chybět, za pozvání děkujeme týmu Velvyslanectví USA v Bratislavě, které setkání zprostředkovalo.

Zdroj: NASA Johnson

Jeanette J. Epps vybrali za astronautku NASA v roce 2009. Absolvovala výcvik kandidátů na astronauty, který zahrnoval vědecké a technické instruktáže, intenzivní trénink v systémech ISS, pohyb ve vesmírném prostoru, trénink v oblasti robotiky, letový výcvik a výcvik přežití v extrémních podmínkách.

Předtím, než se stala astronautkou, pracovala v automobilce Ford, pak nastoupila do CIA jako referentka technické zpravodajské služby. Ve službách CIA pracovala sedm let.

Doporučeno
Mám tě ráda jako kamaráda. Už jsi tuhle větu někdy slyšel? A vyplatí se v případě friendzonu bojovat? Mám tě ráda jako kamaráda. Už jsi tuhle větu někdy slyšel? A vyplatí se v případě friendzonu bojovat? 24. listopadu 2020 12:14

První černoška, ​​která bude sloužit na ISS

Patří jí prvenství, v rámci výzkumného týmu během mise v roce 2021 bude první Afroameričankou vůbec. Z celkového počtu 312 astronautů bylo doposud nasazeno 16 černochů, z toho pět žen. Nikdo z nich však nesloužil na ISS půl roku. Jde o splnění jejího celoživotního snu.

„Do vědy jsem se zamilovala už jako dívka. Moji rodiče nejsou vědci, ale se svou sestrou jsme sledovaly různé vědecké seriály jako Dr. Who, tak to začalo. Nejvíc mě bavilo sledovat vozidla, která létají. Chtěla jsem vědět, jak fungují letadla a byla jsem velmi zvědavá.“ Ze zvědavosti nakonec pramenila i touha letět do vesmíru. Po náročné přípravě a letech studia se jí to podaří příští rok.

Epps by měla podle plánů strávit na vesmírné stanici šest měsíců. Poletí kosmickou lodí CST-100 Starliner od společnosti Boeing, kterou vytvořili v rámci programu NASA s názvem Commercial Crew Program. Je to soukromá raketa vyvinutá na převoz astronautů NASA na ISS a zpět domů.

„Určitě pociťuji tlak z toho, že budu první černoškou. Nerada jsem první v čemkoli, protože to s sebou nese spoustu odpovědnosti. Ale jsem na to připravená. Myslím si, že je ostuda, že to takto dlouho trvalo. Nemělo by to být novinkou, měli bychom mluvit o tom, že další astronaut či další astronautka míří na ISS,“ řekla.

Doporučeno
Co se stane, když člověk zemře ve vesmíru na dlouholeté misi? Tělo není možné pohřbít ani spálit na popel Co se stane, když člověk zemře ve vesmíru na dlouholeté misi? Tělo není možné pohřbít ani spálit na popel 26. srpna 2023 15:00

Doufá, že díky její misi se konečně zbavíme předsudků a už nebudeme v budoucnu řešit rasu či pohlaví lidí, kteří se zapojí do objevování vesmíru. „Všichni jsme součástí lidstva a jdeme tam spolu.“

Do vesmíru poletí po boku kolegů z NASA, Sunity Williams a Joshe Cassadyho. Jak pro Cassadyho, tak i pro Eppsovou jde o první cestu, Williams už ve vesmíru byla dvakrát. Jejich misi však předchází nezbytné testování. 

Vyzkoušej předplatné
za 129
a čti vše bez omezení
Přidej se k předplatitelům
nebo Odemkni článek přes SMS
Pošli SMS na 90211 s textem CLANEK 91567 a dočti tento článek.
Cena SMS za otevření článků je 89 Kč s DPH. Jak to funguje?
Dočti článek do konce za SMS v hodnotě 89 Kč. Jak to funguje?
POSLAT SMS
Čti články bez omezení celý měsíc – předplatné jen za 36 Kč navíc v porovnaní s jedním článkem. Jak to funguje?
POSLAT SMS
Čti bez omezení celý měsíc. Stačí poslat SMS (za 125 Kč). Jak to funguje?
POSLAT SMS

Co se dozvíš po odemknutí?

  • Co všechno musí dopadnout dobře předtím, než Epps a její kolegové budou moci vycestovat na ISS
  • Jak probíhá astronautský výcvik
  • Která mise na Zemi byla pro Epps nejtěžší a proč
  • Jak si americká astronautka představuje budoucnost cestování do vesmíru
  • Zda si myslí, že bychom měli všichni studovat více vědeckých a technických předmětů
Domů
Sdílet
Diskuse