
Menstruační potřeby zdarma pro všechny ženy v Česku zřejmě nebudou
Podle Ministerstva financí je stávající pomoc prostřednictvím systému potravinových bank dostatečná.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
Skotsko se v úterý díky nově schválené legislativě stalo první zemí, která bude hradit všem ženám menstruační pomůcky. Stalo se tak průkopníkem ve snaze vyrovnat ekonomické nerovnosti dané již od narození.
Na konto skotského zákona reagoval i český premiér Andrej Babiš (ANO). „Chtějí zbořit toto stigma a bojovat s chudobou,“ ocenil Skoty. „Novináři se mě ptají, jestli by bylo by něco takového možné i u nás. U příjmově nejslabších určitě,“ dodal. Veřejně pak na Twitteru vyzval ministryni financí Alenu Schillerovou, aby se pokusila nalézt řešení.

Tento článek dočteš bezplatně, ale s předplatným REFRESHER+ získáš přístup k více než 1609 zamknutým článkům a dostaneš další benefity.
VÍCE O PŘEDPLATNÉM
REFRESHER proto oslovil Ministerstvo financí s dotazem, k jakému řešení ministryně došla. „Osvědčeným způsobem zajištění hygienických potřeb nejpotřebnějším skupinám je distribuce prostřednictvím systému potravinových bank,“ odpověděl mluvčí ministerstva Michal Žurovec.
Organizace, které shromažďují potraviny a distribuují je odběratelským charitativním a dobročinným organizacím.
Banky získávají potraviny od potravinových řetězců, z potravinových sbírek, evropského programu potravinové a materiální pomoci, od pěstitelů, producentů, ale i od jednotlivců.
Minimálně ze 75 % se jedná o potraviny určené k rychlé spotřebě, s uplynulou dobou minimální trvanlivosti, neprodejné potraviny s poškozeným obalem nebo například špatným označením, které by jinak skončily na skládce nebo ve spalovně.
Pomoci můžeš i ty. Můžeš darovat potraviny, ale i finanční obnos, a to ZDE.
Doplnil, že Česká federace potravinových bank již nyní disponuje celorepublikovou sítí s efektivním distribučním systémem, který je navázán na další charitativní a dobročinné organizace, prostřednictvím kterých se hygienické potřeby dostanou ke koncovým klientům. A to zejména samoživitelkám, postiženým, lidem bez domova a v nouzi.

„Na provoz a organizaci celé sítě poskytuje stát každoroční podporu. Letošních 63 mil Kč ze státního rozpočtu bylo navýšeno o 20 milionů korun, čímž se letošní dotace pro potravinové banky zvýšila na 83 milionů korun,“ uvedl Žurovec a doplnil, že Ministerstvo financí je připraveno zajistit dostatek financí pro provoz systému potravinových bank i v následujících letech do takové míry, aby všichni potřební měli k nezbytným hygienickým potřebám umožněn přístup.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.



