Přepnout do nočního režimu
Přepnout do denního režimu
Středa 27. 1. 2021 svátek má Ingrid

hledej na refresheru

Chceš dostávat notifikace i na tomto zařízení?
News
13
Vojtěch Vanda
11. leden 2021, 14:41
Čas čtení: 2:54

Seniorská ombudsmanka protestovala v Praze s židovskou hvězdou. Dostala okamžitou výpověď

Účast na nedělním protestu proti vládním nařízením v Praze stál dnes již bývalou seniorskou ombudsmanku Lenku Tarabovou místo.

Vojtěch Vanda
11. leden 2021, 14:41
Čas čtení: 2:54
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek

Židovská hvězda a v ní slovo Neočkovaný. S touto výšivkou, která je podobná hvězdám, jež byli nuceni nosit Židé během druhé světové války, se někteří lidé vydali protestovat na včerejší demonstraci proti koronavirovým opatřením vlády.

 

Protest, na němž vystoupil například bývalý prezident Václav Klaus nebo zpěvák Daniel Landa, nevynechala ani dnes již bývalá seniorská ombudsmanka pro Liberec Lenka Tarabová. Kvůli nevhodné symbolice a jejímu zneužití byla totiž propuštěna.

 

 

Občanská iniciativa Chcípl PES svolala na nedělní 14. hodinu protest na pražské Staroměstské náměstí. Na něm se shromáždily až 3000 lidí, kteří protestovali proti omezením vlády, jež vydala v rámci koronavirových opatření. Na místě se nedodržovala protiepidemická opatření, prakticky nikdo nenosil roušky ani se nedodržovaly rozestupy.

 

NAČÍST ČLÁNEK BEZPLATNĚ
Předplať si REFRESHER+ a získej další výhody

Tento článek dočteš bezplatně, ale s předplatným REFRESHER+ získáš přístup k více než 1645 zamknutým článkům a dostaneš další benefity.

VÍCE O PŘEDPLATNÉM
Kdykoli ho jednoduše zrušíš
Už od 79.00 Kč měsíčně
S REFRESHER+ můžeš číst i tyto články
Manželé ze severu Čech vyrobili šperky pro Khloé Kardashian nebo Beyoncé. Naši technologii výroby si chráníme, říkají ŠkardoviManželé ze severu Čech vyrobili šperky pro Khloé Kardashian nebo Beyoncé. Naši technologii výroby si chráníme, říkají Škardovi
Kvůli fotce ve spodním prádle jsem byla nařčena z toho, že podporuju obézní lidi, říká youtuberka NotSoFunnyAny (Rozhovor)Kvůli fotce ve spodním prádle jsem byla nařčena z toho, že podporuju obézní lidi, říká youtuberka NotSoFunnyAny (Rozhovor)
Co je Parler? Sociální síť, na níž chtějí neonacisté vystřílet židy, popravit viceprezidenta a vložit veškerou moc do rukou TrumpaCo je Parler? Sociální síť, na níž chtějí neonacisté vystřílet židy, popravit viceprezidenta a vložit veškerou moc do rukou Trumpa
VÍCE

Jedním z důležitých bodů protestu bylo také očkování proti viru Covid-19, které velká část protestujících odmítala. Někteří z nich si dokonce na demonstraci přinesli nášivky v podobě šesticípých žlutých hvězd, v nichž bylo slovo Neočkovaný. Měly kopírovat ty, které byli nuceni nosit Židé během druhé světové války. A tato hvězda stála místo dosavadní seniorskou ombudsmanku Lenku Tarabovou, jež se s touto hvězdou nechala vyfotit. 

 

„Připnutí žluté židovské hvězdy s nápisem Neočkovaný je pro mě jako původem historika absolutně neakceptovatelné jednání. Velmi silně souzním s odkazem holokaustu i jeho mnohamiliónových obětí, takže jeho zneužití v aktuální koronavirové krizi je tedy pro mě mimo veškeré chápání,“ napsal náměstek libereckého primátora Ivan Langr ve svém prohlášení.

 

 

„V takové situaci nemohu nadále paní Tarabovou podporovat ve funkci seniorské ombudsmanky, to už není o svobodě myšlení a vyjadřování. Ombudsman je jedinečná pozice, která musí být spojena i s vysokou morální účastí ve veřejném dění,“ dodal.

 

Podobný názor měl i ředitel Komunitního střediska KONTAKT Michael Dufek, jakožto instituce, která se během koronavirové krize snaží zajišťovat služby potřebným občanům, a kde byla Tarabová zaměstnána. „Kontakt, jako veřejná instituce, poskytuje služby, k nimž patří i služba seniorského ombudsmana. V rámci ní je seniorům poskytována převážně pomoc v oblasti řešení bytové problematiky a úředních záležitostí, nikoli věci související s covidovou problematikou,“ uvedl.

 

„Byť paní Tarabová nikdy nespojovala své osobní aktivity a postoje s touto pozicí, přerostla jejich intenzita únosnou míru takovým způsobem, že zatáhla naši organizaci do prostředí, jehož součástí být v žádném případě nechce. Vyjádření svobodného názoru je v pořádku, zvolená forma je z mého pohledu nešťastná a nepřijatelná,“ zdůraznil Dufek.

 

Za židovskou hvězdu mě napadají a urážejí, komentuje Tarabová

Bývalá seniorská ombudsmanka se k symbolu, který si vzala na protest, vyjádřila ve videu na Facebooku. V něm se snažila tuto symboliku obhájit, když nynější opatření spojovala s událostmi, které vedly k označení Židů během největšího válečného konfliktu v historii lidstva. 

 

 

„Četla jsem zhruba před rokem knihu o druhé světové válce a zrůdnostech, které se v té době děly. Jmenuje se Mengeleho děvče. Je o ženě, která přežila mučení a utrpení ze strany člověka, který vlastně člověkem, nebyl. Je tam velice krásně popsáno, jak bylo s těmi lidmi zacházeno,“ vypráví ve videu Tarabová. 

 

„Většina těch rodin žila v centru velkých měst, měla krásný život, byli to důstojní lidé, měli krásné byty. A najednou na ně někdo ukázal prstem, označil je hvězdou jako nežádoucí. Nemá to vůbec žádný význam jako je urážení etniky, náboženství nebo cokoliv. Začala pro ně existovat jiná společenská pravidla,“ doplňuje.

 

Následně popsala, jak se situace během války zvrtla a Židé byli posíláni do koncentračních táborů. Tento způsob vyhlazování začala nepřímo spojovat s tím, co se děje dnes. „Trvalo to pár let. Takže si uvědomte, že v současné době covidí jsme teprve v desátém měsíci. Zkuste si promyslet podobenství v nařízeních, v šikaně, v zákazech, jak je to podobné,“ upozornila sledující. „Mimochodem Hitler byl samozřejmě také zvolen demokraticky,“ dodala.

 

Tarabová porovnala dezinformace a konspirace kolem koronaviru k situaci, kdy sami Židé nevěřili, že něco jako koncentrační tábor může existovat.  

 

Jak dále konstatovala, čekala, že když už hvězda vyvolala reakci, že s ní někdo bude slušně  debatovat, k čemuž byla prý otevřená. Nicméně po celou dobu byla pouze urážena. „Za celý svůj život jsem neviděla tolik urážek, kolik jsem viděla od rána,“ řekla. 

 

Federace židovských obcí symboliku odsoudila

Paralelu v tom však neviděla Federace židovských obcí ani Nadační fond obětí holokaustu, jež společně odsoudili „exemplární zneužití a relativizaci symbolu holocaustu spojenou s utrpením miliónů lidí.“

 

 

„Je evidentní, že je třeba naši společnost neustále vzdělávat a doporučit všem, co se k tak nízkým projevům uchylují, navštívit místa spojená s nacistickou genocidou u nás i v zahraničí. Děkujeme všem, kteří veřejně tyto projevy odsoudili během dnešního šabatu,“ stálo v prohlášení Federace na Facebooku. 

 

Upozornit na chybu. Pokud jsi našel nedostatek v článku nebo máš připomínky, dej nám vědět.
Náhledový obrázek: twitter.com/Axl33k Tagy: protest, liberec, Koronavirus, Lenka Tarabová, židovská hvězda, seniorská obudsmanka
Přidej se k těm, kteří nás podpořili. Předplať si R+ VÍCE
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
News
NAHORU
Dostávej nejlepší obsah mailem
Nestíháš všechno sledovat? Pošleme ti do schránky nejčtenější a nejlepší obsah.
Žádný spam. Kdykoli se můžeš z odběru odhlásit.
Posílat e-mail
Nejčtenější
Domů
Sdílet
Diskuse
Hledat
Více
Zapni upozornění a už ti nic neunikne!

Chceš vědět, co se děje, a mít přehled? Dostávej upozornění o nejžhavějších zprávách na Refresheru.

(Příklady: Hořel Notre Dame, Zemřel Mac Miller, Trailer na Avengers)
(Příklady: Sagan skončil první, Nový zákon s vlivem na moderní lidi, Dnes nás čeká zatmění slunce)
Pokud chceš, abychom ti poslali téměř všechny novinky, vyber tuto možnost.