
Chronický covidový stres: Češi více pijí a berou prášky na spaní
Studie týmu Petra Winklera z Národního ústavu duševního zdraví ukázala, že Češi jsou v chronickém covidovém stresu.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
V březnu to bude rok, co se pandemie koronaviru dostala z Číny i k nám do České republiky. Jak nás to poznamenalo? A opravdu mnoho lidí řeší tuto krizi alkoholem? Podle studie COH-FIT provedené Národním ústavem pro duševní zdraví je to tak a počet lidí, kteří pravidelně každý týden pijí nadměrné dávky alkoholu, se zvýšil dokonce o 60 %.

Do projektu COH-FIT se zapojilo více než 200 výzkumníků a zúčastnilo se jej 115 tisíc lidí ze 150 zemí světa. Nyní jsou k dispozici první výsledky, které ukazují, že u žen se mnohonásobně zvýšil stres, u mužů se zvýšilo altruistické chování a vzrostl také čas, jenž trávíme s médii.
Tento článek dočteš bezplatně, ale s předplatným REFRESHER+ získáš přístup k více než 1752 zamknutým článkům a dostaneš další benefity.
VÍCE O PŘEDPLATNÉM
„Prozatím se studie v době od června 2020 do konce října 2020 zúčastnilo celkem 2 367 dospělých respondentů z České republiky. Celkově dotazník vyplnilo více žen (77,3 %) než mužů (22,1 %). Nejvíce respondentů bylo ve věku mladší dospělosti 18–39 let (1688) a ve středním věku 40-59 let (565). Nejméně dospělých respondentů bylo v seniorském věku 60+ (105),“ popsala koordinátorka studie PhDr. Denisa Manková, Ph.D. z NÚDZ.
První výsledky se týkají dvou oblastí, a to psychosociálních důsledků pandemie a vztahu k médiím a zprávám o pandemii a s tím spojenou strategií zvládání stresu. „Zajímavým zjištěním je fakt, že v mnoha ohledech se během pandemie daří hůře ženám: zatímco téměř tři ženy z deseti uvedly výraznější zhoršení stresu, u mužů byl rozdíl nevýrazný. Zároveň ženy zaznamenaly významnější zhoršení v pocitech osamělosti a vzteku než muži. Naopak u pětiny zúčastněných mužů byla zaznamenána zvýšená míra altruistického chování, zatímco u žen rozdíl patrný nebyl. V mezigeneračním porovnání byly identifikovány zhoršené pocity osamělosti u mladších dospělých více než u ostatních věkových skupin,“ uvedla doktorka Manková.

O 60 % se také zvýšil počet lidí, kteří pravidelně každý týden holdují nadměrnému pití alkoholu. „Návyky pomáhá změnit každoroční kampaň Suchej únor, jejímž partnerem je NUDZ,“ řekl mluvčí ústavu Jan Červenka.
Opatření, která musela být přijata v souvislosti s šířením koronaviru, a také ekonomická nejistota, stojí podle odborníků za vytvořením chronického stresu. Přibylo mnoho úzkostných poruch, depresí a vzrostlo také riziko sebevražedného jednání. „Na chronickou zátěž lidé reagují pestrým a individuálně odlišným repertoárem zvládacích strategií, z nichž mnohé jsou nevhodné, neúčinné, nebo dokonce škodlivé. Zaznamenáváme nárůst užívání antidepresiv, léků proti úzkosti a léků na spaní. Mnozí lidé se také obracejí k alkoholu,“ doplnil Ladislav Csémy z NÚDZ.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.


