Přepnout do nočního režimu
Přepnout do denního režimu
Úterý 2. 3. 2021 svátek má Anežka

hledej na refresheru

Chceš dostávat notifikace i na tomto zařízení?
News
1
Tereza Šnajdrová
27. leden 2021, 11:33
Čas čtení: 1:24

Chronický covidový stres: Češi více pijí a berou prášky na spaní

Studie týmu Petra Winklera z Národního ústavu duševního zdraví ukázala, že Češi jsou v chronickém covidovém stresu.

Tereza Šnajdrová
27. leden 2021, 11:33
Čas čtení: 1:24
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek

V březnu to bude rok, co se pandemie koronaviru dostala z Číny i k nám do České republiky. Jak nás to poznamenalo? A opravdu mnoho lidí řeší tuto krizi alkoholem? Podle studie COH-FIT provedené Národním ústavem pro duševní zdraví je to tak a počet lidí, kteří pravidelně každý týden pijí nadměrné dávky alkoholu, se zvýšil dokonce o 60 %.

 

 

Do projektu COH-FIT se zapojilo více než 200 výzkumníků a zúčastnilo se jej 115 tisíc lidí ze 150 zemí světa. Nyní jsou k dispozici první výsledky, které ukazují, že u žen se mnohonásobně zvýšil stres, u mužů se zvýšilo altruistické chování a vzrostl také čas, jenž trávíme s médii. 

 

NAČÍST ČLÁNEK BEZPLATNĚ
Předplať si REFRESHER+ a získej další výhody

Tento článek dočteš bezplatně, ale s předplatným REFRESHER+ získáš přístup k více než 1752 zamknutým článkům a dostaneš další benefity.

VÍCE O PŘEDPLATNÉM
Kdykoli ho jednoduše zrušíš
Už od 79.00 Kč měsíčně
S REFRESHER+ můžeš číst i tyto články
Stereotypy a předsudky jsou jednou z příčin rasismu a nenávisti, říká Marta Smolíková z Otevřené společnosti (Rozhovor)Stereotypy a předsudky jsou jednou z příčin rasismu a nenávisti, říká Marta Smolíková z Otevřené společnosti (Rozhovor)
Teorie o WandaVision: Kdo je ve skutečnosti Scarlet Witch, jak do toho zapadají mutanti a uvidíme zcela jiného Visiona?Teorie o WandaVision: Kdo je ve skutečnosti Scarlet Witch, jak do toho zapadají mutanti a uvidíme zcela jiného Visiona?
10 knižních scén, které ve filmech o Harrym Potterovi nedávají smysl nebo nám chybí, protože jsou nesmírně cool10 knižních scén, které ve filmech o Harrym Potterovi nedávají smysl nebo nám chybí, protože jsou nesmírně cool
VÍCE

Prozatím se studie v době od června 2020 do konce října 2020 zúčastnilo celkem 2 367 dospělých respondentů z České republiky. Celkově dotazník vyplnilo více žen (77,3 %) než mužů (22,1 %). Nejvíce respondentů bylo ve věku mladší dospělosti 18–39 let (1688) a ve středním věku 40-59 let (565). Nejméně dospělých respondentů bylo v seniorském věku 60+ (105),“ popsala koordinátorka studie PhDr. Denisa Manková, Ph.D. z NÚDZ.

 

První výsledky se týkají dvou oblastí, a to psychosociálních důsledků pandemie a vztahu k médiím a zprávám o pandemii a s tím spojenou strategií zvládání stresu. „Zajímavým zjištěním je fakt, že v mnoha ohledech se během pandemie daří hůře ženám: zatímco téměř tři ženy z deseti uvedly výraznější zhoršení stresu, u mužů byl rozdíl nevýrazný. Zároveň ženy zaznamenaly významnější zhoršení v pocitech osamělosti a vzteku než muži. Naopak u pětiny zúčastněných mužů byla zaznamenána zvýšená míra altruistického chování, zatímco u žen rozdíl patrný nebyl. V mezigeneračním porovnání byly identifikovány zhoršené pocity osamělosti u mladších dospělých více než u ostatních věkových skupin,“ uvedla doktorka Manková.

 

 

O 60 % se také zvýšil počet lidí, kteří pravidelně každý týden holdují nadměrnému pití alkoholu. „Návyky pomáhá změnit každoroční kampaň Suchej únor, jejímž partnerem je NUDZ,řekl mluvčí ústavu Jan Červenka.

 

Opatření, která musela být přijata v souvislosti s šířením koronaviru, a také ekonomická nejistota, stojí podle odborníků za vytvořením chronického stresu. Přibylo mnoho úzkostných poruch, depresí a vzrostlo také riziko sebevražedného jednání. „Na chronickou zátěž lidé reagují pestrým a individuálně odlišným repertoárem zvládacích strategií, z nichž mnohé jsou nevhodné, neúčinné, nebo dokonce škodlivé. Zaznamenáváme nárůst užívání antidepresiv, léků proti úzkosti a léků na spaní. Mnozí lidé se také obracejí k alkoholu,“ doplnil Ladislav Csémy z NÚDZ.

Upozornit na chybu. Pokud jsi našel nedostatek v článku nebo máš připomínky, dej nám vědět.
Přidej se k těm, kteří nás podpořili. Předplať si R+ VÍCE
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
News
NAHORU
Dostávej nejlepší obsah mailem
Nestíháš všechno sledovat? Pošleme ti do schránky nejčtenější a nejlepší obsah.
Žádný spam. Kdykoli se můžeš z odběru odhlásit.
Posílat e-mail
Nejčtenější
Domů
Sdílet
Diskuse
Hledat
Více
Zapni upozornění a už ti nic neunikne!

Chceš vědět, co se děje, a mít přehled? Dostávej upozornění o nejžhavějších zprávách na Refresheru.

(Příklady: Hořel Notre Dame, Zemřel Mac Miller, Trailer na Avengers)
(Příklady: Sagan skončil první, Nový zákon s vlivem na moderní lidi, Dnes nás čeká zatmění slunce)
Pokud chceš, abychom ti poslali téměř všechny novinky, vyber tuto možnost.