Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
16. února 2021 v 17:42
Čas čtení 1:23
Tereza Šnajdrová

Vadí ti pomalé očkování v Česku? 130 zemí s ním ještě ani nezačalo

NEWS KORONAVIRUS
Uložit Uložené

V České republice je druhou dávkou naočkováno 173 269 osob.

V Česku jsme již řešili problémy ohledně nedostatku vakcín, nefungujícího rezervační systému a pomalého procesu očkování, přitom podle webu ministerstva zdravotnictví alespoň jednu dávku očkovací látky obdrželo 293 309 pacientů. Nejedná se sice o nejrychlejší výkon, který i nadále předvádí Izrael, ale pořád jsme na tom lépe než některé další státy světa.

Podle NPR existuje zhruba 130 zemí, kde s očkováním ještě vůbec nezačali. To je 2,5 miliardy lidí, kteří jsou zcela vyřazeni z celosvětové očkovací kampaně, neboť země, v nichž žijí, nemají žádný přístup k vakcínám.

Doporučeno
Blíží se otevření obchodů. Blatný žádá respirátory pro prodavače, kapacity prodejen budou omezené Blíží se otevření obchodů. Blatný žádá respirátory pro prodavače, kapacity prodejen budou omezené 16. února 2021 v 12:07

Nedostatek vakcín v nejchudších zemích světa není jediný problém. Další komplikací jsou nové africké mutace, u nichž není jisté, zda na ně vakcína AstraZeneca, kterou mají africké země možnost zakoupit, bude zabírat. A právě z tohoto důvodu minulý týden Jihoafrická republika oznámila, že očkování obyvatel zatím odloží. Drtivá většina lidí v Jižní Africe se totiž nakazila variantou B.1.351, u níž ani AstraZeneca nedokáže zabránit mírnému či středně těžkému průběhu.

Jihoafrická republika se proto rozhodla nakoupit vakcíny společnosti Johnson & Johnson, které zatím nejsou plně schválené a tento krok tak zhatil plány ostatních států, které požadují proočkovanost celého světa

Vakcína společnosti AstraZeneca je přitom vhodná právě pro chudší země, neboť není nutné ji uchovávat ve velmi nízkých teplotách a vyrábí se na mnoha místech po celém světě. Bangladéš, Salvador a další země proto uzavřely smlouvy pouze s AstraZenecou, která je svojí nenáročností a cenou nejdostupnější. Vlády zemí Latinské Ameriky objednaly stovky milionů dávek této očkovací látky a nyní mají obavy, zda bude na nové mutace koronaviru stačit.

Doporučeno
Adam Vojtěch bude velvyslancem ve Finsku. Podle opozice je to výsměch Adam Vojtěch bude velvyslancem ve Finsku. Podle opozice je to výsměch 16. února 2021 v 15:55

Vedoucí vědec WHO Soumya Swaminathan však upozorňuje, že i další typy vakcín jsou proti novým mutacím méně účinné. „Ze studií provedených společností Novavax a Johnson & Johnson je jasné, že účinnost jejich očkovacích látek proti variantě 501Y.V2, která se hojně vyskytuje v Jižní Africe, je výrazně nižší.

Nyní je tedy nutné, aby OSN co nejrychleji spustila projekt COVAX, který má zajistit vakcíny i pro ty nejchudší země. Ten se měl postarat o to, aby v nich očkování probíhalo stejně rychle, jako je tomu ve vyspělejších a bohatších státech, avšak zatím se tak bohužel neděje. Podle WHO by měl COVAX začít fungovat na konci tohoto měsíce a ve spolupráci s UNICEFem by měl začít distribuuovat vakcíny všem potřebným. 

Domů
Sdílet
Diskuse