Jedná se o nejrestriktivnější jednání Facebooku proti uživatelům, kteří sdílí svůj obsah. Firmě se totiž nelíbí, že by kvůli nové australské legislativě musela platit médiím za sdílený obsah na jejich platformě.
Facebook v čele s Markem Zuckerbergem se pustila do „války“ proti australské vládě. Jelikož se tamní zákonodárci chystají uvést v platnost legislativu, která by nutila velké technologické platformy platit za obsah mediálních domů a vydavatelů, který by byl na Facebooku sdílen, rozhodl se v Austrálii blokovat sdílení a vyhledávání zpráv veškerých mediálních zdrojů na platformě. Informuje CNN.
Jak by vypadala sociální síť Facebook, kdyby neobsahovala žádné zprávy? To se nyní dozvídají uživatelé z Austrálie, kteří od středy nemohou prostřednictvím platformy vyhledávat zprávy mediálních vydavatelů a ani je sdílet.
Na vině je dlouho eskalující konflikt mezi Facebookem a australskou vládou, která se chystá na velkou změnu ve vztahu mezi mediálními vydavateli a technickými platformami. Pokud projde novela zákona o médiích, sociální sítě budou muset platit za obsah médiím, které na platformě svůj obsah sdílí.
„To, co navrhovaný zákon v Austrálii opomíjí, je jádro vztahu mezi naší platformou a vydavateli. Facebook žádný mediální obsah nekrade. Vydavatelé se sami rozhodli jej sdílet na Facebooku,“ uvedla na blogu viceprezidentka facebookového oddělení pro vztahy s médii Campbell Brown. „Mediální blokáda“, ke které Facebook přistoupil, je prozatím nejrestriktivnější opatření, které kdy firma vůči vydavatelům zavedla.