Některé pomníky vypadaly úplně nenápadně, jiné jednoznačně vyčnívaly z davu.
Části jeho těla se rozletěly na všechny světové strany. Zabiják, který nastražil několik kilogramů trhaviny, se postaral o pekelně krvavé divadlo. Na místě, kde před chvílí kráčel mafián Eduard Dinič, zůstal jen obrovský kráter. Kusy roztrhaného gangsterova těla museli policisté sbírat z nedalekých tenisových kurtů na Zlatých pieskoch.
Od jeho zavraždění uběhlo téměř 23 let, po kterých jsme se vydali do urnového háje při krematoriu v Záhorské Bystrici. Právě tam pohřbili Eduarda Diniče i jeho mladšího bratra Róberta. Toho mafiáni rozstříleli devatenácti dobře mířenými ranami o několik měsíců později. Zanechal po sobě tři dcery.
- Které dva hroby bratislavských mafiánů působí nejhonosněji.
- Čím nás překvapil hrob Vladimíra Daniše alias Tutiho.
- Za který z mafiánských hrobů jako za jediný není zaplacen nájem.
- Na kterých hrobech jsme našli čerstvé květiny.
- Jaká historka se spojuje se zdrogovaným mafiánem, který nutil podnikatele dřepět u hrobu.
Urnový háj v Záhorské Bystrici určitě patří mezi nejimpozantnější hřbitovy v Bratislavě. Z místa při krematoriu je cítit důstojnost a harmonii. Na svazích, po kterých vedou schody, se nacházejí malé, velmi decentní a skromné pomníky se jmény zesnulých, daty jejich úmrtí a krátkými větami typu Zde odpočívá náš milovaný. Na většině z nich jsme dokonce nenašli ani fotografie.
V sekci tři tvoří výjimku hroby dvou mužů, jejichž tváře jsou vyryty na pomníku. Jeden z nich měl podle vyobrazení vyholenou hlavu, druhý krátký sestřih „na ježka“. I kdyby na hrobech nebyla napsána jména, každý si snadno domyslí, že jsou tu pohřbeni bratři. Starší z dvojice Eduard se narodil v roce 1965, dva roky nato přišel na svět Róbert. Oba ovšem zavraždili v roce 1998.
Jde o mafiány Diničovce, kteří začínali v Bratislavě jako vyhazovači. Jejich zločinecká kariéra se naplno rozběhla v období malé privatizace, během níž získali i Hotel Junior při Štrkoveckom jezeře. Ze světa je snesl konkurenční gang sýkorovců v čele s Robertem Lališem. Eduarda Diniče 9. května 1998 roztrhala nastražená výbušnina a mladšího Roberta o několik měsíců nato zastřelili v jeho autě.
Přestože zemřeli před více než dvaceti lety, o jejich hroby je dobře postaráno. Kromě umělé výzdoby Eduardovi někdo přinesl k pomníku i živou kytku, zřejmě rododendron.
Cestou z urnového háje jsme na jeho začátku po pravé straně našli hrob Jozefa Surovčíka, vlivného bratislavského podnikatele z 90. let, jehož jméno se spojovalo s podsvětím. V rámci byznysu spolupracoval zejména s gangem takáčovců; představoval jakéhosi mistra financí skupiny.
Co se dozvíš po odemknutí?
- Kde jsme našli čokoládového zajíce.
- Který z mrtvých mafiánů balil nezletilé dívky.
- Jakou bizarnost u hrobu požadoval zdrogovaný mafián od uneseného podnikatele.
- Který hrob vypadá opuštěně.
- Ke koho hrobu vede vlastní chodník.